חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

על גינות, קהילה, ומה שביניהן

6/06/2013
 

סדרת מפגשים בנושא תוכנית המתאר יצאה לפועל בחודשים האחרונים בקהילת חיפה של החברה להגנת הטבע. מטרת המפגשים היא לחשוף את תושבי חיפה לתוכנית אשר אמורה להיות מופקדת תוך זמן קצר ולהיפתח להתנגדויות ציבור. במפגשים נחשפו בפני התושבים גם מסקנות "תהליך הבקרה האזרחית" שהתקיים בשנתיים האחרונות בהובלת קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע, ושבו למדו קבוצות תושבים שונות את עיקרי התוכנית והגיבו אליה. שלושה מפגשים התקיימו עד כה והשתתפו בהם עשרות אנשים שהביעו עניין רב בעתיד העיר במאה השנים הקרובות. מפגש נוסף על תוכנית המתאר בראי השכונות המעורבות בעיר יתקיים בקרוב ופרטיו יפורסמו בנפרד.

 

כנס תכנית המתאר בקריית חיים (צילום: ענבל קורן)

 

 

גינת שער העלייה בהקמה (צילום: דוד חגי)

 הגינות הקהילתיות בחיפה ממשיכות לפרוח ובתחילת חודש מאי 2013, קמה גינה חדשה בשכונת שער העלייה. תהליך הקמת הגינה כלל ארבעה חודשי הכנה, בהם התגבש גרעין התושבים החברים וכן התקיים תהליך תכנון בשיתוף גרעין החברים ומחלקת תכנון בעיריית חיפה. העלייה לקרקע התרחשה, כאמור, בתחילת מאי, ומאז ממשיך מספר הפעילים בגינה לעלות בהתמדה. נכון לעכשיו, שמה של הגינה החדשה הוא "גינת השמש" ומי ייתן שאור, חום ופריחה ישררו בה תמיד.
 

בערב חג שבועות התקיימה בגינת "גלים" סדנה לשימוש בצמחי מרפא, בהדרכתו של ההרבליסט ניר פנר. כעשרים מתושבי שכונת בת גלים השתתפו בסדנה ולמדו לרקוח תרופות טבעיות הישר מהגינה. סדנה דומה התקיימה גם בגינת "בגין", מספר שבועות לאחר מכן והפעם בהדרכת ההרבליסט עידו קרן. סדנה נוספת תתקיים גם בגינת "הזיתים" ביום הפעילות החודשי ותפורסם בנפרד.

 

סדנת צמחי מרפא בגינת בגין (צילום: ירון לוין)

 

 

הפנינג קהילתי אקולוגי במתנ"ס רמות (צילום: חן קרסניצקי)

 

הפנינג ירוק וקהילתי התקיים ב-2.6.13 כשיתוף פעולה בין מתנ"ס רמות ספיר, קבוצות נוער משכונות רמות וכן גופים ועסקים ירוקים. באירוע השתתפו מאות מבוגרים וילדים ומה לא היה שם? שוק תן-קח של בגדי בית ספר, ספרים ומשחקים, הפעלות לילדים ולמבוגרים, סדנת הכנת כלי נגינה מחומרים ממוחזרים והופעות מוסיקה וקפוארה. גם קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע היתה שם, עם המדריכה הנפלאה אורלי קאפ שהעבירה לילדים ולהורים "שעת סיפור" והפעלה. היה ירוק, מקיים ובעיקר הוליסטי.
קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע תומכת כיום, במשותף עם עיריית חיפה, בשתים עשרה גינות קהילתיות ברחבי העיר. על אף התמיכה (בליווי, בסדנאות גינון, במים ועוד...) אנו תמיד מעודדים את הגינות להיות בנות קיימא ועצמאיות. ואכן, בחודשים האחרונים נמצאות כל הגינות שלנו בתהליכים לבניית תקנונים ותוכניות שנתיות ובמקביל הן מקימות "קופות גינה" על מנת שיוכלו להיות עצמאיות יותר גם כלכלית. קהילת גינת בגין למשל, מקיימת קופת גינה מאז הקמתה ולאחרונה החלה גם במבצעי גיוס כספים רחבים יותר: בתמונה נראים חברי הגינה בפעילות גינון באחד מבנייני השכונה. על פעילות זו קיבלו החברים תשלום, שכל כולו הכנסה לקופת הגינה. בכספים הללו יכולה הגינה לממן קניות קטנות של ציוד ושתילים, או לחילופין, להפיק אירועים לכלל אוכלוסיית השכונה.

 

חברי גינת בגין בפעילות גיוס כספים (צילום: דוד קרסו)

 

 

מפגש ציבורי, בהפקה משותפת לקהילת חיפה של החברה להגנת הטבע ולעיריית חיפה, התקיים ב-30 במאי במוזיאון טיקוטין. המפגש כולו עסק בחדקונית הדקל האדומה ובדרכים להדברתה. למי שמרים גבה, נספר שמדובר במין פולש של חיפושית המזיקה ביותר לעצי הדקל הקנריים, עד כדי הריגתם. עצים רבים כבר נפגעו בחיפה וכך גם במקומות נוספים בארץ. בכנס נכחו עשרות אזרחים, חיפאים ואורחים, שהאזינו לשורת הרצאות מרתקות בעניין החדקונית. חשוב לציין כי חיפה היא העיר הראשונה המרימה את הכפפה בניסיון למצוא פתרון מערכתי למגפה וכי עיריית חיפה מתכוונת לטפל בדקלים הנגועים במרחב הציבורי והפרטי כאחד. זה המקום להודות מקרב לב למשרד החקלאות וכן לסוהל עבאס, אלי אלקבץ וחגית שנער-פרץ מעיריית חיפה על העזרה ועל ההשתתפות. תודה מיוחדת גם לכל המרצים המרתקים: פול בנימין, שמעון ביטון, צפריר בר וחנוך בורגר.

נמשיך ונעדכן על ההתרחשויות הרבות בקהילה ובגינות הקהילתיות. עד אז, שיהיה לכולנו יוני קריר!


חן קרסניצקי,
רכזת גינות קהילתיות וקהילה,
החברה להגנת הטבע, קהילת חיפה.