חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

אודות סקרי טבע עירוני

הגדל

הדרישה הציבורית ההולכת וגוברת לסביבה טבעית איכותית בקרבת הבית מעודדת ותובעת חשיבה ותכנון המשלבים טבע בתהליכי ההתחדשות העירונית. שימור וטיפוח מערכות טבעיות בתחום הערים הינו צעד חשוב להשלמת הפעולות הנדרשות לשמירה על המגוון הביולוגי ברמה הארצית. סקרי הטבע העירוני מספקים תשתית ידע מקצועי על אתרי טבע בעיר לגורמי התכנון, ומסייעים בעדם לקבל החלטות ולתכנן את פיסות הטבע שבאזורן לרווחת התושבים, תוך מיתון השפעת תהליכי העיור על המערכות הטבעיות ושמירה על קיומן.


יצירת קשר:
יעל זילברשטיין - ברזידה yaelz@spni.org.il
עמיר בלבן amirbalaban1@013.net.il


גודלה המצומצם של המדינה והצפיפות הגבוהה המאפיינת חלקים רבים בה, מביאים לכך ששטחים נרחבים, בעיקר באזורי המרכז, הינם מרחבים מעויירים עם קווי מגע רבים בין השטח הפתוח לשטח המבונה. לשטחים הטבעיים בעיר מייחסים יתרונות רבים, ובהם תרומה לאיכות החיים העירונית, מיתון תופעות אקלימיות (חום וקור) ומפגעים סביבתיים אחרים, תרומה לפעילות איכותית בשעות הפנאי, וכן ערך רב בתחום הקהילה, החינוך להכרת הטבע ושמירתו. יתרון משמעותי נוסף הוא היתרון הכלכלי, שכן עלות אחזקתם של שטחים טבעיים לרוב זולה ביחס לתועלת הרבה שהם מביאים.

בשנת 2010 הושקה התוכנית הלאומית לשמירה על  מגוון ביולוגי בישראל כחלק ממאמץ בינלאומי למיתון ועצירת תהליכי הכחדה. אחד הגורמים המשפעים על פגיעה בבתי גידול ותפקודם הנו תהליך העיור המואץ בישראל. במקביל לפעולות המבוצעות במרחבים הפתוחים והחקלאיים, נדרשת התמודדות עם האתגרים הסביבתיים שמציב תהליך זה. הסביבה העירונית בה חיה רוב אוכלוסיית המדינה מחויבת לקחת חלק במאמץ הלאומי לשמירה על המגוון הביולוגי על-ידי פיתוח סביבה עירונית איכותית המקיימת מערכות טבעיות מתפקדות. שימור וטיפוח מערכות טבעיות בתחום ערי ישראל הנו צעד חשוב להשלמת סך הפעולות הנדרשות לשמירה על המגוון הביולוגי ברמה הארצית.


במסגרת המאמץ לשימור המגוון הביולוגי בישראל, פועלת החברה להגנת הטבע לשלב את הסביבה העירונית והציבור הרחב במאמץ הלאומי. בשנת 2008 הקימה החברה להגנת הטבע יחידת סקרי טבע עירוני בסיוע של המשרד להגנת הסביבה וקרן ברכה.

מטרות היחידה הן:
 יצירת מסד נתונים לאומי של תשתיות טבע עירוני
 שילוב מגוון ביולוגי במסגרת תהליכי תכנון עירוניים בשיתוף ציבור
 פיתוח שיטות ניהול המאפשרות קיום מערכות טבעיות בסביבה העירונית
 גיבוש הנחיות וכלים לניהול תשתיות טבעיות על ידי הרשות המקומית
 חיבור בין תשתיות ומערכות החינוך והפנאי בעיר


מאז הקמתה של יחידת הסקרים, הושלמו ארבעה סקרים כלל עירוניים גדולים בירושלים, נתניה, רמת גן וחיפה. במהלך השנה הנוכחית מבוצעים סקרים דומים גם בכפר סבא, הוד השרון, פרדס-חנה כרכור ובאר שבע.
בנוסף, נערכו עוד כעשרה סקרים ממוקדים בערים שונות בהקשר של תוכניות פיתוח נקודתיות, ונכתבו מספר מסמכי מדיניות העוסקים בניהול ותכנון תשתיות טבע בעיר בשיתוף רשויות מקומיות וגורמים נוספים.

החזון הוא לבצע בשנים הקרובות סקרי טבע עירוני בכלל ערי ישראל ולהטמיע את הידע אודות הטבע בעיר וחשיבותו במערכות התכנון ובקרב מקבלי ההחלטות. מתוך כך למתן את השפעת תהליכי העיור והפיתוח על המערכות הטבעיות, שימור ערכי טבע ייחודיים בערים וניהולם כחלק בלתי נפרד מהמערכת העירונית. כל זה יביא לשימור וטיפוח סביבה טבעית איכותית הנגישה לציבור הרחב בקרבת הבית.

האתר מיועד למתכננים, סטודנטים ולכלל המתעניינים בנושא. כאן תמצאו את רשימת הסקרים שבוצעו, מידע ומאמרים מקצועיים העוסקים  בשימור וניהול טבע עירוני בארץ ובעולם.

צילומים מן הסקרים השונים: עמיר בלבן, עידו וכטל, אבנר רינות, אורי ערד, עמית מנדלסון


טבע עירוני חי - ערוץ היוטיוב של עמיר בלבן, רכז תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע. צפו >>

תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע פועל בתמיכה של שותפים ועיריות