חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

תכנית המתאר של חיפה הוצגה באירוע של החברה להגנת הטבע

27/05/2014
מעל 100 משתתפים הגיעו לתיאטרון חיפה, ביום שני השבוע, על מנת לשמוע על תכנית המתאר המופקדת של חיפה חפ/ 2000.

 

בדברי הפתיחה הזכירה אלה אלכסנדרי, מנהלת החברה להגנת הטבע בחיפה, את התהליכים הארציים להדרת ארגוני הסביבה והציבור ממוסדות התכנון הארציים, וציינה שמדובר בהחלטה מבישה, המחזירה את החברה האזרחית עשרות שנים לאחור. אלכסנדרי קראה לגב' חדווה אלמוג, החברה במועצה הארצית לתכנון ובנייה, שקיבלה את ההחלטה, לחזור בה מתמיכתה בהחלטה זו, בדיון החוזר הצפוי להתקיים ב - 10.6.14 במועצה הארצית.

באירוע, שאורגן על ידי קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע, הציג מהנדס העיר את תהליך עריכת תכנית המתאר ואת עיקריה, כמו גם את המעורבות העמוקה של הגופים הארציים בכל הקשור לתכנון בחיפה, ובהמשך לכך את התנגדויות עיריית חיפה עצמה לתכנית המתאר.

 
   מתכנן החברה להגנת הטבע הציג את עיקרי עמדת הארגון, הנוגעת לגמישות יתר והיעדר תעדופים ברורים להתחדשות עירונית ולכלים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, היעדר הנחיות מובנות לשיתוף ציבור בהליכי תכנון עירוניים, היעדר שמירה מספקת על השטחים הפתוחים, תכנית חסרה בתחבורה ציבורית ועוד.


הן מהנדס העיר והן החברה להגנת הטבע, התייחסו לעובדה הלא סבירה ששליש משטחה של העיר הוצא למעשה מתחום תכנית המתאר. כל אזור המפרץ הוחרג בכפוף לתכניות נמליות ואחרות והוא חור לבן בליבה של תכנית מתאר לעיר השלישית בגודלה בישראל.


העובדה שתכנית המתאר אינה מעגנת באופן ברור וחד משמעי את שיקוע הרכבת בעיר התחתית ובכלל כחלק חיוני בתהליכי התחדשות עירונית, לא חמק מדברי מהנדס העיר ויהווה חלק מהתנגדות העירייה, כמו גם החברה להגנת הטבע, לתכנית זו.

 בחלקו השני של הערב התקיים יריד התנגדויות, בו הציגו קבוצות שונות כגון פורום ציבורי כרמל, קבוצה מהדר, עמותת הירוקים והעמותה לקידמה חברתית, את עיקרי התנגדותם, ואף החתימו על התנגדויות בסיוע עו"ד אליס גולדמן ועו"ד גומאנה אלגברייה.


אלה אלכסנדרי, מנהלת קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע: "החיפאים הוכיחו שוב שאכפת להם. ברור לכולנו שהתכנית שהופקדה אינה מספקת, הן במה שיש בה ואף יותר מכך במה שחסר בה. אנחנו מזמינים את הציבור הרחב לגלות מעורבות אקטיבית. יש עדיין אירועים ציבוריים מסוגים שונים שאפשר להשפיע בהם. זה העתיד שלכם ושל ילדכם, החוק השאיר לנו את ההתנגדות כנקודת ההתערבות המרכזית. יש לנו כציבור וכתושבים ידע , יכולת זכות וחובה להשתמש בכלי הזה."

 
 

התאריך האחרון להגשת התנגדויות: 24.6.14

 


המצגת מערב האירוע

 

את מסמכי התכנית ניתן למצוא באתר מנהל התכנון.
בחלונית החיפוש להקיש
חפ/2000 --> ישות תכנונית - תוכנית --> מחוז - חיפה --> "סינון".

 

 

 

 

 

  עיקרי התנגדות החברה להגנת הטבע לתכנית המתאר חפ 2000
  התנגדות החברה להגנת הטבע שהוגשה בעקבות תכנית המתאר של חיפה חפ 2000
  מצגת החברה להגנת הטבע מערב על תכנית המתאר חפ2000