חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הקואליציה למען בוסתן כיאט בוואדי שיח, חיפה

הגדל

בוסתן כיאט, המצוי במורד נחל שיח, בין שלוחת כרמליה לשלוחת כבביר ובסמוך לבית הקברות, הינו יצירת מופת אדריכלית היונקת את השראתה מאדריכלות הגנים הערבית-מוסלמית. אדריכלות הבוסתן ממחישה את הדיאלוג בין האדם לטבע.

כנהוג בבוסתנים מסוג זה משובצים בבוסתן מפלי מים, מזרקות ובריכות המהוות חלק מרשת תעלות שמקשרת בין חלקי הגן רחב הידיים הנטוע שיחי נוי ועצי פרי. כל אלה יוצרים אווירת גן עדן אמיתית. המקום נבנה בשנות ה-30 על ידי עזיז כיאט, כחלק מחזון לפרויקט תיירותי שהיה אמור להשתרע עד חוף כיאט (החוף עליו ניצב כיום מלון מרידיאן). בשנות ה-70 עבר המקום לבעלות עיריית חיפה (לא בהפקעה) ומאז הוא עומד עזוב ונמצא בתהליך מתמשך של הרס.

בשלוש וחצי השנים האחרונות פועלת ה"קואליציה למען בוסתן כיאט" בניסיון להניע את עיריית חיפה, בעלת האתר, לטפל באתר ולאפשר פעילות טיפוח קהילתית ואזרחית במקום, על מנת לקדם את שימורו. פעילות הקואליציה נוגעת באספקטים שונים הכוללים: דיאלוג עם נבחרי ציבור ובעלי תפקידים בעיריית חיפה, תיעוד היסטורי של המקום, הכנת תכנית להסדרת הבטיחות (המקום מוכרז כלא בטיחותי על ידי העירייה, דבר המונע פעילות של קבוצות מאורגנות בבוסתן), העלאת הבוסתן על סדר היום הציבורי, קשר עם התושבים השכנים לבוסתן, קיום אירועי תרבות, ותחזוקה שוטפת של המקום מדי שבת על ידי תושבי העיר.

הקואליציה כוללת תושבים ממגוון תחומים כגון אדריכלות, אמנות וחינוך כמו גם ארגונים: החברה להגנת הטבע, המועצה לשימור אתרים, העמותה לקידמה חברתית-חיפה, עמותת גלים ושתי"ל. 

פרטים נוספים ופעילות הקואליציה למען בוסתן כיאט בקבוצה שלנו בפייסבוק