חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חדשות התכנון - אוקטובר 2018


שדה דב. צילום: מתן נחום

 

פינוי שדה דב:

 

ביום שני, 16.9, התכנסה ועדת הפנים והסביבה בכנסת בראשות ח"כ יואב קיש, לדיון בתכנית לפינוי שדה דב. על פי הודעת שר הביטחון, שדה התעופה הצבאי והאזרחי יסיימו את פעילותם בתאריך 01.07.2019. החלטה זו היא ביצוע בפועל של החלטה מספר 2392 של הממשלה מיום 04.01.2015, של פינוי צה"ל מאזורי ביקוש והמשך מעבר אמ"ן ותקשוב לנגב.


עבודות התכנון שבוצעו על ידי רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) לפיתוח רובע עירוני חדש עם 16,000 יחידות דיור ועוד אלפי מטרים של מסחר ותעסוקה ושטח לפארק חופי, מחייבות בנייה ירוקה בסטנדרטים הגבוהים ביותר וכן כ-7,000 יחידות דיור שמיועדות לדיור בר השגה בכלים תכנוניים שונים (דירות קטנות, דירות של מחיר למשתכן ושיכון ציבורי).


תכנית רובע שדה (שב 4444) אושרה על ידי המועצה המקומית לתכנון ובנייה של העיר תל אביב בשנת 2017 ואושרה להפקדה ביוני 2018 בוועדה המחוזית לתכנון ובניה של מחוז תל אביב.

כשבוע לפני שאישרה הוועדה המחוזית את התכנית, הוצגה בפני הוועדה המקומית של תל אביב-יפו תכנית חלופית (חלופת חולדאי) שמשאירה את שדה דב במקומו הנוכחי ובונה כ-8,000 יחידות דיור בשטחים שממזרח לשדה התעופה עצמו. נוצר מצב שבו הוועדה המקומית אישרה שתי תכניות לשטח אחד. יש לציין, כי חלופת חולדאי אינה עומדת בתנאים של תמ"א 13 לשמירה על חופי ישראל ועל שמירה של 300 מטרים לא בנויים מקו החוף.


המצב שבו ועדה מקומית מאשרת שתי תכניות לשטח אחד אינה אפשרית ולכן הוועדה המחוזית לא התייחסה מעולם לחלופת חולדאי.
לאור האמור, התכנסה ועדת הפנים והסביבה של הכנסת לדון בנושא פינוי שדה דב המתוכנן, ובתחילת הישיבה הובהר כי חייבים להתמודד עם נושא הבעלויות על הקרקע שרובן נמצאות בידיים פרטיות וחלופת חולדאי תחייב את המדינה לשלם להם פיצויים בגובה מיליארדי שקלים.
הצעת החלטת הוועדה היתה כי אין סיבה לסגור את שדה התעופה לפני קבלת היתרי בניה, וזאת כדי לא להשאיר את תושבי העיר אילת באוויר ללא שדה תעופה שיהיה מוכן לקבל את הטיסות מהעיר.

שדרות ירושלים:
בשורות טובות ומשמחות לתומכי מאבק להצלת עצי הפיקוס הוותיקים בשדרות ירושלים ההיסטוריים - העצים ינצלו מהכריתה שתוכננה להם, במסגרת העבודות להקמת הרכבת הקלה. לקראת הסיפור המלא.