חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חזיר בר בחיפה: מטרד או נכס עירוני?

20/04/2016

בר בעיר

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מקרים של מפגשים בין בני-אדם לחיות בר, שמתקיימים דווקא בתוך השטח העירוני. המפגשים המפתיעים האלו מתרחשים בגלל התפשטות השטח הבנוי על חשבון שטחי הטבע, אשר מביאה לצמצום שטחי המחייה, קיטוע בתי גידול וצמצום מקורות המזון והמים של חיות הבר. מצד שני, העיר מספקת מגוון מקורות מזון ומים חלופיים, כמו פחי אשפה ומזגנים מטפטפים, אשר מושכים בעלי-חיים.
כך יוצא שאנו פוגשים חיית בר, נציגת עולם הטבע והפרא, בתוך האפור המשעמם והמסודר של העיר. ברווזים בשלולית החורף בנתניה, צבאים ב"עמק הצבאים" בירושלים, תנים בפארק הירקון, או חזיר-בר בחיפה. אך לא תמיד התושבים העירוניים מתלהבים מהעניין.

 
 


חזירי-בר מחפשים מזון בפחי אשפה בכל רחבי העולם, במקומות בהם יש מפגש בין עיר לשטחים טבעיים. בתמונה: חזירי-בר בברלין

קונפליקט עירוני

חיפה “התיישבה” על הר הכרמל. היא העיר השלישית בגודלה בארץ, והיא גם העיר הכוללת בתוכה את שטחי הטבע הגדולים ביותר: מעל עשרים ואדיות, ועשרה מסלולי טיול מסומנים של החברה להגנת הטבע אשר מתחילים ומסתיימים בתוך התחום העירוני. הקירבה הרבה של השכונות לטבע, והמשך התפשטות העיר על חשבון השטחים הפתוחים, מביאים לכניסת חזירי-בר לעיר. הנושא מעסיק את התושבים ואת התקשורת, והוא אף התחום הנפוץ ביותר בפניית תושבים למוקד 106 העירוני.
מצד אחד, חזירי-הבר נתפסים כמטרד ואפילו כאיום. הם הופכים פחי אשפה בחיפוש מזון, וחופרים בגינות פרטיות כדי להוציא פקעות צמחים. כאשר חזיר חוצה כביש שקוטע בית-גידול, עלולה להיגרם תאונה. בנוסף, קיימת בהלה בקרב התושבים מהפגישות עם החזירים ברחובות.
אכן, פגישה בשעת לילה עם בעל-חיים שיכול להגיע למשקל של 150 ק"ג, יכולה להבהיל כמעט כל אחד. עם זאת, בחינת המקרים של פגיעה פיזית מחזירים מהשנים האחרונות מעלה שהם מעטים מאוד (פחות למשל מתקיפות של כלבים). אם זה קורה, כמעט תמיד מדובר על בעל-חיים שנקלע לפינה צרה, נבהל מבן-אדם שהתקרב, ורץ "דרך" בן-האדם כדי לברוח.

 כלומר, חזיר-הבר אינו בעל-חיים תוקפני, ויעדיף לברוח מבני-אדם מאשר לגשת אליהם. נטיית התקשורת המקומית לדיווחים "צהובים" ופרובוקטיביים מגבירה את הבהלה. הבהלה נובעת גם מכך שאוכלוסיה עירונית שאין לה מספיק מגע עם הטבע, ומתרגלת לחיות ללא זיקה אליו, מפתחת פעמים רבות חשש מכל מה שאינו מבויית ולכן בלתי צפוי, ומייצג את הטבעי וה"פיראי".

מצד שני, חלק מהציבור מוטרד מהדרך שבה מטופלת הבעיה על-ידי העירייה: "דילול", כלומר ירי בחזירי-הבר. ההרג נתפס כפיתרון לא הומני, אשר עלול לכלול גם גורים ואימהות מניקות, ומעורר מחאה של תושבים ושל ארגונים להגנת בעלי-חיים. 
באוגוסט 2015, למשל, התפרסמו בפייסבוק תמונות של גור חזירים שנורה בשכונת קרית אליעזר, עם האמירה כי "המסכן חיפש מים ואוכל. לא תקף אנשים לא בע"ח ולא גרם נזק. […] כמובן שאת הגופה השאירו למזכרת ליד פתח אחת הכניסות לבית מגורים.”

 


גורי חזירי-בר בוואדי עמיק בחיפה. צילום מתוך סקר תשתיות טבע עירוני של החברה להגנת הטבע

 

קהילת חיפה והסביבה של החלה"ט לוקחת את היוזמה

 במשך שנים מספר חזירי-הבר שנכנסים לעיר המשיך לגדול, למרות ה"דילול", ואיתו המשיכו לגדול כמות תלונות התושבים המוטרדים לצד המחאה כלפי הצייד - אך היה נראה ש"שום דבר לא זז", או לפחות לא לכיוון הנכון. באוגוסט 2015 החליטה קהילת חיפה והסביבה של החברה להגנת הטבע לקחת את העניינים לידיים. כצעד ראשון, כינסנו מפגש תושבים לדיון על המצב ועל אפשרויות לפיתרון.
בעקבות המפגש, יזמנו שולחן עגול בעיריית חיפה, בהשתתפות השירותים הווטרינריים, אנשי המקצוע של החלה"ט, חבר מועצת העיר ירון חנן, נציגי ארגונים להגנת הסביבה וארגונים להגנת בעלי-חיים, ונציגי תושבים. שמחנו לגלות אוזן קשבת בקרב השירותים הווטרינריים ומנהל התפעול, ונכונות להיכנס לעומק הנושא ולפעול יחד לשינוי המצב. בפברואר 2016 החלה פעולתו של צוות עבודה מצומצם, שמטרתו לבחון דרכי פעולה אלטרנטיביות: הומניות יותר, מקובלות על כלל הציבור, ויעילות לטווח הארוך.

 

הפרדה ודו-קיום

צוות העבודה המצומצם כולל את נציגי השירות הווטרינרי, קהילת חיפה והסביבה של החברה להגנת הטבע, עמותת ירוק בלב ותנו לחיות לחיות. הוא פועל על בסיס שתי הסכמות עיקריות:

1. יש לשמור את חיות הבר כחיית בר, לאפשר לה התנהלות טבעית צמוד לעיר, בלא הפרעה ובלא הספקת מזון ע"י התושבים. גם לטובת תושבי העיר וגם לטובת חיות הבר עצמן.

 

2. יש לעודד היכרות ולמידה על חזירי-הבר בפרט וחיות הבר בכלל, וכך לעודד שינוי בגישה כלפיהן:  היחס אל חיות הבר ואיתו היחס אל הקירבה לטבע יכול להשתנות ממטרד -  להזדמנות.

כלומר, הטבע הקרוב כל כך אל הבית, אינו חיסרון אלא יתרון. קירבת העיר לטבע נותנת לחיפה את האופי הכל-כך ייחודי שלה וסיבה מרכזית לגור בה, והיא מקור לגאווה מקומית.
עץ ממול לחלון אינו מטרד שחוסם את הנוף וצריך לכרות אותו, אלא תורם לאיכות האוויר וליופי של הבית. כך גם חיות הבר הן נכס עירוני ואחד הייתרונות במגורים בחיפה. חזיר-הבר, הנתפס לפעמים כמאיים, הינו בעל-חיים אינטילגנטי מאוד, סקרן ואמיץ, חברתי (יוצר קשרים אפילו עם בעלי-חיים ממינים אחרים), ומהווה נציגות אחרונה ליונקים הגדולים שחיו בעבר על הכרמל ונכחדו כמעט כולם. היכרות עם חיות הבר נותנת הזדמנות להגביר את הזיקה והחיבה אל הטבע.

חיפה יושבת בתוך טבע, ועלינו להכיר בכך שחזירי-הבר וחיות הבר האחרות הם השכנים שלנו – איתם אנו חיים במגורים משותפים על הר הכרמל.

בכתבה הבאה: סקירת דרכי הפעולה והנושאים הנבחנים על-ידי צוות העבודה המשותף

 

 

עקבות חזירי הבר / אגי משעול 

עִקְּבוֹת חֲזִירֵי הַבָּר, שׁוּב הֵם עָבְרוּ כָּאן
קְרוֹבִים כָּל כָּךְ לַבָּתִּים,
אֵין לָהֶם מָקוֹם כְּבָר בְּאֶרֶץ הַבֶּטוֹן.

כְּלָבַי מְרַחְרְחִים בְּהִתְרַגְּשׁוּת,
לְפִי הַתּוֹר הֵם מַשְׁתִּינִים לְתוֹךְ הָעֲקֵבוֹת
כְּחוֹתְמִים עַל עֲצוּמָה.

שֶׁהַפֶּקָנִים יִתְּנוּ לָהֶם כֹּחַ,
וְהָרִמּוֹנִים וְהַתַּפּוּזִים,
שֶׁמַּטָּעֵי הָאֲפַרְסֵק שֶׁלִּי יַסְתִּירוּ אוֹתָם
מֵרוֹבֵי הַצַּיָּדִים
וֵאלֹהִים שֶׁיָּגֵן וְיַעֲמִיק אֶת מְאוּרוֹתֵיהֶם.

 

(צילומים מויקיפדיה:

חזירת-בר מניקה גורים:

 By 4028mdk09 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14895282

חזירי-בר בברלין:

By Domski3 - my own camera, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4441672)