חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

קורס שט"ח יצא לדרך

7/09/2014
 בשבת הראשונה של ספטמבר קיימנו את הסיור הראשון בקורס שט"ח – שומרי טבע חיפאים.
אלכסנדר, רכז פעילות הציבור בטבע העירוני, מספר:
קורס שט"ח יצא לדרך. הסיור הראשון היה מרגש, בהיותו נקודת ההתחלה של קורס חשוב ומעניין, שמפגיש ומקרב את אוהבי הטבע בחיפה דרך פעולה משותפת לשינוי. לכבוד הסיור הראשון, זכינו בשתי מתנות מיוחדות: הגשם הראשון של השנה ירד בבוקר הסיור, וזכינו לראות להקת שפני סלע על הסלעים מתחת כביש פרויד. יצא לי לפגוש הרבה בעלי-חיים בטבע העירוני, אבל זו פעם ראשונה שאני פוגש יונקים, שרגילים לברוח ולהסתתר מבני אדם, כאשר אני מטייל עם קבוצה גדולה, ואפילו לא היה נראה שהם פוחדים מאיתנו במיוחד. אולי הם ידעו שאנחנו אנשים טובים...
 


צילומים: אורלי בקרב

 

בסיור השתתפו 30 איש, במגוון גילאים. התחלנו בהיכרות משחקית בתצפית בתחילת המסלול על הוואדי והים מרחוב שכטר. ניסינו לדמיין איך נראה המקום לפני אלפי שנים, לפני 90 שנה כאשר השכונה התחילה לקום, לפני 40 שנה כאשר עדיין לא נסלל כביש פרויד, ואיך הוא עלול להיראות בעוד 10 שנים אם תוקם שכונת "מורדות פרויד".
בהמשך בדקנו למה בכלל חשוב לשמור על טבע עירוני. התחלנו בלבדוק למה הטבע חשוב לכל אחת/ד מהמשתתפים מבחינה אישית וריגשית. היה מקסים לשמוע רעיונות אישיים ועמוקים, שבאו מהלב, ונגעו בלב.

המשכנו בסקירת התועלות ה"אובייקטיביות" של הטבע העירוני – תועלות רבות מאוד (והצגנו גם את הגישה שלטבע מגיע להישמר בזכות עצמו, לא רק כי הוא מועיל לאדם). בדרך ניקינו ושיקמנו את השביל, וסיימנו בתה וקפה ליד מעין התאנה, שם סיפרנו מה צפוי לנו בהמשך השנה בקורס. 

מספרת אנה זיסברג, שהגיעה לסיור עם ילדיה יואב ונועם:
"תודה רבה על היום!
אני כבר שנים סוחבת את הבנים לטיולי טבע כאלו ואחרים ולרוב הם נוטים לקטר. היום זה אחת הפעמים הראשונות שהם נהנו, ממש נהנו.
כששאלתי מה היה שונה הפעם הם אמרו שהסיפורים וההסברים, ותחושה שהם עושים משהו חשוב ומשמעותי לטבע ואנשים אחרים. כמו שהקטן אמר: "זה לא רק ללכת.."

 

מוזמנים להצטרף להמשך הקורס. להרשמה ופרטים נוספים