חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מאבק נגד מפגעי בנייה בוואדי עמיק

20/07/2014

עדכון 20.10.14:

בעקבות פניות החברה להגנת הטבע והלחץ הציבורי, עיריית חיפה הגישה תביעה נגד בעל המגרש. בנוסף, העירייה הזיזה את ערימת הגזם והפסולת שחסמה את השביל. הגזם והפסולת נשארו בוואדי, אך השביל פתוח למעבר.

 

 

כפי שדיווחנו בחודש מאי, תחילת השביל בווואדי עמיק ניזוקה קשות מפגיעות שנעשו במסגרת עבודות בניית בריכה בצד האחורי של הבניין שברחוב דרך הים 47. הפיקוח על הבנייה הורה לבעל המגרש לפנות את ערימת הגזם ולשתול עצים במקום אלו שנכרתו, אך נראה שבעל המגרש "מצפצף" על החוק – כמו גם על הטבע ועל כל הציבור שמעוניין להינות מהטבע – ועד עכשיו לא נקף אצבע בנושא.
החברה להגנת הטבע רואה את תפקיד העירייה במצב כזה באכיפת החוק, כולל באמצעות קנסות, גם כדי ליצור הרתעה לעתיד בפני עבריינים נוספים. כאשר אין אכיפה מספקת, תפקיד הציבור הוא ליצור את הלחץ הנחוץ על העירייה.

כעמותה שמובילה פעילות ציבורית אקטיבית בשטח, קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע הובילה בחודש האחרון שתי קבוצות נוער מתנדבים בשביל בעמיק. ב24.6.2014 פעלו בשטח חניכי סמינר פעילי סביבה של החברה להגנת הטבע. החניכים פתחו את השביל הצדדי שיורד לוואדי, מכיוון שיכון בתי הזיקוק, ועובר מאחורי הבניינים בדרך הים 47 ודרך הים 45 (בדרך הים 45 נאבקנו בהצלחה נגד מפגע בנייה, וכתוצאה מהמאבק בעל המגרש שיקם את השטח ובנה מדרגות להולכי רגל). זאת על מנת לעודד מטיילים ללכת בשביל מאחורי הבניין, ולהיות ערים (ולדווח לעירייה ולנו) על כל פגיעה נוספת בטבע.

 
סמינר פעילי סביבה של החברה להגנת הטבע, בנסיון לעבור את ערימת הפסולת

 


חניכי צו פיוס מקריאים את המכתב לראש העיר וליועץ המשפטי לעירייה, לפני חתימה עליו

 ב14.7 הגיעו למקום חניכי מחנה הקיץ על עמותת "צו פיוס" – חילוניים ודתיים מכל הארץ. החניכים כתבו מכתב לראש העיר וליועץ המשפטי לעירייה. מתוך המכתב:
"ב14.7.2014 טיילנו עם קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע בוואדי עמיק בעיר. גילינו שהכניסה לוואדי חסומה בערימה גדולה של פסולת וגזם. […] הכניסה למסלול הטיול חסומה לגמרי! בעל הבניין זרק פסולת לטבע, בלי התחשבות בכל האנשים שרוצים לטייל בוואדי, ובלי להתחשב בחוק. צריך לדרוש ממנו לפנות את המפגע בהקדם, או להטיל עליו קנס גדול – כדי למנוע ממנו לעבור על החוק שוב בעתיד וכדי שבעלי בתים אחרים יראו שגם להם לא כדאי לעבור על החוק ולהרוס את הטבע.”
 


מחנה צו פיוס מאחורי ערימת הפסולת

 


 


סמינר פעילי סביבה פותחים את השביל מאחורי רחוב דרך הים
 


מחנה צו פיוס ביציאה מהוואדי