חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חיפה בכחול ובירוק | דצמבר 2010


Click here if you can't read this email message

לא רואים ברור? לחצו כאן לצפייה באתר
 
העלון האלקטרוני של החברה להגנת הטבע בחיפה והאזור. גליון דצמבר 2010.

משולחן המנהלת
ופתאום חשכו השמיים, וענן כבד כיסה את העיר. ממרפסת ביתי ראיתי את הכרמל בוער. נחל חיק, נחל גלים, הר שוקף. מקומות שהם השבילים שלנו, המקומות המיוחדים שלנו, מקומות שהפכו במחי רשלנות וזלזול לזיכרון לדורות. כל אחד מאיתנו איבד בחנוכה הזה את הכרמל המיוחד שלו וכולנו יחד איבדנו פיסת טבע נדיר.
ההר הירוק שחור עכשיו. יידרשו  שנות דור עד שנזכה לראותו שוב בתפארתו. חוזרת השריפה ומתרה בנו להשפיל מבטנו אל מול הטבע, לשמור עליו, כי לא מובן מאליו הוא וגדולה אחריותנו לקיומו. החברה להגנת הטבע בחיפה תמשיך לפעול לשמירת הכרמל והוואדיות בעיר למען תושבי העיר היום ובדורות הבאים. אנצל גם במה זו להביע את השתתפותנו בצערן של משפחות הנספים בשריפה.

 שלכם,
אלה אלכסנדרי
מנהלת הקהילה
החברה להגנת הטבע בחיפה והאזור

לשמור על הכרמל שבבית – ואדיות חיפה
בחודשים נובמבר – דצמבר מתבצע בואדי לוטם סקר אקולוגי מקיף ראשון מסוגו בעיר. בסקר לוקחים חלק אנשי יחידת הסקרים של החברה להגנת הטבע, הבוחנים את הוואדי על חלקיו השונים – החל מהבחינה האקולוגית מערכתית, דרך תשתיות קוויות וכלה בבדיקת אתרים מקומיים. במקביל מעודכנים הנתונים התכנונים הקשורים בוואדי. אנו מתייחסים לוואדי לוטם כאל מודל בבחינת ואדיות חיפה כאתרי טבע עירוניים משמעותיים. מה ראוי לשמר? היכן כדאי להעביר שביל? על מה אסור לוותר?

ואדיות רמז וזיו מטופלים החודש באופן אינטנסיבי, בשיתוף פעולה עם תנועות הנוער, מתנדבים, תלמידי בתי ספר וקבוצת תושבים. לצערנו בזמן סיורינו במקום אני נתקלים במפגעי ביוב, שפוכת פסולת, שפוכת בניה ופלישות לשטח הציבורי, הפוגעים במרקם החי והצומח באתר וביכולת הציבור ליהנות מהטבע שליד ביתם. אך יש גם נקודות אור: בסוף השבוע האחרון מצאו עצמם המתנדבים, באופן מפתיע, בשיטפון של ממש בנחל. וכל זאת - במרחק של פחות ממאה מטרים ממרכז זיו! לפרטים נוספים ולהצטרפות לקבוצות עבודה בואדיות.

 שיטפון בנחל זיו

בכרמל לאחר השריפה
ביום חמישי, שבוע לאחר תחילת השריפה, התקבצו מדריכים מכל הארץ ומקהילת חיפה להשתלמות בכרמל שמטרתה הייתה לראות את נזקי השריפה וללמוד על תוצאותיה והשלכותיה לטווח הרחוק,כדי שיוכלו להדריך את המבקרים הרבים והסקרנים שיבואו בסופי שבוע להביט מקרוב.

למחרת ביום שישי,  כבר היו בכרמל עמדות הסברה של החברה להגנת הטבע. הסקרנים שהגיעו קבלו הסבר בעברית ובערבית על הכרמל, על השריפה ומה הלאה. החברה להגנת הטבע תמשיך להפעיל עמדות כאלה בחודש הקרוב. לעמדת החברה להגנת הטבע לגבי שיקום הכרמלעדכונים על הנעשה בשטח ומצגת תמונות.

הכרמל ביום שאחרי

בקצה המנהרה
תושבי הצפון העומדים בפקקים באזור חיפה מקדמים בוודאי בברכה את "מנהרות הכרמל" שנפתחו החודש לתנועה. אלא שבסמוך למנהרות ולמחלף הענק המנקז אותן עומדת לה שכונת יזרעאליה, על תושביה שסובלים כבר שנים מהבניה וממשיכים לסבול גם לאחר פתיחתם לתנועה.
דו"ח של תושבי יזרעאליה וקהילת חיפה של החברה להגנת הטבע מפרט את מפגעי מנהרות הכרמל ומציב שורה של דרישות לתיקונן.
סיום הבניה יביא מפגעים חדשים. מחלף רופין העצום בכניסה למנהרות, יביא לזיהומי אוויר ורעש חמורים לתושבים במידה ולא יתוקנו בו ליקויים שונים. תושבי השכונה והחברה להגנת הטבע דורשים בניית קירות אקוסטיים שימנעו את הרעש, כמו גם את פינוי עודפי העפר וחומרי החציבה שנשארו ברחבי השכונה ושיקום מערכת הביוב שנפגעה. לפרטים ולדו"ח המלא

סיורים ואירועים בחיפה 

יום שישי 17.12.10 - בתים מספרים במרכז הכרמל . נחזור אל "מרכז הכרמל' של תחילת המאה ה-20 ונשמע על השכונה החדשה במעלה ההר. לפרטים
יום ראשון 26.12.10 - יום עיון בנושא נחל הקישון יתקיים בסינמטק, ויכלול הרצאות, סרטונים, וסיור. האירוע ללא תשלום. לפרטים ולהרשמה
יום שישי 14.1.11 - העיר של דאהר אל עומר. בסיור מגן הזיכרון אל ואדי סאליב נתרשם מהעיר החדשה של דאהר אל עומר ונתמכר לניחוח התקופה. לפרטים
יום שישי 14.1.11 - מסיבת ט"ו בשבט ברמות ספיר וסיורים בנחלי רמז וזיו. לפרטים: 04-8553860
יום שבת 22.1.11 - מסיבת ט"ו בשבט שכונתית שתתקיים בשעה 11:00 בגן שמואל ברחוב היינה בכרמל.  במסגרתה יתקיימו סיורים ללא תשלום במרכז הכרמל ובשביל יפתח ליד רחוב רענן. לפרטים: 4685634 -054.

 

החברה להגנת הטבע (ע"ר) בחיפה פועלת הודות לתמיכת הקרן לסביבה ירוקה.

 
     הצטרפו אלינו!

 

 

משהו קורה בגינה שלי...
החודש התקיים לראשונה בעיר כנס בנושא "גינות קהילתיות ככלי להעצמה חברתית". הכנס שהיה ראשון בסדרה של כנסים בנושא זה בארץ, התקיים בשיתוף הגו'ינט. הנוכחות המרשימה של עשרות מנהלי פרויקטים ברשויות באזור, פעילים נמרצים, ואנשי חינוך, העידה על חשיבות התחום ועל התעוררות גדולה בנושא. הצורך בשיתוף פעולה עם הרשות המקומית עלה בדברי כל הדוברים ואנו מקווים שעיריית חיפה (שנציגיה נכחו, לשמחתנו הרבה, בכנס) תרים את הכפפה ותפעל באופן מערכתי לקידום הגינות הקהילתיות בעיר. לפרטים נוספים

בגינה הקהילתית שברחוב עמק הזיתים נבנו החודש ערוגות חדשות ואף סודרו מדרגות גישה בשטח. הפעילות מתאפיינת בשילוב הציבור ובשמחת חיים, אך יש עדיין מקום לעבודה רבה. שיתוף הפעולה עם מחלקת הגנים בעירייה נותן אותותיו,  וגם שיתוף הפעולה עם עמותת מע"ן מתגלה כחיוני להצלחת הגינה. קיראו על ימי העבודה בגינה

 גינות קהילתיות

חומרים מסוכנים במפרץ חיפה
החודש התרחשו לצערנו 2 אירועי חומרים מסוכנים במפרץ חיפה: דליפת הברום והאסון בבתי הזיקוק בו קפחו את חייהם 3 אנשים ונפצעו אחרים. האירועים הזכירו לנו לצערנו את הבעייתיות הגדולה בקיום תעשייה כבדה ומזהמת בסמיכות כה גדולה לשכונות מגורים. תעשיות המפרץ עונות על צורך לאומי, אולם את המחיר משלמת האוכלוסייה המקומית.

תושבי מפרץ חיפה והאזור זכאים לסביבה בטוחה ובריאה ולא נראה עד כה כי השלטון המרכזי נחוש בדעתו לספק זכות זו. בדיון מיוחד, מחוץ למניין  שהתקיים החודש במועצת העיר, שבוע לאחר האסון בבתי הזיקוק, נדונה העלאת הארנונה לתושבי חיפה. לא התקיים דיון חירום על חומרים מסוכנים או על מפרץ חיפה. האם הדבר מעיד על סדרי העדיפויות של השלטון המקומי? לכתבה המלאה

תכנון עירוני: דקלים ועוד
העיסוק בתכנון והתנהלות עירונית לא מפסיק לרגע, הן ברמה הארצית והן ברמה המקומית. נביא לפניכם דוגמא אחת מני רבות. ברח' הירקון 14 מצויה שדרת דקלי וושינגטוניה עתיקה. עצים אלה הנם שריד היסטורי בעל ערך נוף ומורשת של טבע עירוני. וועדת המשנה לתכנון ובניה אישרה תכנית לבנייה במקום, הגוזרת את דינה של השדרה למוות. בבדיקה מדוקדקת נדהמנו לגלות שפרטים רבים חסרים בבקשה שהוגשה לוועדה, שמהם ניתן היה ללמוד על איכות העצים ומידת השימור הרצויה.

במקביל לשיתוף הפעולה הנרקם בין אגפי מנהל ההנדסה ותאגיד המים לבין צוות התכנון בחברה להגנת הטבע, ערערנו על היתר הבניה שניתן במקום. ראוי לציין כי החברה להגנת הטבע אינה מתנגדת לבינוי במקום. אולם, הפתרון לגישה פרטית עבור יחידת דיור אחת, שבא על חשבון שדרה ייחודית זו, אינו מקובל בעליל. לפרטים ולנושאי תכנון נוספים

  רחוב הירקון

דיווחי משמר המועצה

נושאים סביבתיים חשובים עלו בישיבת המועצה בתחילת נובמבר. הוגשה שאילתא של ירון חנן לגבי התוכנית לפיתוח דרכי תחבורה בסביבת נחל עובדיה, שבין רמת בגין לרמת גולדה. נמסר שהתוכנית תוצג לשיתוף הציבור, ושתוקם ועדת מומחים. הוזכרה הבעייתיות בפתרון המוצע וחלופות שהציע שמואל גלבהרט.

עדנה זריצקי מסיעת חד"ש העלתה שאילתה בנושא מיכל הברום, פגיעה אפשרית ממנו, וקביעת וועדת שפיר שצריך להעביר את המכל לאשדוד. מהנדס העירייה אריאל וטרמן ענה וטען כי נעשו שיפורים במתקן. זריצקי העלתה הצעה נוספת לסדר בדבר תחלואה בחיפה עקב זיהום האוויר, תוך הסתמכות על מחקר  משנת 2005. לטענתה בהעדר מדיניות ברורה בנושא לא מוצע פתרון הולם לבעיה. לנושאים נוספים בישיבה ולידיעות מן העיתונות הארצית

בישיבה מיוחדת לאחר השריפה הושמעו דיווחים מטעם מפקדי הכוחות שפעלו בשטח: קציני משטרה, קציני כבאות וגורמים בעיריה. דובר על ניטור חומרים מסוכנים באיזור, שכונות באיזור השריפה, וציוד הכבאות המיושן. לקראת סוף הישיבה תקף ראש העיר בחריפות את הגופים הירוקים על התנגדותם  לכאורה ל"שטחי אש".

תגובת החברה להגנת הטבע: "הארגונים הירוקים אינם מתנגדים לשבילים ואין להאשים אותם במחדלי השלטון. לשריפה בכרמל יש גורמים שאינם קשורים כלל בארגונים הירוקים , אלא באי קיום המלצות ברורות משריפות עבר."  קראו עוד על ישיבת המועצה, ועל אי התייחסותה של עיריית חיפה  לדו"ח על ליקויים בשירותי הכבאות.

חיפה במאה ה-19, מאתר  פורום ציבורי כרמל

פורום ציבורי כרמל 

"פורום ציבורי כרמל" הוקם כעמותה על ידי קבוצת תושבי הכרמל ששמו להם למטרה לשמור על צביונו הייחודי של רכס הכרמל. במסגרת פעילותו מארגן הפורום את התושבים ומסייע להם במאבק בתוכניות בנייה חריגות, הפוגעות באיכות חייהם ובסביבתם. לאחרונה הצליחו תושבי שכונת רוממה, אותם ארגן הפורום, לסכל, על ידי פנייה לבית המשפט העליון, תוכנית להרחבתו של בית הקפה "השמורה" שכבר גרם להם מטרדים רבים.

העמותה עוקבת אחר פעילות גורמי התכנון העירוניים במטרה להבטיח עמידה במסגרות של חוקי הבנייה ותוכניות המתאר העירוניות, תוך שמירה על איכות החיים והסביבה הייחודיים בה התברכה עירנו: אזורי מגורים המצויים בצמוד לחורש, שכונות שקטות, צפיפות מגורים נמוכה, צמחייה מטופחת ברחובות ובחצרות, ונוף לים.

עמדתנו מתבטאת בהתנגדות לבנייה חריגה שאינה מתאימה לאופיו של רכס הכרמל,  מצד אחד, אך גם מוכנה להשתלב בתהליך פיתוח ובנייה שייתן מענה מתאים לצרכי התושבים ולצביונו של הכרמל, מצד שני. מסיבה זו דוגל הפורום בשיתוף התושבים בתכנון העירוני ובעיקר בשכונות המגורים שלנו. אנו קוראים לתושבים להצטרף ל"פורום ציבורי כרמל" ולסייע לנו במאבקנו לשמירת איכות החיים ברכס הכרמל ובחיפה! לאתר הפורום

 

הודעה זו נשלחה אליך מאחר והנך מופיע ברשימת הדיוור של החברה להגנת הטבע בחיפה.
להסרת שמך מהרשימה נא לפנות אלינו בכתובת Haifa_news@spni.org.il.   
עריכה: גלה ידגר. עיצוב תבנית: גדי פרידמן
| © 2010 החברה להגנת הטבע בחיפה והאזור - All rights reserved |

עמוד הבית אודותינו
לביטול המנוי לחץ כאן

שלח לחבר | עדכן פרטים | בטל מנוי

נשלח באמצעות מערכת הדוור
www.hadavar.co.il