חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חדשות התכנון, יולי 2018

שדרות ירושלים. צילום: ורד נבון

 

המאבק להצלת העצים הוותיקים בשדרות ירושלים:

בשנה החולפת נאבקנו להצלת עצי הפיקוס הוותיקים בשדרות ירושלים. בימים אלו חברת נת"ע מבצעת את התכנון המפורט לקו האדום בתוואי שדרות ירושלים. לאחר פגישה עם תושבי האזור הכין אדריכל פיליפ ברנדייס תכנית חלופית למיקום שלוש תחנות לאורך השדרה ההיסטורית. התכנית החלופית תוכל להציל כ-26 עצי פיקוס ותיקים שהיו עתידים להיכרת בגלל מיקום התחנות המקוריות.

קהילת תל אביב-יפו והסביבה, יחד עם תושבים פעילים והפורום לקיימות באוניברסיטת תל אביב, ולצד רעש תקשורתי לא קטן, הצליחה לערוך מפגשי עבודה עם נציגי חברת נת"ע ועם נציגים מעיריית תל אביב-יפו. במפגש האחרון השתתפו מתן נחום, מתכנן הקהילה, האדריכל פיליפ ברנדייס ויוסי גרנובסקי תושבי יפו שהכינו את התכנית החלופית, ומהנדס העיר, עודד גבולי, אדריכל העיר, יואב דוד ומנהל מנהלת הרכבת הקלה בעירייה חגי ירון. בפגישה סוכם על הצלת חמישה עצים בתחנת בן צבי ובחינה של הזזת תחנת סלמה והצלת שמונה עצים נוספים.

 

המאבק על פינוי שדה דב:

החברה להגנת הטבע מעודדת את פינוי שדה התעופה שיושב על קו החוף של תל אביב-יפו. פינוי השדה יאפשר הקמת פארק חופי והנגשת החופים הצפוניים לתושבי צפון תל אביב. במקום שדה דב מתוכננת הקמת שכונה חדשה של 16,000 יחידות דיור, שמתוכן כמעט 7,000 אמורות להיות דירות בדיור בר השגה. תוכנית זאת כבר אושרה. ואולם, בשבועות האחרונים נודע כי ראש העיר של תל אביב, רון חולדאי, מקדם בחטף תוכנית חלופית שלפיה שדה התעופה יישאר במקומו הנוכחי, ולכן גם מספר יחידות הדיור יצטמצם משמעותית.
יחד עם ארגונים סביבתיים נוספים פנתה קהילת תל אביב לוועדה המקומית לתכנון ובנייה של תל אביב כדי להתנגד לתוכנית שאותה מקדם חולדאי ולתמוך בהגנה על חוף הים והנגישות שלו לכל התושבים, ובפיתוח פארק חופי איכותי. שדה התעופה הקיים אינו מעוגן סטטוטורית, ונוגד את תמ"א 13/4 (לתכנון הסביבה החופית), וכן את חוק השמירה על הסביבה החופית.

 

 

הפורום לתכנון מקומי:

סדנא נוספת לתכנון מקומי התקיימה בעיריית רמת גן, ובה השתתפו חברי הוועדה המקומית וצוות מהנדסת העיר. הסדנא, שהיא מיזם משותף של המשרד להגנת הסביבה והחברה להגנת הטבע, נועדה להכיר לחברי הוועדות המקומיות את עולם התכנון הסביבתי ולהקנות להם כלים לבחינה סביבתית של תכניות שמגיעות לאישור הוועדה.