חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חיפה בכחול ובירוק | אוגוסט 2011

 
לא רואים ברור? לחצו כאן לצפייה באתר
העלון האלקטרוני של החברה להגנת הטבע בחיפה והאזור. גליון אוגוסט 2011.

משולחן המנהלת
הרוחות סוערות בעונת המלפפונים וכולנו נתונים במערבולת האנרגטית של המחאה החברתית. נדמה שהקשר בין סביבה לחברה מעולם לא היה ברור יותר, והתרגשות גדולה עוטפת אותי למשמע ציבור רחב עוסק בערכים חברתיים וסביבתיים, במושגים כמו צדק חברתי וסביבתי, שרק לפני חודש נדמו לעיסוקם של מעטים.
בתנועה הסביבתית מדובר רבות על המשולש הכולל כלכלה-חברה-סביבה, השזורים זה בזה ומשפיעים זה על זה. החודש התפרצה אל פני השטח ההבנה שעל המשולש להיות מאוזן ובר קיימא. אני מקווה שארועי החודש האחרון יהדהדו בנו בחודשים הבאים ובקבלת ההחלטות האישיות והלאומיות שלנו.
זו גם הזדמנות לעדכן על שינוי בצוות החברה להגנת הטבע בקהילת חיפה. רכזת החינוך הותיקה, סאמיה נפאר, עזבה את תפקידה. את מקומה תמלא נעמי קן לי, המסיימת בימים אלה את התואר השני בחוג לניהול משאבי טבע וסביבה. איחולי הצלחה וברכות.
שלכם,
אלה אלכסנדרי
מנהלת הקהילה
החברה להגנת הטבע בחיפה והאזור

"השביל הזה מתחיל כאן, בין סניף בנק למעין" (אהוד בנאי)
במהלך חודש אוגוסט הגיעו כ-15 מתנדבים מארגנטינה, השוהים בארץ במסגרת פעילות של ארגון "החלוץ למרחב", להתנדב בוואדיות חיפה. במשך יומיים ניקינו את ואדי לוטם, וניקינו והרחבנו את השביל בתחילת ואדי עמיק. בוואדי עמיק עדיין נחוצה עבודה רבה בפריצת שביל, שנחסם בשל פריצות ביוב חוזרות ונשנות וצמחייה.
גם בשאר ימי הקיץ התקיימו טיולים וסיורים של נאמני הנחלי ושל חוגי הסיור בואדיות חיפה. הנוכחות הרבה איפשרה לנו להיות עירניים למצב בשטח, ולדווח על עשר פריצות ביוב בוואדיות זיו, עובדיה, אזוב, שיח ועמיק. פריצת ביוב שמדווחת לתאגיד המים מטופלת בדרך כלל באותו היום או למחרת, אך ללא נוכחות של מטיילים שישימו לב אליה, היא עלולה להמשיך לזרום ימים רבים. לכתבה המלאה על היופי והפעילויות בואדיות חיפה

מתנדבי "החלוץ למרחב" בחיפה

דרושים: מתנדבים לליווי קבוצות בוואדיות
הזדמנות לשלב שמירת טבע וטיול: אנו מחפשים מתנדבים שיצטרפו לקבוצות שמגיעות לפעילות שיקום ואדיות (ילדים, נוער ומבוגרים), וילוו אותם במסלול ובנקיון. המתנדבים יעברו הכשרה. למעוניינים, נא לכתוב לאלכסנדר alexander@vadiyot.org.il

קורס פרמקלצ'ר - עצמאות בהישג יד

שני מחזורים נוספים של קורס פרמקלצ'ר יוצאים לדרך
רוצה ללמוד להאכיל את עצמך? איך לחסוך במים ולא לוותר על טיפה? איך ליצור קהילה עצמאית? ואיך כל זה קשור לכיס שלנו? בואו ללמוד איך להשיג כל מה שאנחנו צריכים דרך מה שיש לנו ממילא! לפרטים נוספים

ומה לילדים?
חוג "ילד טבע" בחיפה מזמין את ילדיכם לחוות, להכיר, ללמוד, ולהתמלא פליאה וסקרנות כלפי כל מה שיש לטבע להציע ♦ מדריכים בוגרים ומנוסים של החברה להגנת הטבע ♦ תכנית פעילות חוויתית משחקית ומהנה* קבוצות קטנות ויחס אישי ♦ הקניית ידע ומיומנויות, חינוך לאהבת הטבע, הארץ והאדם ♦ החוג מיועד לתלמידי כיתות א'-ג'.
לפרטים ולהרשמה: 04-8553860 orlyk@spni.org.il

חוג "ילד טבע"

החברה להגנת הטבע (ע"ר) בחיפה פועלת הודות לתמיכת הקרן לסביבה ירוקה.


הצטרפו אלינו!

אנחנו יודעים מה עשיתם בקיץ האחרון
בזמן שילדים רבים ישבו במזגן, מול המחשב, חניכי כיתות ז'-ח' טיילו בגולן, בוגרי כיתות ט' ו-י' יצאו למסע סובב כנרת, ובוגרי כיתות י"א השתתפו במסע אתגרי.
במהלך המסע סובב הכנרת נפגשו חניכים מכל הארץ וביניהם חניכי חיפה והאזור למסע מרתק בעקבות הכנרת, הנופים והאנשים. במהלך המסע האזינו החניכים להרצאות, פגשו מקרוב את הקו האדום והשחור ואף השתתפו בפריצת חלק נוסף בשביל סובב כנרת ונקיונו.
בוגרי כיתות י"א יצאו למסע אתגר סוער מעכו לחוף הכנרת. פעולות שונות במסע חיזקו את יכולתם להתמודד עם טיול עצמאי. למשל, ההכנות לטיול ותכנון המסלול התבצעו על ידי החניכים עצמם, מגובים ברשת ביטחון מצד החברה להגנת הטבע. לכתבה המלאה

בטיולי הקיץ של חוגי סיור

בקרוב בגינות הקהילתיות בחיפה
♦ סדנת עציצים בעמק הזיתים: במהלך ספטמבר תערך סדנה בגינה, במהלכה נכין עציצים ואדניות ונתלה אותם במרפסות הבניינים סביב הגינה. כשהצמחים באדניות יגדלו, נעביר אותם לגינה ונשתול שוב צמחים צעירים באדניות. מטרת הסדנה היא לשפר את מראה הבניינים שנושקים לגינה וכמובן - להמשיך ולטפח את הגינה הקהילתית. פרטים בקרוב.
מאמצע ספטמבר בגינת בת גלים: קורסי פרמאקלצ'ר - שיטת תכנון סביבתית השמה את האדם במרכז מתוך הבנה של המעגלים הרחבים בהם אנו חיים. השיטה עוסקת בתכנון מעגלי חיים מתוך חשיבה רחבה לשיפור איכות החיים בעיר, בשכונה ובבית.
בימים אלה מוקמת גינה קהילתית חדשה ברמת בגין. תושבי השכונה מוזמנים להצטרף לגינה, לקבל הדרכה מקצועית, לטפח ערוגה ולהשתתף באירועי הגינה.

בין סביבה לחברה: מפגשים עם תושבים
הקשר בין סביבה לחברה מקבל פנים בסדרת מפגשים עם תושבי השכונות הערביות בעיר. במהלך חודש יולי התקיימה סדרת מפגשים בת 16 שעות בשיתוף העמותה לקדמה חברתית בנושא סביבה, חברה והקשר ביניהן. במפגשים עסקנו יחד עם נציגי שכונות עבאס, עין הים, נווה דוד, ואדי ניסנאס וחליסה בסוגיות סביבתיות ובקשר בינן לבין צדק חברתי. מושגי יסוד בתחומי סביבה וקיימות כמו גם הבנה של מערכת התכנון הארצית והכרות עם תקציב העיריה הוו חלק מתהליך שמטרתו הנגשת ידע רלונטי לציבור והנעתו ללקיחת אחריות בנושאים הקשורים לסביבתו. לכתבה המלאה

מפגש עם תושבים

מדריכים חדשים מצטרפים אל קהילת חיפה
מחזור נוסף של קורס מדצ"ים (מדריכים צעירים) של החברה להגנת הטבע סיים הקיץ את הכשרתו. בקורס למדו המדריכים הצעירים מגוון נושאים כגון שדאות, שמירת טבע, אקולוגיה, בוטניקה, התמודדות עם דילמות סביבתיות, מתודות הדרכה, עזרה ראשונה ועוד. אנחנו שמחים לקלוט אל קהילת חיפה מדריכים צעירים ונמרצים ומאחלים להם בהצלחה!

סיום קורס מד"צים

תכנון עירוני: איך זה קשור אלי?
והפעם, האם לתושבים זכות להשתתף בתכנון סביבת מגוריהם?
לתכנון במרחב העירוני חשיבות רבה. לתכניות השונות השפעות על הסביבה ואיכות החיים של התושבים בעיר. חשיבות התכנון העירוני הולכת וגדלה לאור לחצי הפיתוח. התכנון העירוני, שתכליתו לגשר ולאזן בין אינטרסים מנוגדים חשוב שבעתיים בהקשר של חברה שיש בה קבוצות רבות בעלות אינטרסים שונים.
המאבק הציבורי המתרגש ומתרחש היום ברחבי ישראל הינו שיא בתהליך המתרחש בעשור האחרון בישראל במעורבות הציבור הרחב ומודעות הציבור לנושאים של איכות סביבה ותכנון. מהו שיתוף ציבור? מה הוא תורם ומי מתנגד לו? ומה קורה בחיפה? לכתבה המלאה

ישיבת מועצת העיר בצל המאבק החברתי
פעילי משמר המועצה העוקבים אחר הפעילות בנושאים סביבתיים במועצת העיר, מדווחים הפעם גם על הדי המאבק החברתי שהגיעו אל אולם המליאה. ארועי החוצות, הככרות והמאהלים מיקדו את מרבית תשומת הלב של הישיבה במחאה ההולכת ומתעצמת בארץ בכלל ובחיפה בפרט.
מחוץ לכתלי ההיכל התרחשה הפגנה סוערת שמשתתפיה דרשו מעורבות גדולה יותר של העירייה בעניני דיור,עזרה לסטודנטים ועוד. המועצה, בשיבתה כוועדה לתכנון ובניה, החלה את ישיבתה בהצעה לסדר של עדנה זריצקי (חד"ש) ושמואל גלבהרט (הירוקים של חיפה) בנושא פתרונות דיור ברי השגה בחיפה. ראש העיר השיב בטענה שבהוראותו מונתה ועדה לדיור בר השגה. כעת בכוונתו להזמין ראשי ארגונים ומומחים לועדה. לאור צעקות מן הקהל שנכח באולם בחר ראש העיר לצאת ממנו ולא שב עד לסיום הישיבה. לצפייה בקטעים מתוך הישיבה
נושאים נוספים שנדונו במועצת העיר כללו הצעה לסדר בנושא קונטיינרים המוצבים בכניסה לקריית חיים ומהווים מטרד, הצעה בנושא קרוי סולארי לאצטדיון החדש ההולך ונבנה בדרום העיר, ומפגעי רעש בעקבות שימוש בזיקוקין ויריות בעת חגיגות של העדה המוסלמית בעיר. לכתבה המלאה

הודעה זו נשלחה אליך מאחר והנך מופיע ברשימת הדיוור של החברה להגנת הטבע בחיפה.
להסרת שמך מהרשימה נא לפנות אלינו בכתובת Haifa_news@spni.org.il.
עריכה: גלה ידגר. עיצוב תבנית: גדי פרידמן
| © 2010 החברה להגנת הטבע בחיפה והאזור - All rights reserved |

עמוד הבית אודותינו