חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

סיכום ישיבת מועצת העיר בתאריך 6.9.11

13/09/2011

דיון ללא מצגת וללא ראש עיר

ישיבת המועצה, בשיבתה כפורום הועדה המקומית לתכנון ובניה החלה את ישיבתה באיחור. ראוי לציין גם כי ראש העיר נעדר מכל הישיבה, ולא ניתנו על כך כל דברי הסבר.

שמואל גלבהרט היה ראשון הדוברים, בהגישו הסתייגות מתוכנית הבניה ברמת חביבה. הוא ביקש להיעזר במצגת שהוכנה מראש ושהייתה אמורה להיות מוקרנת על המסך באולם, אך זו נעלמה באופן מיסתורי וללא כל הסבר מצד ממלאת מקום ראש העיר, חדווה אלמוג. גלבהרט החליט להמשיך בדבריו, ואמר שעל אף אישור תכנית הבניה ברמת חביבה, ניתן עדין להשפיע עליה כך  שתכלול דירות קטנות של שני חדרים בנות 40 מ"ר. בנוסף, תמה גלבהרט כיצד אושרה התכנית ללא סקר סביבתי.

תשובת מהנדס העיר אריאל וטרמן הייתה כי הוקצו שטח ציבורי פתוח משמעותי ותמהיל ראוי לדירות קטנות. ההצעה הוסרה ברוב של שמונה נגד שישה.

מחאת האופוזיציה

בשלב זה ביקשה חדווה אלמוג לפתוח ישיבת מועצה מן המניין, אך באופן מפתיע קמו חברי סיעות האופוזיציה, יצאו מן האולם, ושהו בחוץ שעה ארוכה. לשאלתנו השיב זאב סילס כי הם מוחים על היעדרות חברים רבים מן הקואליציה, כולל ראש העיר, מדיון חשוב כל כך על הפצחן המימני. יוסף שמחון הוסיף כי הם מוחים על ביטול הדיון על ציר מוריה, דיון שנדחה פעמים רבות מדי. לבסוף נכנסו חברי האופוזיציה לאולם והחלה ישיבת מועצה מן המניין.

ההצעה הראשונה לסדר של שמואל גלבהרט עסקה בקרוי סולארי לקרית הספורט. הצעה זאת נידונה בעבר בפורום מליאת המועצה, וגלבהרט ביקש לקדם את הנושא. הוא נתן דוגמאות של קרוי סולארי במדינות שונות בעולם: דנמרק, קנדה ועוד. לטענתו, סכומי הכסף שייחסכו כתוצאה מקרוי סולארי של האצטדיון הם משמעותיים ויחזירו את כל עלות תצרוכת החשמל של האצטדיון.

אלי קולס מסיעת נטו השיב לו בשם הקואליציה ואמר שצפויים להגיע מומחים מסין כדי לחוות את דעתם בנושא. ההצעה הוסרה ברוב של עשרה מול שבעה. צפו בסרטון הממחיש כיצד מרכיבים לוחות סולארים באצטדיוני ענק בעולם ואיך הם עובדים.

"מצדק חברתי – לצדק סביבתי מבט חדש על בעיה ישנה – מפעלי מפרץ חיפה"

כותרת זו ניתנה להצעה השנייה לסדר מטעם שמואל גלבהרט, שעיינה אותנו במיוחד. שמואל הדגיש את נושא הפצחן המימני, והעלה רשימה של טיעונים נגד הקמת המתקן במתכונת המוצעת:

  • המתקן גורם להנצחת המצב הפריפריאלי של חיפה. חיפה  נתפשת כחצר האחורית של "מדינת ת"א" והקמת מתקן מסוכן זה רק מנציחה תפישה זאת.
  • לא התקיים דיון מעמיק בנושא  באיגוד ערים חיפה.
  • ארבעה ראשי ערים, המקבלים ארנונה מבז"נ (בתי הזיקוק), הם שהכריעו בועדה משותפת בעד הקמת המתקן במתכונתו המוצעת. דיוני הועדה היו חסויים, לציבור לא ניתנה גישה לתוכן הדיונים, ולא ניתן היה להגיש ערר.
  • תמיכת המשרד להגנת הסביבה אינה מהווה ערובה כי המתקן בטוח. לראיה, בעבר תמך המשרד בהקמת מיכל האמוניה.
  • המתקן מייצר לחץ אטמוספרי עצום ומוסיף זיהום אוויר, בניגוד לפרסומים.

גלבהרט דרש לקיים דיון מעמיק בפורום העירייה בשיתוף אקדמאים ואנשי מקצוע, וטען כי אין תקדים למתקן כל כך נפיץ ומסוכן הממוקם בלב אוכלוסיה. אריאל ורטמן, מהנדס העיר, ענה כי הועדה המחוזית שאישרה את המתקן היא ועדה הגונה שפעלה בתום לב. כמו כן המתקן נבנה בטכנולוגיה מתקדמת שהתאימה לדרישות המשרד להגנת הסביבה.

חברי האופוזיציה דרשו, וקיבלו, אפשרות להצביע שמית על דיון במתקן. להלן תוצאות ההצבעה המתועדות בפרוטוקול הישיבה:

בעד קיום דיון על הפצחן המימני (סה"כ 7): וליד חמיס(בל"ד), זאב סילס (ירוקים של חיפה), שמואל גלבהרט (ירוקים של חיפה), רות אלון (מהפך בחיפה), עדנה זריצקי (חד"ש), הישם עבדו (חד"ש), יוסף שמחון (די שינוי).

נגד קיום דיון על הפצחן המימני (סה"כ 9): שי בלומנטל (מפד"ל), אורי גרינברג (צעירי חיפה), שי אבוחצירה (צעירי חיפה), עודד דוניץ (נטו), מרים ארז (חיפה שלנו), חדווה אלמוג (חיפה שלנו), אלי קולס (נטו),דני קופרשמידט (חיפה ביתנו), אריה בליטנטל (יהדות התורה והשבת).

ולסיום, תגובה:

חדוה אלמוג פנתה אל הקהל בעת יציאת חברי האופוזיציה מן האולם, והאשימה: "אתם הקהל באתם במיוחד עבור חברי האופוזיציה. תראו איך הם מתנהגים!". חשוב להדגיש, פני משמר המועצה נשואות לעבר חברי קואליציה ואופוזיציה כאחד. אנו מצפים מכל חברי הסיעות לפעול בנושאים הסביבתיים. רבים מפעילינו מצפים שחברי הקואליציה ייזמו דיונים סביבתיים או לפחות יאפשרו דיון מעמיק בפורום מועצת העיר בעניניה הבוערים.

אמיר גת,
רכז משמר המועצה, קהילת חיפה

תמונת רשימה: ד"ר אבישי טייכר