חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חדשות ביוב, עם ריח טוב

1/08/2012

 

הידעתם? רוב קווי הביוב בעיר חיפה עוברים בנחלים בעיר. אין במצב הזה כשלעצמו בעיה – אך מכיוון שרבים מקווי הביוב ישנים מאוד, מתעוררות לעיתים קרובות תקלות. הביוב פורץ וזורם לתוך הנחל.
מי הביוב פוגעים במארג הטבעי בנחל, בבעלי-החיים והצמחייה, מזהמים את האדמה, עלולים להפוך את מסלול ההליכה לבוצי, והם גם, פשוט, מסריחים.

 

הבעיה עלולה להיות חמורה הרבה יותר כאשר אין מטיילים בנחל: ביוב יכול לזרום במשך ימים רבים בלי שיהיה מי שידווח על כך, על מנת שהבעיה תתוקן.

גם לאחר שדליפת ביוב בנחל מתוקנת, נשארים לעיתים בשטח "מזכרות" ממנה - בעיקר בדמות מגבונים לחים ותחבושות היגייניות הגורמים לסתימות במערכת הביוב. אם הם מגיעים לנחל הם עלולים להישאר בו זמן רב, מכיוון שהם אינם מתכלים גם במשך מאות ואלפי שנים.


מתנדבים מציגים מגבון שנשאר מדליפת ביוב


"נחל" של מגבונים בוואדי אזוב


ב-30 ביולי 2012 סיירו נציגי החברה להגנת הטבע עם נציגי תאגיד המים והביוב "מי-כרמל" ומתכנני תשתית בוואדיות לוטם ואזוב, לקראת פרוייקטים של חידוש קווי ביוב והחלפה שלהם בצינורות מחומרים עמידים יותר.
הפרוייקט הוא מבורך, אך יש לשמור שהפגיעה בטבע במהלך העבודות תהיה הפגיעה המינימלית הנחוצה. 

ב-31 ביולי 2012 התלוו עובדי החברה להגנת הטבע לעובדים של תאגיד מי-כרמל בוואדי אזוב, למבצע איסוף שאריות מדליפות ביוב. העבודה נעשתה בעקבות פנייה של החברה להגנת הטבע למי-כרמל. זו הפעם הראשונה שעבודה כזו נעשית, ואנו שמחים לראות שהתאגיד לוקח אחריות על תוצאות הדליפות.

קיראו גם: מה לעשות כאשר נתקלים בדליפת ביוב בטבע

סיור לתכנון חידוש קווי הביוב בוואדי אזוב