חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חדשות התכנון - סתיו 2017

סי אנד סאן. צילום: דב גרינבלט

 

"תם השרב הגדול" שר מאיר אריאל, ואכן אנו מרגישים בסימנים ראשונים של סתיו עם פריחת החצבים ועוד באתרי הטבע ברחבי הארץ, ואפילו סימנים של שלכת במקומות מסוימים. עונת הקיץ "יבשה" גם בתחום התכנון, ומתאפיינת במעט פעילות של ועדות התכנון המחוזיות והמקומיות. ולמרות זאת הנה כמה עדכונים על תחום התכנון מהתקופה האחרונה וזו העתידה לבוא.
בהזדמנות זו אאחל לכולם שנה טובה וחגים שמחים, ואעדכן שאני מסיים בימים אלו את תפקידי לאחר כשלוש שנים של עשייה. היה לי הכבוד והעונג לשמור על השטחים הפתוחים ואתרי הטבע במחוז תל אביב, ולסייע לפונים אלינו בנושאי תכנון ובניה. כוחנו כארגון ציבורי הוא בכם, הציבור, ואני שמח על המעורבות והנוכחות הגבוהה של הציבור בתל אביב רבתי.

 

עידן עמית, מתכנן סביבתי.

 

עדכונים:

גבעת קוזלובסקי:

חדשות טובות לתושבי גבעתיים והסביבה! בצעד חסר תקדים של עיריית גבעתיים, הוועדה המקומית החליטה על הפקעת שטחים בגבעת קוזלובסקי לטובת הציבור, ופרסום על הכנת תכנית למתחם הגבעה, שתגביל הוצאת היתרי בנייה בשטח. כידוע, מעבר להיותה אתר ארכיאולוגי, היסטורי והנקודה הגבוהה ביותר במחוז תל אביב, גבעת קוזלובסקי היא אתר הטבע הגדול והמשמעותי בעיר, ויש בה מיני צומח נדירים ו"אדומים".
בשנים האחרונות מתנהל מאבק על עתיד הגבעה, ששטחים גדולים ממנה נמצאים בבעלות עיריית תל אביב ובעלים פרטיים. עיריית גבעתיים הצהירה בעבר כי בכוונתה לשמר את הגבעה כשטח ציבורי פתוח ואתר טבע עירוני, והחלטת הוועדה המקומית מגבה את ההצהרות האלו – לטובת תושבי העיר. אחרי החגים צפויה הוועדה המחוזית לדון בהחלטה על הכנת תכנית לגבעה ואנו מבטיחים לעדכן.

 

חופים:
שינוי לתכנית המתאר המחוזית, תמ"מ 5 שינוי 13, עבר דיון בוועדה המחוזית והומלץ להעבירו למועצה הארצית. תכנית המתאר של מחוז תל אביב לא כללה את חופי המחוז, מהרצליה ועד בת ים, והשינוי המוצע מכפיף אותם לתכנית המחוזית, תוך הסדרת נושאים שונים ועיגונם כשטחים ציבוריים פתוחים הנשארים ברובם המוחלט פתוחים ללא כל בנייה. הדיון המהותי כיום הוא על כמה באמת ניתן לבנות בשטחי "הפארק החופי" בערים השונות, ואנו מקווים שהמועצה הארצית תקבל את עמדתנו להפחתת תכסית הבנייה.

 

חוף הצוק:
תכנית "סי אנד סאן 2", או מתחם חוף הצוק, חוזרת לסיבוב נוסף בוועדות התכנון. לפי ההחלטה בוועדות המקומית והמחוזית, הוחלט להפקיד את התכנית, המייעדת הרחבה של מתחם סי אנד סאן הקיים, ומוסיפה לו עוד מגדל מגורים של כ-15 קומות וכן מלון בן 3 קומות בחלקו המערבי של המתחם. במשך השנים התנגדנו רבות לתכנית זו על גלגוליה הרבים, ולמרות שיפורים שנעשו בה היא רחוקה מלהיות טובה. בקיץ האחרון הצליחו ארגוני הסביבה לבטל את הדיון בה, אך היא חוזרת לדיון אחרון ומכריע בוועדה לשמירה על הסביבה החופית (ולחוף) בסוף חודש ספטמבר. עיקר התנגדותנו לתכנית נוגע למלון הצמוד לקו ה-100 מ', ולהגדלת זכויות הבנייה של היזמים שמוסיפים בנייה למגורים בתכנית, על מגורים שקיימים שם כיום והנופלים בתחום האפור של החוק (מלון דירות, בדומה למרינה הרצליה).

 

דרום גלילות:
ביולי האחרון החליטה הוועדה המחוזית על הפקדת תכנית רש/800/ 1, שהיא תכנית מתאר-מפורטת לשטחי דרום גלילות. השטח, הכלוא בין כביש 5 מצפון, כבישים 20 ו-2 ממזרח ומערב ושכונת רמת אביב מדרום, הינו עתודת קרקע גדולה ומשמעותית, המחוברת מצד אחד לשטחי רצועת הנופש המטרופולינית שברשות רמת השרון, ולשטחי פארק החוף ורכס הכורכר של צפון מערב תל אביב. תכנית דרום גלילות מייעדת כ-12,000 יחידות דיור חדשות, ב-4 מתחמים שונים המחולקים בין תל אביב ורמת השרון, אליהם יתווספו שטחי ציבור, מסחר ותעסוקה.
שטח התכנית משופע באתרי טבע רבים, בהם אזור מערות אפקה, נחל אחיה וכמובן עמק הנרקיסים המפורסם. לשמחתנו, בדיוני הוועדה הצלחנו לשמור על רוב אתרי הטבע בתכנית ולהביא לתיקונים עתידיים בייעודי הקרקע, כך שיהלמו את גבולות אתרי הטבע. ובכל זאת, בעוד שנים, כשיטהרו את הקרקעות המזוהמות ויתחילו לבנות, השטח ישתנה מאוד. לכן, למי שלא מכירו, מומלץ לטייל בו בשנים הקרובות.


הפורום לתכנון מקומי:
בחודשים האחרונים העברנו סדנאות של הפורום לתכנון מקומי לחברי הוועדה המקומית בת ים, וכן סדנה לחברי מועצות מערי המחוז. בסדנאות אנו מכשירים את חברי המועצות ומציגים להם את הכלים התכנוניים שיש להם כחברי וועדה לשיפור איכות החיים בערים. נמשיך עם הסדנאות בוועדות נוספות אחרי החגים.

 

 

נושאים שוטפים:
מדיניות צל: בשבוע שעבר אישרה הוועדה המקומית תל אביב מסמך מדיניות להצללת מרחבים ציבוריים בעיר. המסמך, שבהחלט מבשר על שינוי תפישה בתכנון, מנחה מתכננים ובעלי תפקידים שונים על כמות ואיכות הצל הנדרשים במרחבים ציבוריים שונים כמו רחובות, כיכרות עירוניות, מבני ציבור ועוד. אנו מברכים על המסמך, אך סבורים שאין בו התייחסות מספקת לאתרי טבע וחופי הים, וכן כי הוא ערוך בצורה לא ברורה שתקשה על הטמעתו. העברנו את הערותינו למשרד אדריכל העיר ומקווים שהן תזכינה להתייחסות ראויה.
תכנית גבעות תל השומר: בימים אלו מקבלת תוקף תכנית רג/1489 לשטח גבעות תל השומר, הנמצא בין בית החולים לבסיס הצבאי. בשנים בהן ליווינו את התכנית הצלחנו להגדיל ולשמר את שטח אתר הטבע העירוני הכלול בה, כ-30 דונם של שטח ערכי מאוד שמקבל משנה תוקף בתכנית זו.
תכנית מתאר הרצליה: בהמשך השבוע תדון הוועדה המחוזית בבקשת עיריית הרצליה למשוך את תכנית מתאר העיר מהפקדתה. בדיון הקרוב אציג את עמדת החברה בפני הוועדה.
משמר המועצה: רכזי משמר המועצה שלנו נערכים לפרסום דו"ח ביניים על ביצועי נבחרי הציבור בתל אביב-יפו. הדו"ח המלא, שיפורסם בסמוך למועד הבחירות המוניציפאליות בשנה הבאה, יסקור את ביצועי חברי המועצה והישגיהם בקדנציה הנוכחית בנושאים הקשורים לאיכות חיים ואיכות הסביבה בעיר. אנו מקווים שהדו"ח ישמש כמצפן לבוחרים העתידיים בהגיעם אל הקלפיות.