חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חיפה בכחול ובירוק | יוני 2011

חיפה בכחול ובירוק: גליון יוני 2011 מאת: החברה להגנת הטבע חיפה (Haifa_news@spni.org.il) נשלח: 2011-06-07 12:42:25

Click here if you can't read this email message

לא רואים ברור? לחצו כאן לצפייה באתר
 
העלון האלקטרוני של החברה להגנת הטבע בחיפה והאזור. גליון יוני 2011.

משולחן המנהלת
את גליון יוני בחרנו להקדיש לחג השבועות ולפרי הגנים הקהילתיים בעיר. הגינון הקהילתי בחיפה מתפתח ונותן פרי, בגינות קהילתיות מסוגים שונים. בחלקות פרטיות או משותפות, של תושבי הדר והכרמל, בשטחים ציבוריים ופרטיים, בבתי ספר ובגנים. קורס פארמהקלצר (מס' 2!), מנביט ייחורים רכים של יוזמות בוגרים לגינות קהילתיות חדשות. מגוון הגינות כמגוון הקהילות. זוהי רב גוניות מעשירה ומשמחת.

הגינות מהוות מוקד לחגיגות מוזיקאליות, וסדנאות יצירה. הציבור מתכנס בהן ומרגיש שייכות אמיתית למקום ולקהילה. זהו רק קצת מהטוב שמרעיפה על כולנו הגינה הקהילתית. השפע הזה אפשרי בזכות שיתוף פעולה בין אגף התפעול בעירית חיפה, אגף הרווחה, ואגף התכנון בעיריית חיפה, חזון בטירת כרמל, שיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה, וכמובן החברה להגנת הטבע. כולם שותפים והתוצר גדול מסכום חלקיו.

"סלינו על כתפינו ראשנו עטורים, מכל הארץ באנו הבאנו ביכורים..." מי יתן ונזכה כולנו בפרי הגן, פרי עמלנו. גינה שהיא מקום למנוחה, מפגש לאדם עם עצמו, עם אדמתו, ועם שכניו. 
שלכם,
אלה אלכסנדרי
מנהלת הקהילה
החברה להגנת הטבע בחיפה והאזור

מתנדבים בואדיות חיפה
בואדיות חיפה שקקו מתנדבים במספר ימי עבודה בחודש האחרון. בואדיות רמז זיו ועובדיה פשטו כמאה חיילים מחיל הים בחוליות מאורגנות והתמקדו בפסולת הכבדה, כזו שתלמידי בית ספר מתקשים לפנות. עובדי חברת נייס התנדבו החודש לשני ימי עבודה בנחל אחוזה ובנחל זיו. העובדים הנמרצים ניקו שאריות פריצת ביוב בתחילת נחל אחוזה והסדירו את השביל המסומן. אזור מעיין התאנה בנחל אחוזה נוקה גם הוא מאשפה.

הפעילות היא חלק מתוך תפישת "קהל" ו"קהילה" בואדיות. "קהל" מתייחס ליחידות צבא/עובדים ומתנדבים חד יומיים שמגיעים לתרום מזמנם ומרצם. ב"קהילה" הכוונה לציבור קבוע הנמצא בסביבת הואדיות: בתי ספר, תנועות נוער וכדומה. תודה למתנדבים, כן ירבו!

  חיילי חיל הים מתנדבים בואדי

 
מה בפורום? גינות קהילתיות

הפגישה האחרונה בפורום הגינון הקהילתי עסקה בגן מקיים. אביגיל הלר, רכזת גננות ונוי במשרד החקלאות, הסבירה מהו גן בר קיימא: "גן העונה על צרכי הדור הנוכחי מבלי לפגוע במשאבים שיעמדו לרשות הדורות הבאים". בהמשך, היא הסבירה איך לבנות ולתחזק גן שפגיעתו בסביבה היא מינמאלית. 

אביגיל המליצה על העדפת מניעה, בקרה וניטור על פני חומרי הדברה. על שימוש במגוון גדול של מינים מקומיים, ועל שימור מים בדרכים שונות. לפרטים נוספים ולאתר משרד החקלאות

סיורים ואירועים בחיפה 

7.6.11: תיקון ליל שבועות בנושא אדם ואדמה, כולל הרצאה של אלה אלכסנדרי, מנהלת קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע. לפרטים 

13.6.11: כנס קמפוסים ירוקים של אוניברסיטת חיפה, בנושא מיתוג, שיווק, וצרכנות ירוקה. לפרטים 

25.6.11: יום פעילות של נאמני נחל זיו/רמז יתקיים בשבת האחרונה של החודש, בשעה 11:00.  

1.7.11: סיור ללא תשלום בואדי אחוזה יתקיים בשעה 14:00. משך הסיור כשעה וחצי. 

16.7.11: סיור ללא תשלום בואדי עובדיה יתקיים בשעה 10:00.

פרטים נוספים על הסיורים יפורסמו באתר ואדיות. ניתן גם לפנות לאלכסנדר: 077-5644054

ומה בקיץ?

ההרשמה למפעלי הקיץ כבר בעיצומה! הצטרפו אלינו לקייטנות, טיולים, מחנות קיץ, קורסים, ועוד!

 

החברה להגנת הטבע (ע"ר) בחיפה פועלת הודות לתמיכת הקרן לסביבה ירוקה.

 

 

 
     הצטרפו אלינו!

 

אז איך מקימים גינה קהילתית?
המונח גינה קהילתית מכיל בתוכו שני חלקים: גינה וקהילה. יחודה של הגינה הקהילתית בחיבור שני החלקים הללו, ובצורך להתמודד הן עם היבטים מקצועיים בתחום הגינות והן עם הבטים מקצועיים בתחום העבודה הקהילתית.

איזו מודל גינה מתאימה לנו? איך מזהים את הקרקע המתאימה להקמת גינה בשכונה שלי? איך מגבשים קהילה עובדת לגינה שלנו? מה קורה עם המים? מה שותלים? מתי? ירקות או פרחים? מהו פורום הגינות הקהילתיות של החברה להגנת הטבע?

בימים אלה מתגבש "מנואל גינות קהילתיות" על ידי צוות משותף של אגף התכנון בעירית חיפה, אגף הרווחה והתפעול וכמובן החברה להגנת הטבע. מקראה בנושא גינות קהילתיות הנכתבת בימים אלה מרכזת תאוריות ופרקטיקות מנסיון בארץ ובעולם. יש למה לחכות!

 יום עבודה בעמק הזיתים

מה חדש בגינות?
בטירת הכרמל מתקיימת פעילות אינטנסיבית של המחלקה לשירותים חברתיים והחברה להגנת הטבע. חלק מהפעילות מוקדש להקמת גינות אקולוגיות בשלוש מועדוניות: רמב"ם, מורשה ובן צבי. בכל מועדונית יש כ-15 משתתפים. התלמידים מגיעים לפעילות מגוונת במועדונית הכוללת, בין היתר, נושאי איכות סביבה עם המדריכה גלית.

הגינה בעמק הזיתים מתחדשת לכבוד מלאת שנה להקמתה. ביום הפעילות האחרון התחדשה הגינה בירקות קיץ, תנורי בוץ, וציורי קיר. ביום שישי 17.6.11 בשעה 16:00 תתקיים בגינה חגיגת קיץ לכבוד המאורע. בתוכנית: עבודה בגינה, ברכות, הופעות מוסיקה, אמנים, אבטיחים ועוד הפתעות. לפרטים

הגינה הקהילתית בבית הספר ארלוזורוב

גינות קהילתיות חדשות בבתי הספר
בחינוך הסביבתי התקיים השנה פרויקט ייחודי: ביוזמת השר להגנת הסביבה ושר החינוך התקיימו השנה הכשרות מורים משמעותיות בעשרות בתי ספר בישראל. באזור חיפה, הובילה את ההכשרה קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע, עם צוות מיומן ומקצועי של מנחי מורים. התוכנית כללה השתלמויות תוכן כמו גם שעות הטמעה והכוונה פרטנית לצוות המורים.

בחיפה היו שותפים לתוכנית ארבעה בתי ספר. שניים מתוכם בחרו להקים גינה בתחומי בית הספר כחלק מעשייה סביבתית משמעותית, שהנה חלק מהתהליך החינוכי. מדובר בבית הספר אחמדיה בכבאביר ובבית הספר ארלוזרוב בקריית חיים. הקמת הגינות השפיעה הן על פני בית הספר והן על הקשר שבין התלמידים לסביבתם. לפרטים נוספים ותמונות


  הגינה הקהילתית בבית הספר אחמדיה

מן הגינה אל הצלחת:
ירקות בחלב קוקוס וחמאת בוטנים

רכיבים:
שלל ירקות מהגינה, לפי הטעם והעונה: פלפלים, גזרים, סלק, תפוחי-אדמה, בטטות, קישואים, חצילים, דלעת, כרובית ועוד. 

לרוטב:
פחית חלב קוקוס
2 כפות חמאת בוטנים (או יותר, לפי הטעם)
קורט מלח
חצי כוס מים 

הכנה:
חותכים את כל הירקות לקוביות ומטגנים עד שיתרככו מעט, אך לא לגמרי. בינתיים, מערבבים בסיר את חומרי הרוטב, ומבשלים מעט, עד שמתקבלת עיסה אחידה פחות או יותר. מוסיפים את הירקות ומבשלים יחד, עד שהירקות מוכנים, אך לא רכים מדי. בתיאבון!

(תודה לאלכסנדר אייל)

הודעה זו נשלחה אליך מאחר והנך מופיע ברשימת הדיוור של החברה להגנת הטבע בחיפה.
להסרת שמך מהרשימה נא לפנות אלינו בכתובת Haifa_news@spni.org.il.   
עריכה: גלה ידגר. עיצוב תבנית: גדי פרידמן
| © 2010 החברה להגנת הטבע בחיפה והאזור - All rights reserved |

עמוד הבית אודותינו