חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

פשוט לבחור נכון

מטרת הכתבה היא להסביר ולתת עצות מעשיות בבואכם לרכוש צמחים לגינון ידידותי לסביבה. לשם כך, החברה להגנת הטבע הכינה את רשימת צמחי המים המומלצים לגינון וגידול. מהיום - זה מאוד פשוט לעשות את הבחירה הנכונה
21/11/2012

נימפאה תרבותית, צמח מים מומלץ לגינון.
צילום: ליאור אלמגור fromycamera.com
אנחנו אוהבים לראות ירוק בכניסה לבית שלנו. אנחנו אוהבים לגדל צמחים ופרחים באדניות, בחצר, בגינה ובבריכות נוי. המראה היפה של צמחיה ופרחים שפורחים בעונות השנה השונות, גורמים לנו להרגיש שאנחנו קרובים לטבע גם כשאנחנו בבית שלנו, מסתכלים מבעד לחלון.
כל מי שאי-פעם חלם על גינה משלו, הקדיש לכך מחשבה עמוקה: באילו צמחים לבחור? האם להעזר בגנן מקצועי? איך נתאים את הגינה לכל הרצונות והחלומות שלנו? כמה כסף נוכל להשקיע בכך? כיצד נוכל לחסוך במים? אך יש נושא אחד שלא נכנס לרשימת השאלות האלו משום שחשיבותו האקולוגית הרבה לא ידועה ומוכרת לקהל הרחב.

מסתבר שצמחי מים רבים, שנמכרים במשתלות ומעטרים גינות ובריכות נוי, הם צמחים פולשניים שעלולים לפגוע בסביבה הטבעית ולגרום לנזקים רבים. 
מטרתנו היא להסביר ולתת עצות מעשיות בבואכם לרכוש צמחים לגינון שאינו פוגע בטבע (כצרכנים או כגננים):
בעולם גוברת כיום המודעות לגינון אקולוגי, המתחשב בטבע ובסביבה. גננים רבים עברו לשימוש בחומרים אורגניים ולשיטות גינון חסכוניות במים מתוך רצון לקיים גינות ידידותיות לסביבה. היבט נוסף של גינון אקולוגי הוא הכרה בכך שצמחי נוי עלולים להתפשט אל בתי גידול טבעיים ולהשפיע עליהם. צמחים אלו נקראים "מינים פולשים" (מינים שחרגו מתחום תפוצתם הטבעי באמצעות פעילות האדם, וגורמים להשפעה אקולוגית בסביבה החדשה) והם מהווים איום על המערכות האקולוגיות החשובות לבריאותם של האדם והטבע:
> מי השתייה: בפפואה-גינאה החדשה הועתקו 80,000 איש מכפריהם לאחר שהצמח סלביניה גדולה השתלט על מחצית ממקורות המים שלהם.
> בריאות האדם: הצמח 'אלף-עלה מימי' מספק מחסה ליתושים נושאי מחלות. 'יקינטון המים' מעודד את נוכחותו של החילזון המפיץ את מחלת הבילהרציה.
> חקלאות: בגלל צמצום כמות המים הראויים להשקיית גידולים חקלאיים.
> חסימת מאגרים, תעלות, משאבות, ונתיבי שיט: במקומות שונים בעולם חסימות אלו קורות בגלל אזולה שרכנית וצמחים נוספים.
> פגיעה בתיירות, נופש ודיג במקורות מים טבעיים.

הנזקים הכלכליים שגורמים צמחי מים פולשים נאמדים בסכומים עצומים. מדינות רבות, כמו פלורידה, דרום אפריקה ואוסטרליה, משקיעות מיליוני דולרים בשנה בניסיונות לטיפול בצמחי מים פולשים. גם בישראל מושקעים כספים רבים בניסיון לסלק את צמחי המים הפולשים ממקורות המים של המדינה.

סמר מחויץ, צמח מים מומלץ לגינון.
צילום: ליאור אלמגור fromycamera.com
האם הצמח שרכשתי יכול לגרום נזק?
בהחלט כן. ישראל היא מדינה בה מקורות המים הטבעיים סובלים מניצול יתר ומזיהומים המגדילים את רגישותם לצמחי מים פולשניים. צמחים אלו גדלים בנחלים, בריכות חורף או אגמים וחוסמים את גישתם של הצמחים המקומיים למשאבים טבעיים כמו אור, חמצן, חומרים מזינים ומים, ומשנים את איכות המים.

גינון הוא אמצעי ההפצה המרכזי של צמחי מים פולשים בישראל. יש סבירות גבוהה לכך שצמח מים הגדל בגינת נוי, יגיע אל בית גידול טבעי או אל מאגר מים מלאכותי, ושם הוא עשוי לגרום לנזק אקולוגי וכלכלי. המעבר מהגינה אל בתי הגידול הטבעיים יכול להתרחש מבלי שנשים לב, באמצעות מי הגשם או תעלות ניקוז. אמצעי נוסף בעזרתו צמחים מגיעים אל הטבע הוא כתוצאה מהשלכה של פסולת גינון המכילה שרידים בעלי כושר רבייה, כמו פירות וזרעים.

אז מה אפשר לעשות?
1. רוכשים ומשתמשים בצמחים בטוחים שאינם מזיקים לסביבה, המאפיינים את עולם הצומח המקומי של ישראל – על מנת להקל עליכם, החברה להגנת הטבע הכינה את הרשימה המומלצת הכוללת צמחי מים מומלצים לגידול וגינון.
2. נמנעים מרכישת צמחי מים פולשים המופיעים ברשימה השחורה. ייבוא של צמחי המים הפולשים נאסר בחוק בשנת 2009, אך הם עדיין נמכרים במשתלות.
3. אם ניתן, משמידים את פסולת הגינון במקום בטוח, הרחק ממקורות מים וערוצי נחלים.

צרכנות ירוקה
העלייה במודעות הסביבתית בקרב צרכנים יוצרת שוק בעל נפח גדל והולך – צרכנות ירוקה. זיהוי שוק זה מאפשר לספקים המתמחים בו להגדיל את הפעילות שלהם. גם מבין הספקים שלא הצטרפו ל"מהפכה הירוקה", יש הקוראים את המפה ונערכים לשיווק של צמחים שאינם פוגעים בסביבה.
החברה להגנת טבע מקווה שהגננים והצרכנים יעשו את הבחירה הנכונה - מהיום זה ממש פשוט.

כתבות נוספות שיעניינו אותך