חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חיפה סוערת לקראת הבחירות

מפגש סוער של מועמדים לראשות העיר חיפה התקיים בשבוע שעבר ביוזמת החברה להגנת הטבע כחלק מפרוייקט "ירוק עכשיו" שמטרתו להשפיע על סדר יום סביבתי בבחירות המקומיות. דו"ח משמר המועצה יוצג השבוע.

בשבוע שעבר (26.10) התקיים מפגש מועמדים לראשות העיר בנושאי איכות סביבה בסינמטק חיפה. את המפגש יזמו החברה להגנת הטבע ופורום ציבורי כרמל והוא זכה להצלחה גדולה כשיותר מ-400 איש מילאו את האולם. המפגש התקיים כחלק מפרוייקט "ירוק עכשיו" שמטרתו להשפיע על סדר יום סביבתי בבחירות המקומיות. הנה תשובות המועמדים ביחס לשאלות מרכזיות הנוגעות לעתיד העיר חיפה.

בחיפה אחוזי תחלואה גבוהים עקב זיהום האויר. כיצד תטפלו בנושא זה?

יונה יהב: נרשמה עלייה באיכות האויר השנה, אנו נותנים צוים אישיים וכל מה שנשאר זה לחייב מפעלים להוציא בוצה בקישון שכבר משתקם ושטים בו. הזיהום בא מרכבים וצריך להדגיש שגוש דן יותר מזוהם מחיפה. לשיפור אחראית עיריית חיפה יחד עם המשרד לאיכות הסביבה.
שמואל גלבהרט: חולק על כך, בכל נושא קריטי לעיר - לדוגמא אנטנות סלולריות, זיהום במפרץ - המשרד לאיכות הסביבה התייצב כנגד חיפה ועם המפעלים. פעלתי לגבש תוכנית אב שמסדירה את המפעלים במפרץ חיפה, כשהדרישה שלי להכניס בה עוד משפט אחד קריטי שיחייב את המפעלים ויתן את המענה המיוחל: `כל זיהום ונטרולו יחוייבו להשאר בתחומי המפעל בלבד`. אצטט מדו"ח משרד הבריאות שקבע להמנע מתוספת מוקדי זיהום במפרץ חיפה, מסכים למסקנות הדוח ויש להגיע לאכיפת התקנים המחמירים ביותר על המפעלים.
בורובסקי: אני חולק על יהב מכל וכל. המלצתי להחמיר את התקינה לרמת התקינה הנהוגה במדינות אירופה, המחמירה ביותר (BAT). המפעלים במפרץ חיפה נמצאים נמוך הרבה יותר מרמת התקינה הזו. בניגוד לדבריו זיהום האויר בחיפה נושא קריטי, צוים אישיים אינם מספיקים, אני סבור כפי שנהוג בעולם, שראש הרשות אחראי אישית על אכיפה מול המפעלים וכך אנהג.
רמי לוי: רבותי, אני חושב שצריך דיאלוג עם המפעלים, אם נדרוש מקסימום ונקפיד לא נקבל כלום וממילא זיהום אויר זה 50% בכלל המכוניות והפתרון שלי זה להאריך את הכרמלית הלאה כי אתם רואים שמרכז הכרמל והדר בכלל לא משרתים את התושבים יותר, המכוניות פה הבעיה של הזיהום.
סביון: צריך ללכת לאט לאט, שלב אחר שלב  עם המפעלים לראות מה ניתן לעשות. במקום שלישי ברשימה שלי יש מומחית לבריאות, אני בעד קודם כל לעשות עוד סקר, שנדע במה לטפל הזיהום זה גם מכלי רכב וגם מהמפעלים, אנחנו לחמנו נגד מזהמי פחם בשנות ה-70.
    
מהי עמדתכם בנושא שיתוף הציבור בחיפה? האם תתחייבו לעשות שיתוף ציבור לפני, ולא שיתוף-כאילו אחרי, כשכבר אין לכך השפעה על התכנית?

♦ רמי לוי: מתנגד לשיתוף הציבור. אי אפשר לעשות דיון עם הציבור הוא בוחר את הנציגים ורק הם יקבלו את ההחלטות ואין מקום להראות לו כל תוכנית. ככה לא נעשה כלום רק נקיים ישיבות עם תושבים כל היום, תמיד יש בעד ונגד בכל תוכנית לא צריך את הציבור אנחנו נבחרנו ויודעים מה טובת הציבור לבד.
♦ ישראל סביון: אני כן בעד להתחשב בדעות של הציבור אבל אני מציע שנעשה את זה במתכונת של סקרים אפשר לעשות סקר ולבדוק עמדות בנושאים שונים.
♦ יונה יהב: אני בעד שיתוף ציבור רק בתכניות גדולות כדוגמא לשיתוף ציבור הציג יהב את `קמפוס הנמל`. 
♦ שמואל גלבהרט: מי שטוען כאן שהוא בעד שיתוף ציבור מנע זאת. עשינו למשל שיתוף ציבור בפיתוח סטלה מאריס, זה דרוש בכל תוכנית. בסטלה מאריס זה תיקן בעיות וקיצרנו שנים של התנגדויות היו רק שלוש. ברמת שאול היינו מונעים את המאבק עם שיתוף הציבור. אני בעד מנגנון שיתוף ציבור כדי שהציבור יהיה שותף מלא וזה רק משפר את התוכניות. 
♦ יעקב בורובסקי: אני גם בעד שיתוף הציבור בתוכניות שונות, נפרסם את התוכניות אני בעד הקמת מנהלות תושבים. אני בעד שקיפות מלאה והנה דוגמא לגבי שקיפות - אנחנו היינו בעד פרסום דו"ח המועצה 2007 והם לא רוצים שתראו אותו, איך הציבור ידע למי הוא מצביע?

דיון סוער ואמוציונלי בקהל
הפגנה בחיפהשלב השאלות מהקהל היה סוער. אחד הנציגים מהקהל שאל מדוע תושבי שכונת מוריה צריכים לסבול מהרעש של בתי קפה שהפכו למועדונים. יהב השיב כי יש שני צירי מגורים שמשמשים לבילוי צעירים בחיפה - אחד מתוך אילוץ באחי אילת ואחד מבחירה במוריה. תשובת שמואל גלבהרט הייתה, שכמו בכל עיר נמל יש לפתח את העיר התחתית כדאונטאון של מקומות בילוי.
שאלות נוספות כללו פנייה נרגשת אל יהב על ביטול התחבורה הציבורית בעיר והתעללות בנוסעים להדר ("האם אי פעם ניסית להגיע להדר באוטובוס? לוקח שעה). ענה יהב - "יש עוד גורמים פה מלבד העירייה, זה גם אגד". בחורה ערביה עלתה וטענה שהשכונות הערביות בעיר מלוכלכות, לא הייתה התייחסות אליהן, אפילו לא נטעו בהן עץ אחד (לדוגמא בעין הים) ויש זלזול בציבור הערבי בעיר. לכך ענה בורובסקי שיפעל לשיקום ובנייה בשכונות הערביות ותיקון של האפליה שטוען שקיימת בהן. משמאל: הפגנה שהתקיימה השנה בחיפה. 

שי כהן, מנהל קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע: "מאות אנשים הוכיחו היום שחשוב להם לדעת מה עמדותיהם של המועמדים לראשות העיר. האמוציות הרבות וסערת הרגשות בכנס מראה שהחיפאים קצו בהבטחות ודורשים לראות פעולות נחרצות בשטח. הכנס הזה הוא רק שלב אחד בתהליך ארוך בו אנחנו עוקבים אחר מועצת העיר ותובעים ממנה לפעול למען איכות החיים והסביבה של תושבי חיפה. אנחנו נמשיך לעשות זאת במסגרת "משמר המועצה" שאנחנו מפעילים, והדו"ח הבא של "משמר המועצה" יפורסם השבוע."