חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מהנעשה בועדת המשנה לתכנון ובניה בחיפה

17/01/2014
בית חמאווי בבת גלים (צילום: סיגל פלח)
בית חמאווי בבת גלים (צילום: סיגל פלח)

למועצת העיר חיפה קיימות מספר ועדות משנה המתכנסות על פי חוק. החברה להגנת הטבע משתתפת בשתיים מוועדות אלו: מנהלת הקהילה חברה בוועדה לאיכות סביבה ומתכננת הקהילה משקיפה בוועדת המשנה לתכנון ובניה.

ועדת המשנה לתכנון בניה מתכנסת אחת לשבועיים ודנה בתוכניות בניה ברמה המחוזית, וברמה המקומית עד לבקשות להיתרי בניה בחיפה. את הפרוטוקולים הרשמיים של הוועדה כמו גם את תמלילי הישיבות, שאמורים להיות חשופים לציבור כחלק מחוק חופש המידע, ניתן לבקש במזכירות הועדה המקומית הממוקמת במנהל ההנדסה, ברחוב ביאליק 3 בחיפה.

כחלק משירות לציבור, בחרנו בקהילת חיפה לפרסם בשנה הקרובה חלק מן הפרוטוקולים, בהם מצאנו עניין לציבור הרחב לשם המחשת התהליכים המתקיימים בקבלת ההחלטות בנושא זה.

בישיבה שהתקיימה בועדת משנה לתכנון ובניה – חיפה ביום שני התקיים דיון סוער בנוגע לתוכנית בניה בבית חמאווי בבת גלים. היזם הגיש בקשה במטרה לנצל זכויות בניה המוקנות בתמ"א 38 (תיקון 3), ולהוסיף בניה לגובה של שש קומות. לצורך כך, הציג היזם תוכנית הנוגעת לבניין לשימור, כך שהבניין החדש ייבנה בחלקו האחורי של המגרש ו"ירכב" על הבניין לשימור.

 

במסגרת הדיון הפתוח בוועדה הגיעו נציגי היזמים כמו גם נציגים של ועד שכונת בת גלים. כל הנוכחים הסכימו שנדרשת מדיניות פורמלית לשכונה ולרחוב המיוחד שבחזית הים. התושבים במיוחד מחו נגד אי הוודאות הקיימת לעתיד השכונה ונגד הפיתוח הנקודתי שהיא עוברת. מהנדס העיר, שהציג תכנון רעיוני, הצביע על קושי אמיתי בתכנון מפורט בשכונה.


חברי הועדה הצביעו נגד הבקשה והצעת מהנדס העיר לאישור. תוצאות ההצבעה: 1 בעד, 3 נגד ו-4 נמנעים.


ענבל קורן, מתכננת החברה להגנת הטבע בחיפה, המשקיפה בועדה, מציינת: ״מצער היה לראות כי מי שדיבר נגד תהליך התכנון, השבור למקטעים ולפרוייקטים, בסופו של דבר נמנע. מצער אף יותר שוועדת המשנה לא הוציאה נוסח החלטה שכלל קביעת הוראה הקבועה בזמן, למנהל התכנון לייצר מסמך מדיניות ראשוני לשכונת בת גלים בה יינתנו הנחיות ברורות בנוגע לגובה המבנים, שמירת המבט אל ההר, היקף הזכויות ורשימת שימור מחייבת לשכונה."


שכונת בת גלים היא שכונה ייחודית הממוקמת בחיבור שבין ההר לים. ככזו, היא דורשת התייחסות ייחודית וראייה כוללת. החברה להגנת הטבע רואה בקידום פרויקטים בשכונה ללא ראיה כוללת בכייה לדורות, ותמשיך לדרוש תפישה כוללת שכזו.

הפרוטוקול המצורף אושר בישיבת ועדת המשנה שהתקיימה בתאריך ה-13.1.14.

אנחנו מזמינים אתכם להמשיך לעקוב בנושא.

  פרוטוקול ישיבת ועדת המשנה של הועדה המקומית מתאריך 30.12.14
  שינוי תכנית מתאר מקומית, קביעת רוחב רחוב נחמיה בקצה המתחבר לרחוב ציון