חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חוף מעשה במחשבה תחילה בבתי הספר בחיפה

6/06/2013
 

במהלך שנת הלימודים תשע"ג השתתפו ארבעה בתי ספר מחיפה ומטירת הכרמל בתכנית החינוכית "חוף מעשה במחשבה תחילה - הולכים על חוף נקי" מטעם המשרד להגנת הסביבה ובהובלת החברה להגנת הטבע.

 

צוותי המורים מבתי הספר "הריאלי - אחוזה", "הבונים", "דגניה" ו"זבולון המר", עברו במהלך שנת הלימודים מפגשי הנחייה ולווי מקצועי להטמעת נושא הסביבה הימית והחופית בתכנית הלימודים הבית-ספרית. מטרת התהליך היא להגביר את מודעות התלמידים למאפייני הסביבה הימית, כמו גם האיומים עליה, תוך התמקדות בסביבה הקרובה.

 

 
 

התכנית התחברה לפרויקטים בית-ספריים קיימים, ביניהם: "פדגוגיה יוצרת", "תלמידים מלמדים", "סיסמה לכל תלמיד" (תכנית תקשוב) ועוד, כך שדרכי הלימוד והתוצרים הותאמו לכל בית ספר על פי מאפייניו. הנושא הוטמע בתחומי הדעת השונים בהובלת המורים ונבנו גם מערכי הוראה המיועדים לפעילות חוץ-כתתית בחופי הים.


במסגרת התכנית יצאו תלמידים לסיורים וימי שיא בחופי חיפה וטירת הכרמל, בהובלת מורי בית הספר ובשילוב למידה, חוויה וניקיון החופים.

נעמי קן לי-כרמי, רכזת החינוך של החברה להגנת הטבע בחיפה: "התכנית היתה הצלחה מסחררת, חוויה אמיתית גם לתלמידים וגם למורים. הנושא מתחבר בקלות כמעט לכל תחום דעת שנלמד כיום בבתי הספר, מרענן אותו ומוסיף ידע חדש. מרגע שהמורים זיהו את הפוטנציאל הגלום בחופים כסביבת למידה חוויתית, לא ניתן היה לעצור את שטף היוזמה והיצירתיות. מורים ותלמידים רבים דיווחו כי התכנית היתה משמעותית ביותר עבורם וכי הידע והמסרים ימשיכו ללוות אותם גם בעתיד".  
   במהלך חודש יוני יתקיימו בחופי חיפה ימי השיא האחרונים במסגרת התכנית. בתאריכים 12.6.13 ו-21.6.13 יתקיימו בחוף "שקמונה" בחיפה ימי השיא של בתי הספר "הריאלי - אחוזה" ו"דגניה". הפעילויות בימי השיא יתבצעו בהובלה משותפת של מורים ותלמידים ובליווי צוות החינוך של החברה להגנת הטבע.