חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

גינה לי חביבה

הגדל

הגינות הקהילתיות הן שטחים הזוכים לטיפול ממוקד של קבוצות תושבים. בהן נפגשים התושבים זה עם זה ועם הסביבה הקרובה להם, פועלים יחד ונתרמים גם יחד. גינות קהילתיות מצויות במקומות רבים בעיר חיפה: חליסה, תל עמל, בת גלים, המושבה הגרמנית, הדר ועוד, חלקן בשטחים ציבוריים פתוחים וחלקן בבתים משותפים. הגינות מטופלות על ידי התושבים, אנשי מקצוע ובעזרתה של העירייה. החברה להגנת הטבע שמחה לארח את העוסקים במלאכה בפורום חדש שמטרתו חיזוק הקשרים בין הפעילים וקידום עקרונות הגינה הקהילתית בחיפה. הפורום כולל: גננים קהילתיים, רכזי גינות, אדריכליות, עובדי קהילה ותושבים פעילים
.
במפגש  הראשון שכלל  לשמחתנו הרבה, יותר מ-14 משתתפים: הציגו המשתתפים את הגינות שלהם, דנו במטרות הפורום כמסגרת קבועה וקיימו שיח ערני עם עדיאל, מוותיקי רכזי הגינות הקהילתיות בארץ, שריכז את התחום בחברה להגנת הטבע בירושלים. ראינו דוגמאות מגינות קהילתיות מוצלחות יותר ופחות בירושלים והבנו את הרקע לתופעה חברתית מרתקת זו.
את הפורום מובילה מורן אביב רכזת הגינות הקהילתיות של החברה להגנת הטבע בחיפה

טל '  052-4375025 . 

פרויקט הגינות הקהילתיות התחיל בישראל לפני כ 10 שנים בירושלים בפעילות מקומית מחוזקת על ידי סניף החברה להגנת הטבע בעיר, בתגבור של גרעין "דבש" בני שנת שירות הרתומים כולם לרעיון של גינות קהילתיות. כיום התפשט העיסוק בגינון קהילתי לישובים רבים בארץ בשיתוף פעולה בין ארגונים לבין רשויות מקומיות  וכמובן בשיתוף עם תושבים פעילים. ניתן למצוא גינות כאלה בעכו, בת ים, יפו, ירושלים, לוד ועוד. אין גינה הדומה לאחרת, כפי שכל קהילה היא יחודית ובכך משקפת הגינה את הפועלים בה.

השנה זכו הגינות הקהילתיות לפרס הגלובוס הירוק ובכך קבלו הכרה בחשיבות התחום והפיכתו למשמעותי בפעילות הסביבתית – חברתית בישראל. בחיפה צומחות להן הגינות בין העשבים, במיעוט משאבים, עם הרבה אהבה של פעילי שכונות. אחת מהגינות המיוחדות הצומחת בימים אלה היא זו במדרגות אל גזאלי. הגינה המוקמת בימים אלה ממש, מלווה על ידי מתנדבת שנת שירות של החברה להגנת הטבע שבחרה בגינה כפרויקט הקהילתי שלה. השטח שאותר הנו גן שעשועים שמתקניו נעקרו זה מכבר והפך למטרד מקומי.  חודשים רבים של חשיבה וחששות, דפיקות אופטימיות בדלתות השכנים: "שלום אני שירלי מהחברה להגנת הטבע ואני רוצה להקים פה גינה קהילתית", הובילו לקשר בלתי אמצעי עם התושבים. הרבה סבלנות נדרשה להזמין תושבים לגינה הקטנה המוזנחת, בה הצמחיה גבוהה מראשי המשתתפים ולהלהיבם  להקמת הגינה.

את הדחיפה נתנו מתנדבי "הרוח הטובה" שהגיעו לפני כמה שבועות, יחד עם מתנדבים מקומיים וכמובן יחד עם בני שנת השירות שלנו, התחילו לנכש עשבים, לנקות, להניח צנרת טפטפות, לשתול צמחים ולסמן שבילים קטנים.  נקודת  מים חרבה, המצויה במקום, נפתחה באדיבות מחלקת גנים של עיריית חיפה והיא מקור החיים לגינה המתפתחת. למפגש הגינה שלאחר מכן כבר התחילו להגיע תושבים באופטימיות זהירה. הדרך עדיין ארוכה מאד ואנו מאמינים שתשא פרי. את הגינה הקהילתית באלגזאלי מרכזת שירלי טל 5579393-052.
 
רוצים לעזור? אנחנו זקוקים לכלי עבודה, לתרומת צבע ומברשות וכמובן לאנשים המעוניינים "ללכלך את הידיים" ולעבוד בשטח.