חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מי מעכב את פארק הקישון?

27/06/2011

באמצע פברואר האחרון הונחה אבן הפינה לפארק נחל הקישון בטקס רב רושם, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו. נישאו נאומים, חיוכים הופרחו ותמונות צולמו, אלא שמאז לא קרה דבר. השבוע פנה מנכ"ל החברה להגנת הטבע קושה פקמן בפניה אישית אל ראש הממשלה, בתלונה על כך שחברת נמלי ישראל (חנ"י) מעכבת את פיתוח הפארק.

רשות נחל קישון חתמה על התכנון המשותף של הפארק, אלא שחנ"י מעכבת את יציאת התכנית אל הפועל. במכתב אל ראש הממשלה כתב פקמן: "אני פונה אליך, כמי שמכיר בערכו הייחודי של נחל הקישון וגדותיו ובחשיבותו כשטח ציבורי פתוח במרחב עירוני צפוף, לפעול לפתרון הסוגיות העומדות על הפרק בהקדם, כך שהפארק המובטח אכן יקום".

קראו על נחל הקישון בדו"ח האיומים לשנת 2011

הקמת פארק הקישון נקבעה בהחלטת ממשלה כבר לפני כעשר שנים. התכנית לפארק, לרווחת מאות אלפי התושבים החיים בקרבתו, אמור לכלול בין השאר שיקום של הנחל, הקמת שטחים ירוקים ורשת עניפה של מסלולי הליכה ורכיבה ועוד, כל זה על שטח של כ-600 דונמים.


הדמיית פארק נחל הקישון. עיכוב מקומם

הסיבה לעיכוב בהקמת הפארק היא מחלוקת על שטחים במורד הנחל, שבהם מעוניינת חנ"י להציב מכולות כחלק מהפעולות לפיתוח עורף הנמל. בסיומו של מאבק ארוך הוחלט שהשטחים הללו יתחלקו בין חנ"י ובין רשות נחל קישון אך חנ"י ממתינים עד לקבלת שטחים חלופיים ממינהל מקרקעי ישראל.

בפנייה לנתניהו נכתב: "נחל הקישון הוא  אחד הנחלים הגדולים והחשובים בישראל ובין המורכבים שבהם. הנחל עבר ועודנו עובר תהליך ארוך של שיקום וכיום בחלקים שונים שלו הוא פנינת טבע אמיתית. נחל קישון הוא נחל איתן, המהווה בית גידול לעשרות מינים ומקור לעושר ביולוגי ואקולוגי. בשטח אגן הניקוז שלו מצויות עשר ערים וכמאה ישובים פרבריים וכפריים. בטווח של עד עשרה קילומטרים מהנחל עתידים לגור עד לשנת 2020, בעקבות גידול האוכלוסייה, מאות אלפי בני אדם נוספים... ההכרה בכך שמרחב הנחל כולו ראוי לשימור ולשיקום הובילה להגדרת שטחים נרחבים לאורכו כפארק.

בצילום: ילדים לגדות הקישון. 110 ישובים לגדות הנחל
(צילם: אדר' מיכאל לובוביקוב, רשות נחל הקישון)

"החברה להגנת הטבע רואה בנחל וגדותיו, במובנו הרחב, שטח ציבורי פתוח, כחלק ממגמות שימור ופיתוח בר קיימא... לאחר הליך מורכב שהתנהל על גורל השטחים במורד הנחל שברשות מנהל מקרקעי ישראל, התקבלה החלטה ב-29.7.10, שקבעה כי השטח המדובר יחולק בין חברת נמלי ישראל ובין רשות נחל קישון. כמו כן, נקבע כי לשטח יקודם תכנון משותף שיתחשב במכלול הצרכים במרחב.

ב-15.2.11 חגגנו יחדיו את הנחת אבן הפינה לפארק נחל הקישון. באירוע המרשים הובטח קיומו של הפארק. עם זאת, לצערנו, מימוש ההבטחה עדיין רחוק מביצוע. משא ומתן מתמשך בין רשות נחל קישון וחברת נמלי ישראל עדיין לא הסתיים וההסכם לתכנון משותף עדיין לא נחתם. רשות נחל קישון כבר חתמה על התכנון המשותף אולם חברת נמלי ישראל נמנעת מחתימה על ההסכם, עקב חוסר הסכמות בינה ובין מנהל מקרקעי ישראל על חלופות קרקע. אני פונה אליך, כמי שמכיר בערכו הייחודי של נחל הקישון וגדותיו ובחשיבותו כשטח ציבורי פתוח במרחב עירוני צפוף, לפעול לפתרון הסוגיות העומדות על הפרק בהקדם, כך שהפארק המובטח אכן יקום".

  מכתבו של מנכ"ל החברה להגנת הטבע לראש הממשלה