חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

סיכום ישיבת מועצת העיר בתאריך 29.11.11

2/12/2011

היתה זו ישיבת מועצה שלא מן המניין, ועל אף שיעודה הוגדר כדיון בתכנית המיסים לשנת 2012 ואישורה, עלו בה גם נושאים סביבתיים מעניינים.

בתחילת הישיבה הודיע ראש העיר כי אושרה תכנית המתאר החדשה של חיפה. זוהי תכנית המתאר שלראשונה מאושרת מאז 1934. בנוסף, הודיע ראש העיר על סיום פרויקט שיקום ככר פריז בעיר התחתית. הפרויקט נתרם על ידי עיריית פאריז בעקבות ביקור שערך ראש עיריית פאריז בתום מלחמת לבנון השניה.

אישור העלאת המסים

לאחר ההודעות החל הדיון בתקציב. גזבר העירייה, רו"ח ג'קי ואקים, סיפק לקהל מידע אודות תחשיב העלייה במיסי הארנונה, המתבסס על מדד המחירים לצרכן ועל עליית השכר במגזר הציבורי. שיעור ההעלאה המתוכנן הוא 3.1%. רו"ח ואקים השתמש בביטוי "טייס אוטומטי", בהסברו כי אין לעירייה שליטה על שיעור העלאת מיסים זו (בהמשך, חברי מועצה יקראו תיגר על קביעה זאת).

להלן מס' נקודות חשובות שעלו ע"י הגזבר:

  • התייחסות לבז"ן (בתי הזיקוק): דווח כי משרד הפנים לא אישר העלאה בתעריף המיסים שהעירייה גובה מבז"ן על אף שזה אפשרי מבחינה חוקית.
  • מתחם פינוי בינוי יזכה להנחה (לא דווח מה יהיה שיעורה).
  • הנחה של 50% תינתן לעסקים הפועלים במתחם קמפוס הנמל.

לאחר דבריו של הגזבר קיבלו חברי המועצה את זכות הדיבור. ראשון דיבר שמואל גלבהרט (הירוקים של חיפה). גלבהרט טען כי יש מקום לדון במיסוי תשתית הצנרת הפטרוכימית בעיר, המגבילה את הפיתוח העירוני. בנוסף, תהה גלבהרט, אם שיעור העלאת המיסוי מתבצע במתכונת "טייס אוטומטי", מדוע יש צורך בישיבה ובדיון? השאלה הופנתה ליועץ המשפטי של העירייה, עו"ד חן רשף, שענה כי אכן יש אפשרות לראשות המקומית לפנות למשרד הפנים בבקשה לשינוי מעלה או מטה של שיעור ההעלאה, והוא יכול לאשר שינוי כזה.

בשלב זה קראו חברי האופוזיציה ואליד חמיס (בל"ד) ויעקב בורובסקי (מהפך בחיפה) לעירייה לפנות למשרד הפנים בבקשה לבטל ההעלאה. לטענתם, בקיץ האחרון החל פרץ של מחאה חברתית ברחבי הארץ, ולכן יש להתחשב בתושבים. לדבריהם, עומדים לרשות העירייה אופני פעולה שונים להתיעלות, והיא חייבת לפעול בנמרצות מול הגורמים המתאימים לביטול ההתייקרות במסים.

ראש העיר ענה כי ירושלים העלתה את המס המדובר ב-10%. כמו כן, לדבריו, נוצר "חור תקציבי" עקב הסכם עייני והתוספות שניתנו לפנסיונרים. בנוסף, בשמונה השנים האחרונות לא היו עליות במיסי הארנונה בעיר מעבר לאלו שבמתכונת ה"טייס האוטומטי" המדוברת.

לבסוף נערכה ההצבעה על ההצעה להעלאה במיסים בשיעור 3.1%. 17 חברי קואליציה הצביעו בעד, ושמונה חברי אופוזיציה הצביעו נגד. גד לנדאו (עבודה) נמנע. ההצעה אושרה לאחר שלא הושג רוב עבור הצבעה שמית (המפרטת את שמות המצביעים בפרוטוקול הישיבה).

אישור הסכם המטרונית

לנוכחים באולם הוצגה מצגת המתארת את פרויקט המטרונית. מנהלי הפרויקט מטעם חברת יפה נוף נכחו באולם ומסרו כי המטרונית אמורה להתחיל לפעול בנובמבר 2012. נמסר כי הפרויקט יכלול 3 קווים: קרית ים וקרית חיים - חיפה, קרית מוצקין - חיפה, וקרית אתא - חיפה. כל מטרונית תוכל להסיע כ-150 נוסעים. בהיבט הסביבתי, המטרוניות יופעלו במנועי דיזל עם דלק נקי בתקן אירופי ("יורו 5"), ובהמשך יהיה ניסיון לעבוד עם קרונות היברידיים משולבי דלק וחשמל.

להסכם הועלו מספר הסתייגויות. יעקב בורובסקי טען שהמטרונית אינה בטיחותית וחסרה יעד חיפאי אמיתי. לדבריו, המטרונית טובה לערים שטוחות ורעה לחיפה. שמואל גלבהרט, ווליד חאמיס ויוסף שמחון הביעו מחאה על כך שלא ניתן מספיק זמן  לעבור על החוזה עב הכרס בין הרשות המקומית לחברת יפה נוף המבצעת את הפרויקט. ההסכם אושר ברוב של חברי הקואליציה בהצבה שמית (שתופיע בפרוטוקול).

אמיר גת,
רכז משמר המועצה,
קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע.