חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

בוסתן כיאט - אתר יפהפה שהולך להעלם מעינינו

נובמבר 2010

בוסתן כיאט נמצא בחיפה, בקצהו התחתון של ואדי שיח, בין שלוחת כרמליה לשלוחת כבביר. יחידת נוף ייחודית זו נבנתה בתחילת המאה העשרים על ידי עזיז כיאט, בן לאחת המשפחות המכובדות והאמידות בחיפה, כבוסתן תענוגות לשימוש משפחתי. אדריכלות הבוסתן, המשתרע על פני כ-6.5 דונם, שואבת את השראתה מתרבות הגנים הערבית-מוסלמית, ומאופיינת במפלי מים, מזרקות, בריכות ותעלות המקשרות בין חלקי הגן.  הגן כולו על מיקומו וייחודו מהווה אתר הראוי לשימור כאתר טבע עירוני נדיר.

ואדי שיח, שבקצהו התחתון מצוי הבוסתן, הוא תא שטח בעל חשיבות גיאוגרפית והיסטורית ראשונות במעלה בחיפה. כמה מאות מטרים במעלה הואדי מהבוסתן מצויים שרידיה הארכיאולוגיים של הכנסייה שהקימו  במאה ה-13 ראשוני המתיישבים על הכרמל, נזירי המנזר הכרמליטי.

שני מעינות מצויים בואדי, העליון שבהם 'קדוש', ומימי התחתון הם שמשקים את בוסתן כיאט. הטיול במורד הואדי, אם כן, הוא מסלול הליכה של כשעה וחצי, במהלכם עובר המטייל ממרכזו הסואן של הכרמל אל הטבע הפראי והעשיר של הואדי, אל המפגש עם שורשיה הקדומים של העיר חיפה, ודרך שני המעיינות שהיו מושא ביקוריהם של עולי רגל במשך מאות שנים.

בחלקו האחרון של המסע הרגלי נפרש לעיני המטייל הבוסתן עצמו כמעין נווה מדבר, גן נעלם של עצי פרי ותעלות מים, המספר את סיפורה של חיפה בימי המנדט כעיר ערבית משגשגת וקוסמופוליטית.

כיום עומד הבוסתן מוזנח ומתפורר, טרסות הבטון סדוקות ומתמוטטות בחלקן. עיריית חיפה, שבבעלותה נמצא הבוסתן בשלושים השנים האחרונות, טרם המציאה את המשאבים לתחזוקתו ושיקומו ובשנים האחרונות פועלת להסדרת סוגיות הקשורות במקרקעין באתר .

בשנים האחרונות, התגבשה "הקואלציה למען בוסתן כיאט" . קואלציה זו שמה לה למטרה לקדם את שימורו , שיקומו ותחזוקתו השוטפת של הבוסתן , תוך שיתוף הקהילות הסמוכות בפעילות תרבותית ואקולוגית . בקואלציה שותפים המועצה לשימור אתרים , שתי"ל , החברה להגנת הטבע , העמותה לקדמה חברתית - חיפה מרכז המחקר למורשת הארכיטקטורה בישראל בטכניון , תושבי הסביבה , אדריכלים , היסטוריונים ואמנים .  

המטרה העיקרית של קואליציה זו, היא פניה לראשות העיר חיפה בבקשה לגייס משאבים לאלתר למען שיקום ותחזוקה שוטפת של האתר. לצערנו, עדיין אין לעיריית חיפה את המשאבים המתאימים לטיפוח המקום, ולכן המקום בסכנת התפוררות בלתי הפיכה. כיום פועלים במקום באופן לא סדיר בודדים, במטרה להפנות זרקור אל הבוסתן ולעורר מודעות ציבורית למצבו העגום.

החברה להגנת הטבע מתעדת בימים אלה את הבוסתאן לטובת תיק תיעוד מקצועי ומקיף במטרה לקדם את תהליך השיקום של האתר וככלי עבודה מרכזים אל מול גורמי תכנון בעיריית חיפה .

לפרטים נוספים ניתן לפנות למנהלת החברה להגנת הטבע בחיפה - אלה אלכסנדרי  ela@spni.org.il

 טל' : 04-8553860