חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חיות מחמד שמשוחררות לטבע גורמות לו נזקים

13/08/2013
 

אנשים רבים חושבים שההתנהגות הנכונה והמוסרית היא לשחרר חיות המחמד שלהם לטבע ברגע שאינם רוצים בהן יותר. אבל מסתבר שזה ממש הפוך: הטבע הישראלי הוא אינו ביתן של חיות הבית ושחרור החיות לטבע עלול לגרום לנזקים כבדים לטבע, לבריאות האדם, לחיות עצמן ולחיות אחרות. 

החברה להגנת הטבע יוצאת במהלך הסברתי שעיקרו להסביר לציבור בכלל ולילדים ובני נוער בפרט על הנזקים שגורמות חיות בית המשוחררות לטבע וכיצד נפרדים מחיות המחמד מבלי לפגוע בטבע.  

 

 

 

"כלבים, חתולים, חיות מחמד אחרות או חיות בר שיובאו מארצות זרות, הן אינן חלק מהסביבה הטבעית בישראל. כולנו אוהבים את חיות המחמד שלנו, אך הן חיות שבויתו על-ידי האדם ומקומן אינו בטבע הישראלי." מסבירה מסבירה ד"ר עפרי גבאי, אקולוגית החברה להגנת הטבע.
"חלק מחיות המחמד הן מינים זרים פולשים (Invasive alien species) כלומר מינים שחרגו מתחום תפוצתם הטבעי בעקבות פעילות האדם, במכוון או שלא במכוון. לאחר חדירתם לארץ הם יוצרים אוכלוסיות המתרבות, מתפשטות, ופוגעות בתפקוד של המערכות האקולוגיות ובתועלות שהאדם מפיק מהן. הציבור, שמגדל בעלי חיים זרים פולשים, מבלי להיות מודע לכך, מהווה גורם להפצתם אל הטבע."

"אנחנו מכירים התנהגות של אנשים שאוהבים חיות וכאשר הם לא רוצים בהם, הם מאמינים שהדבר המוסרי והנכון לעשות הוא לשחרר אותם לטבע (אוגרים, ארנבים, תולעי משי וגם כלבים וחתולים) – אנחנו רוצים להבהיר לכל אותם אנשים שזו טעות" אז גם אם הכוונה שלכם הייתה טובה, שחרור חיות לטבע עושה בדיוק את ההפך!חתול ששוחרר לטבע וטורף ציפורים על מנת לשרוד בסביבה שאינה טבעית לו


רק לאחרונה נתקלנו במקרי פגיעה מבעלי חיים ששוחררו לטבע:
>> צב ששוחרר לאגם ע"י בעליו תקף ונשך ילד בן 8
>> קנדה: נחש ברח מחנות וחנק למוות 2 ילדים קטנים
>> ישראל: איגואנה ענקית נמצאה על גג בית בכנרת


כאמור, חיות מחמד שמשוחררות לטבע, גורמות נזק עצום לחיות הבר, לטבע הישראלי וגם לבני האדם.
כיצד הן פוגעות בסביבה?
 הן טורפות בעלי חיים שנמצאים בסכנת הכחדה (כלב משחורר עלול לטרוף צבי ארצישראלי), צדות גם כאשר אינן חשות רעב, מתחרות עם בעלי החיים המקומיים על מזון ואזורי מחייה, עלולות להעביר מחלות ועוד.

מהם הנזקים שהחיות עלולות לעשות?
◊ כלבים – מתאגדים בלהקות, טורפים חיות בר, מארנבות ולטאות ועד צבאים ויחמורים. סכנת הפצת כלבת.
◊ חתולים - טורפים לטאות וציפורים, בארה"ב נחשבים לאיום מספר 1 על חיות הבר. בישראל יש כ -2 מיליון חתולים משוטטים, חלקם ניזונים על פסולת ועל חיות בר גם יחד, וחלקם "מתפראים".
◊ סנאי הדקלים (סנאי 5 פסים) – בעל פוטנציאל נזק לגידולי פרי כמו מנגו, וטריפה של ביצי ציפורים [טרם התפשט בצורה משמעותית בישראל].
◊ ציפורים פולשות (דררות, מאיינות, תוכי נזירי, זרזיר בורמזי וכו')– פוגעות במטעים (פקאן, ענבים) ומתחרות עם ציפורים מקומיות על שטחי קינון.
◊ איגואנה ירוקה – אוכלת חלזונות וגם ביצים של בעלי חיים אחרים. טרם התפשטה בישראל.
שממית מחוספסת – מתחרה עם שממיות מקומיות. כיום יש בישראל מין פולש אחד של שממית המתפשט בערבה.
◊ נחשים אקזוטיים – טורפים בעלי חיים קטנים: מכרסמים, ציפורים, דו-חיים, לטאות, עטלפים. דוגמאות מפורסמות הן הבואה שפלש בארצות הברית וגרם לנזקים אדירים לטבע, ונחש העצים החום שפלש לאיים והשמיד בהם את אוכלוסיות הציפורים המקומיות. כיום עדיין לא התפשטו נחשים פולשים בישראל.
◊ צבגון אדום אוזן (מין צב נחלים פולש)- טורף בע"ח בנחלים ומתחרה אגרסיבי לצב הביצה המקומי.
◊ דגים פולשים בנחלים ומעיינות (למשל דגי זהב)– פוגעים בצפרדעים ובדו-חיים אחרים בנחלים ובמעיינות, הן ע"י טריפה ישירה של הראשנים והן בגלל שטורפים את כל מארג המזון של יצורי מים המהווים את המזון של הדו חיים.

שימו לב – לפעמים אפשר לשחרר בעלי חיים לטבע גם בלי להתכוון!
◊ אם מרוקנים תכולה של אקווריום למקור מים (כדי "להשיב את הדג לטבע"), יש בתוכה, מלבד בעלי החיים שגדלים שם במכוון (דגים, סרטנים), גם בעלי חיים נוספים, כמו צדפות וחלזונות, שלא את כולם ניתן לראות. בעלי חיים אלה, למשל "צדפת הזברה" יכולים להרע את איכות המים בכנרת, ולהשפיע על שלל הדיג ועל תשתיות הצנרת השואבת את המים מהכנרת.

 
 

 עשה

אל תעשה

◊ בעלי חיים שניקנו בחנות ולא ניתן יותר להחזיק בהם- נותנים לחברים או מחזירים לחנות. (מתייחס לכל בעלי החיים, כולל כלבים, אוגרים, תוכים, חלזונות ואפילו עכבישים)

◊ כשמרוקנים אקווריום מסננים את המים וזורקים את התכולה אל הפח.

◊ פעמון על קולר החתול (מאפשר לציפורים לשמוע את החתול מתקרב ולהימנע מטריפה)

◊ באם החיה מוחזקת בכלוב - סגירה הרמטית של הכלוב בו החיה נמצאת

◊ יש לוודא שהחיה מותרת באחזקה וביבוא על-פי רשימות רשות הטבע והגנים
◊ לא משחררים לטבע חיות שניקנו בחנות! הטבע הישראלי הוא לא ביתם הטבעי, והם יכולים לפגוע בו

◊ לא רוכשים בעלי חיים שהן מינים פולשים.
 

 לפרטים נוספים ופניות בנושא כיתבו ל:  polshim@spni.org.il

 
   

כתבות נוספות שיעניינו אותך