חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מפגש ים תיכוני ביוון במסגרת פרויקט לניהול חופים

11/03/2014
מפגש ים תיכוני ביוון במסגרת פרויקט לניהול חופים

 

מרה נוסטרום


לפני כשנה הצטרפה החברה להגנת הטבע לפרויקט מורכב ומשמעותי לניהול מוצלח של חופים, במימון האיחוד האירופי. את הפרויקט מובילה פרופ' רחל אלתרמן מהטכניון, מומחית לתכנון ומשפט. בפרויקט לוקחים חלק שותפים ממדינות שונות לחופי הים התיכון ומטרתו להתמודד עם הפער שבין העקרונות לניהול מוצלח של החופים, כפי שמתווים התכנון הלאומי והאמנות הבינלאומיות, ובין הקושי הרב של רשויות מקומיות להוציא אל הפועל את העקרונות הללו. התוצר המרכזי של הפרויקט יהיה 'ארגז כלים' שיעזרו לרשויות מקומיות לנהל את חופיהם באופן אינטגרטיבי ובר קיימא.


בפרויקט שותפים מיוון, מלטה, ספרד, ירדן וישראל, ומלווים אותו מומחים ממדינות רבות ובהן תורכיה, גרמניה, אוסטרליה ועוד. בפרויקט שותפים שני ארגוני חברה אזרחית: ACPD מירדן והחברה להגנת הטבע. כמו כן, בין יתר השותפים ישנן מספר רשויות מקומיות ובהן עיריית חיפה.


לחברה להגנת הטבע שני תפקידים עיקריים בפרויקט:

  • ייסוד רשת של ארגוני חברה אזרחית אשר פועלים להגנת ושמירת החופים באגן הים התיכון
  • ליווי עיריית חיפה, רשות מקומית המשתתפת בפרויקט, בהליך שיתוף הציבור בתכנית לניהול חופי העיר

פרויקט זה הוא הזדמנות לשיתופי פעולה ולמידה בין הרמה המקומית והארצית ועד לקשרים בין-לאומיים: קשר בין אנשים.

הפרויקט, המתוכנן לשלוש שנים, מלווה בסדרת מפגשים מתמשכת של השותפים. במפגשים אלה השותפים דנים באבני הדרך של הפרויקט ובדרכים  להצלחתו. עד כה התקיימו שלושה מפגשים בהם השתתפנו בארץ וביוון, וצפויים מפגשים נוספים.

 

 

עיקרי הכנס באלכסנדרופוליס


הכנס כלל ימי סדנאות ארוכים ומרתקים שבהם שמענו על המורכבות בכל אחת מערי חקר המקרה. זיהוי הבעיות המרכזיות המשותפות כתוצאה מפעילות אדם: גידול אוכלוסיה, לחצי פיתוח, בניה בלתי חוקית, פיתוח יתר, נמלים, זיהום ים וחופים והשפעת ההתחממות הגלובלית על אזורי החוף.


לכל אורך המפגש בלטה החברה האזרחית בהעדרה. פעילותם של ארגונים סביבתיים בלתי ממשלתיים כפי שאנו מכירים בישראל, כמעט ואינה קיימת במדינות החברות בפרויקט. הפעילות הסביבתית של החברה האזרחית בישראל, כך הסתבר לנו, היא חריגה בהיקפה ובהצלחותיה.


לאחר שלושה ימים של דיונים יצאנו ליומיים של סיור על מנת להתרשם ממקרי הבוחן ביוון - העיר אלכסנדרופוליס והעיר קבלה, שתיהן בצפון-מזרח יוון. במסגרת הסיורים נפגשנו עם הגורמים המקומיים ובהם ראשי הערים, תושבים ואנשי אקדמיה.


 
 

במהלך ימי הכנס והסיורים למדנו מהמפגשים עם השותפים על החברה האזרחית וארגוני הסביבה באזוריהם. הצגנו את תפקידה של החברה האזרחית בשמירה על החופים, כפי שאנו בחברה להגנת הטבע רואים אותה בישראל. בנוסף, הצגנו את מורכבות היחסים של ארגוני חברה אזרחית שונים עם אוכלוסיות שונות.

לחצו כאן לצפייה במצגת מסדנת המפגש הים תיכוני ביוון


מהכנס התחדדה ההבנה כי סוגיות השמירה על החופים והאיומים על אזורים אלה הם חוצי גבולות, בהתאמות מקומיות, ולכן שיתוף פעולה בינלאומי באגן הים התיכון הכרחי לשמירת חופיו. חולשתם של ארגוני החברה האזרחית במדינות השוכנות לחופי הים התיכון העצימה את הצורך בחיזוקם. יצאנו בתחושה שתפקידנו בפרויקט משמעותי ביותר. עלינו להביא את קולה של החברה האזרחית ולחזקה כחלק אינטגראלי מניהול ושמירת החופים. יתרה מכך, הבנו כי יש לנו הרבה מה לתרום לחברינו בארגוני הסביבה השוכנים לחופי הים התיכון.


אנחנו מצפים בסקרנות להמשך הפרוייקט ועובדים למימוש חלקנו בהצלחתו