חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חודש שמירת השטחים הפתוחים בנחל הגדורה

11/02/2015

חודש שמירת השטחים הפתוחים של החברה  להגנת הטבע, נפתח בקרית ביאליק בקול תרועה באירוע שיא של בי"ס הבונים על גדות נחל הגדורה. ביום זה יצאו שכבות ה' ו-ו' מבית הספר אל נחל הגדורה לפעילות מלמדת ומהנה על מתנות הנחל לאדם ועל חשיבות השמירה על הנחלים. התלמידים השתעשעו בחידונים ובמשחקי ODT  אשר באמצעותם הבינו מדוע יש לשמור על נחלים בריאים לטובת הטבע והאדם.

 


אמרה אחת המורות המלוות: "הפעילות בנחל הגדורה היתה אכן חויתית. הילדים למדו, רכשו ידע חדש בנושא. התחרויות, החידונים, החלוקה לקבוצות אתגרה את הילדים וזימנה מסגרות עבודה מפרות. המדריך עבד בצורה מובנית, היה קשוב לילדים, היה ברור , מרוכז ונעים."
  
חט"ב אורט דפנה, הממוקמת על גדות הנחל, החליטה לאמץ השנה את הנחל במסגרת קידום בית הספר כבית ספר ירוק מתמיד. תלמידי כיתות ז' וח' למדו על הנחל ועל חשיבות היותם שגרירים ירוקים בהעברת המסר של שמירה על הנחל בפרט ועל הסביבה בכלל. התלמידים עסקו בפעילויות לניקיון הנחל, בנו סקר שימוש בטיילת נחל הגדורה כאמצעי להפחתת זיהום אויר מתחבורה ואף הפיקו סרטונים קצרים בנושא.

 

 

בי"ס ביאליק, אשר נמצא בתהליך הסמכה לבית ספר ירוק מתמיד, החליט לאמץ חורשת אקליפטוסים בסמוך לנחל הגדורה. התלמידים בחרו להתמקד בנושא הציפורים שבאזור ויצאו להשתתף בפרוייקט ספירת ציפורים נודדות בנחל הגדורה.

 

 


החגיגה סביב נחל הגדורה אינה נחלתם של התלמידים הבוגרים בלבד. גם ילדי הגנים הסמוכים לנחל יצאו לחקור את החי והצומח בנחל. הילדים הצעירים נהנו מעצם היציאה אל הטבע והתפעלו בעיקר ממגוון הציפורים הרב שבנחל.
   
אירית לדור, רכזת חינוך סביבתי "השטחים הפתוחים חיוניים להמשך קיומנו על פני כדור הארץ. הפעילות החינוכית לשמירה על השטחים הפתוחים הקרובים למקום מגורינו הינה בעלת ערך עצום בחיבור הילדים לטבע ולסביבה. השטחים הפתוחים נמצאים תחת איום מתמיד של לחצי פיתוח ובניהם גם הנחלים אשר סובלים מייבוש וזיהום. לחברה להגנת הטבע חזון בר השגה עבור שיקום הנחלים שעיקרו ניהול בר-קיימא של משאבי המים הטבעיים. הפעילות החינוכית מסייעת להעלות את נושא שיקום הנחלים על סדר היום הציבורי. הפעילות בנחל הגדורה מתקיימת הודות לשיתוף פעולה מוצלח ומתמשך בין רשות נחל הקישון, המשרד להגנת הסביבה ועירית קרית ביאליק".