חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

גיבוש מדיניות עירונית לבקשות היתרים במסגרת תמ"א 38

3/03/2015
גיבוש מדיניות עירונית לבקשות היתרים במסגרת תמ"א 38

בנוסף לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, תמ"א 38 מהווה הזדמנות לעידוד הציפוף במרקמים העירוניים הקיימים בישראל. יחד עם זאת, בנייה מחדש והוספת קומות ויחידות דיור אינה מתאימה לכל מקום בעיר. עומס יתר על תשתיות, פגיעה חזותית וחסימת נוף, עקירת עצים והרס מבנים בעלי חשיבות ארכיטקטונית, הם רק חלק מהנושאים שצריכים להיבחן.

עד היום הוועדה המקומית בחיפה בחנה בקשות להיתרים מסוג זה באופן פרטני, ללא שימוש במסגרת הנחיות אחידה וכוללת.  על כן, בצעד מבורך, פרסמה עיריית חיפה טיוטה של מסמך מדיניות לבחינת בקשות להיתרי בניה למבני מגורים המוגשות מכח תמ"א 38 בחיפה. בהתאם להחלטת הועדה המקומית, המסמך הועבר להתייחסות של חברי הועדה וגורמי חוץ לתקופה של חודשיים.

מתוך עמדת החברה להגנת הטבע:  "בטיוטות המסמך קיימות הנחיות ראויות רבות הנוגעות לאופן הגשת הבקשות ולבחינת היבטים של תנועה וחניה, שמירת השקף נוף, הנחיות לפיתוח, שימוש בחומרי גמר וכדומה. אם זאת, בכל הנוגע לפרק ב' - הנחיות מיוחדות לפי אזורי העיר- על המסמך להציע הכוונה יותר בהירה ומחייבת באמצעות בקביעת מתחמי "על-געת" או לכל הפחות להציע אלטרנטיבות ברובעים בהם יש בעיה של רחובות צרים, חניה, מיעוט שטח ציבורי או לחלופין אזורים המתבססים על רצועות נוי בניצב לרחוב וברחובות שבממשק לוואדיות. יש מקום לבצע ניתוח מפורט לכל שכונה לבחינה פרטנית של היבטים אלו ולהציע בנספח מפת האזורים פירוט רב יותר, ובעיקר בהתייחסות למאפיינים השונים של שכונות הכרמל הוותיקות."

היות ובשלב זה המסמך לא מוגש להערות הציבור, ניתן להעביר דרכנו הערות והצעות לשינויים.

  מסמך מדיניות לבחינת בקשות תמ"א 38 בחיפה