חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

בחיפה, לוקחים את המים בידיים

שרון דרדרי, מדריכה מבי"ס שדה גליל מספרת: "בהתחלה הטלתי ספק באפשרות של הפרויקט לשנות את צורת החיים שאנשים בארץ חיים בה, אך אחרי כמה ימים בפרויקט שהעברתי בביה"ס "דרור" אני שמחה להגיד שעכשיו אין לי שום ספק שהפרויקט עשה את העבודה...".

 

בחלקו האחרון של הפרויקט מתבקשים הילדים לשווק את רעיון צמצום הצריכה במים ותלמידיה של שרון בחרו לכתוב שני מכתבים, האחד לשרת החינוך והשני לשר להגנת הסביבה. שרון מספרת כי "הילדים הראו רצון להבין את מצב המים והפגינו ידע רב בנושא, הם הראו התלהבות מעניין החיסכון במים וכך גם באו התוצאות.

 

הילדים כתבו מכתב שבו נכתב שהפרויקט צריך להגיע לכל הארץ ושהם רוצים להיות שותפים להעלאת המודעות של חשיבות המים וזיהום מים בארץ ובחיפה בפרט. המכתב נשלח לשרת החינוך יולי תמיר ולשר להגנת הסביבה גדעון עזרא" .

 

אחד ממכתבי הילדים:

 

 

 

"אני חושבת שהפרויקט הזה העלה את המודעות אצל התלמידים ואצל הוריהם ונראה שהילדים הבינו את חשיבות החיסכון והראו את זה גם בעשייה ולא רק בדיבורים..."

 

בבית ספר "קישון" בחיפה הביעו עניין במערכת לניצול מי גשמים. על כך מספר איל גלזר (גם הוא מדריך מבי"ס שדה גליל שהעביר את הפרויקט בבית הספר):" במשך שלושה שבועות העברתי את פרוייקט המים בבית הספר קישון, בכל השכבות (כיתות א'-ו'), הפעילות הייתה מוצלחת, והילדים נהנו ממנה. "קישון"  הביע עניין להפעלת תוכנית לבניית מערכת חיסכון במים, שמבוססת על איסוף מיי גשמים ומיחזור מים אפורים עם אפשרות לשלב אותה בתהליך החינוכי שעוברים הילדים (בנוסף לפעילות וללימודים על מים בשיעורי מדע). פניתי לאמיר יחיאלי, שמתעסק מספר שנים בהקמה של מערכות כאלה בבית ספר. על רגל אחת, המערכת מבוססת בעיקר על איסוף מי גשמים דרך המרזבים, ושימוש בהם לנקיון, הדחת אסלות וכו'. עבודת ההקמה בפועל אמורה להתבצע ע"י הילדים בכיתות הבוגרות (ה'-ו')". אנו תקווה שימצא המימון המתאים ובית ספר קישון יוציא את הפרויקט החשוב לפועל.

 

עד סוף השנה תועבר התוכנית במאתיים כיתות וכך נגיע אל ששת אלפים בתי אב בחיפה. בנוסף, נושא החיסכון במים ישולב בפעילות השוטפת והמגוונת של החברה להגנת הטבע בחיפה ובכלל זה בסיקורים תקשורתיים, חינוך סביבתי, חוגי הסיור, כנס הילדים, שיתוף פעולה עם הקהילה והעירייה ועוד.

ואתם, עד הכתבה הבאה, הצטרפו למאמץ הלאומי לחיסכון במים במספר פעולות פשוטות.