חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

המאבק על פארק גדות הקישון והתכנית המפורטת להקמתו

22/03/2017

לקראת סוף שנת 2015 נודע לנו שמקודם הסכם ביוזמת השר הקודם להגנ"ס אבי גבאי, שמשמעותו חיסול הרעיון של פארק משמעותי במורד נחל הקישון. היקף הפארק על פי טיוטת ההסכם היה אמור להצטמצם לכ–160 דונם במקום ה-586 דונם שנקבעו בהחלטות סטטוטוריות קודמות (שטח שהושג כפשרה כואבת לאחר מאבק ציבורי ממושך).  כתגובה, קהילת חיפה והסביבה הובילה יחד עם מטה החברה להגנת הטבע מאבק שכלל פעילות הן בזירה הציבורית והן מאחורי הקלעים בניסיונות להשפיע על מקבלי ההחלטות. במסגרת זאת הוצאנו מכתבים לגורמים הרלבנטיים כולל השרים המעורבים, יזמנו פרסומים וידיעות לתקשורת, ישיבות עם בעלי תפקידים ופעילים, וארגנו הפגנות ואירועים להעלאת המודעות בקרב הציבור הרחב.
לשמחתנו, ב- 17.5.16 העביר השר להגנ"ס למנהל רשות מקרקעי ישראל ולראש מטה הדיור הממשלתי מכתב המתבטא שינוי בעמדתו. במכתב זה מבקש השר הקצאה של שטח חליפי להקמת מרכזים לוגיסטיים, על מנת להבטיח את מלוא 586 הדונם הנדרשים לפארק במורד הקישון.  שטח הפארק בטיוטת החוזה שנדחה (צבוע בצהוב) על רקע 586 הדונם (קו מתארי שחור)


בעקבות התפנית, ב- 20.6.16 הובאה התכנית של פארק מורד הקישון לדיון בוועדה המחוזית לתכנון ובניה- חיפה, וכפי שיחלנו התכנית קיבלה אישור עקרוני להפקדה בדיון זה.
בינתיים גם התקבלו הכרעות הוועדה להשלמת תכניות בתכנית המתאר של חיפה- חפ/ 2000 שהחליטה בצדק רב להשאיר את סימון פוליגון 586 הדונם בייעוד של פארק עירוני על אף ההתנגדות של חברת נמלי ישראל. אנו מאמינים שהיתה לפעילותינו השפעה רבה על אופן השתלשלות העניינים. כעת אנו מתמקדים בעיקר בפן המקצועי בשיפור התכנית המפורטת לפארק הנחל במסגרת מעמדנו כחברים בצוות המלווה של התכנית.
הדיון בולחו"ף (הועדה לשמירת הסביבה החופית) ב- 22.2.2017 – על אף ההתקדמות החשובה שחלה בשנה האחרונה בדרך להסדרה הסטטוטורית של פארק מורד נחל הקישון, נדמה שעדיין בהחלט עוד לא ניתן להוריד את היד מהדופק. אחת הדוגמאות לכך היא הדיונים האחרונים שהתקיימו בתכנית זאת בולחו"ף. במסגרת הדיון בממיינת הולחו"ף ב- 14.12.2016 יו"ר הולחוף, הגברת רונית מזר, שיושבת גם כי"ור ועדת העורכים של התכנית  לעורף הנמל - תמ"א 13/ ב/ 1, הביאה דאגה בנוגע לאפשרות שמבני הציבור ושטחי המסחר המיועדים לקום במסגרת תכנית הפארק "יטילו מגבלות" על האפשרות להציב חומרים מסוכנים בשטחים המיועדים לעורף הנמל וגובלים בפארק. לדעתנו כמובן ראייה שכזאת הינה בעייתית באופן עקרוני- פארק ציבורי במורד נחל הקישון צריך להיות סמל לשינוי שצריך לעבור במפרץ חיפה בהפיכתו למרחב נקי יותר עבור תושבי המטרופולין של חיפה. על כן העדפת המשך הצבת חומרים מסוכנים באזור זה הינה מוטעית מיסודה.
 בנוסף, בשל הקונפליקטים הרבים, התכנית לעורף הנמל תקועה כבר שנים רבות, ולעומת זאת, התכנית של רשות הנחל לפארק מורד הקישון נמצאת כעת בשלבי תכנון מאוד תקדמים. על כן, תכנית הפארק חייבת לקבל את התיעדוף על התכנית לעורף הנמל ולא להפך.
לאור זאת, לקראת הדיון שהתקיים לפני כשבועיים במליאת הולחו"ף היה לנו חשש שיתקבלו החלטות שיפגעו בתכנית ובאפשרות להקים בשטח הפארק מבנים ושימושים לרווחת הציבור הרחב. לשמחתנו, עמדה נחרצת של נציגי המשרד להגנת הסביבה, הלשכה המחוזית חיפה ונציגת הארגונים הירוקים בוועדה תרמו רבות, והאיום לפגיע בתכנית הפארק הוסר בשלב זה. אנו נמשיך לעקוב ולהשפיע על המשך קידום התכנית גם בדיון בולנת"ע הצפוי להתקיים לקראת סוף חודש מרס 2017. אנחנו מקווים שהתכנית תופקד כבר בחודשים הקרובים והפארק שכה חשוב לרווחת תושבי חיפה והסביבה יפותח כבר בשנים הקרובות.נספח בינוי – פארק מורד הקישון

 

 


תשריט מצב מוצע – פארק מורד הקישון