חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

עוקרים את הפולשים - שומרים על החולות!

8/03/2011

כאלף תלמידי חטיבות הביניים מבתי הספר אלון, ארן, נבון ואיילון מחולון, החלו השבוע, זו השנה השנייה, בפעילות סביבתית ייחודית שתימשך לאורך כל החודש: עקירת צמחים פולשים בחולות חולון, ביוזמת החברה להגנת הטבע ועיריית חולון. בשנה שעברה פעילות התלמידים הביאה לירידה מרשימה של 70 אחוז בהיקף פלישת הצמחים המזיקים.

 

כ-45 כיתות ז', ח' ו-ט' מבתי הספר אלון, ארן, נבון ואיילון בחולון, למעלה מאלף תלמידים בסך הכל, החלו השבוע פעילות סביבתית יוצאת דופן שתימשך כל החודש הקרוב, במסגרתה הם יסלקו מיני צמחים פולשים בחולות חולון. המבצע יצא לדרך, זו השנה השניה, ביוזמת החברה להגנת הטבע ועיריית חולון, כחלק מהפעילות השוטפת של החברה להגנת הטבע בתחום השמירה על המגוון הביולוגי. הפעילות בשטח מתבצעת לאחר הדרכות והכנה שעברו התלמידים בכיתות, עם מדריכי החברה להגנת הטבע, בטרם יציאה לחולות. התלמידים עקרו צמחי טיונית חולות, הנחשבת למין פולש, המאיים על המערכת האקולוגית בחולות חולון.

רכז המגוון הביולוגי בחברה להגנת הטבע, אלון רוטשילד, וד"ר עודד כהן, המנהל את הפרויקט מטעם החברה להגנת הטבע ועיריית חולון, מסבירים כי שטחי החולות הכלואים בין חולון, ראשון לציון וכביש 4 מהווים את אחד ממרחבי החולות האחרונים שנותרו מחולות מישור החוף. למרות היותם כלואים בין שטחים בנויים וכבישים, שטחים אלו מכילים ערכי טבע ייחודיים ונדירים, והם כוללים צמחיית חולות ייחודית, מיני בעלי חיים וכמובן - מקום בילוי ונופש לתושבי מרכז הארץ.

לדברי ד"ר כהן, "המינים הפולשים באזור מרכז הארץ פוגעים בכל בתי הגידול, אך בעיקר בחולות ובקרקעות קלות, שם אחד הצמחים הכי בעייתיים הוא טיונית החולות. מיגור מינים פולשים אלה מהווה תנאי חיוני לשימור בתי הגידול במרכז, יחד עם פעולות הכרחיות בתחום המניעה והאכיפה. מבין הגורמים להכחדת מינים בעולם, תופעת המינים הפולשים מהווים את הגורם השני, אחרי הרס וקיטוע בתי גידול. "מינים פולשים" הם מיני צומח שהגיעו לארצנו בתיווך האדם. מינים אלה מתאפיינים בגידול מהיר ואגרסיבי, עקב חוסר ב"אויבים" טבעיים וגורמי בקרה. עם התפשטותם, צמחים אלה דוחקים את רגליהם של מיני הצומח והחי הטבעיים. חשוב לציין שמדובר בפעילות ייחודית המתקיימת זו השנה השנייה, בא תלמידי העיר לא רק לומדים על מגוון ביולוגי, אלא נוקטים בפעולה משמעותית לשימורו – בידיים! הפעילות כולה מלווה בסקר אקולוגי ובמעקב אחר השינוי במצב הפלישה בשטח. תוצאות ראשונות מהפרויקט של שנה שעברה מצביעות על ירידה של כ - 70% בהיקף הפלישה בשטח שעבדנו בו."


"מינים פולשים" - הגורם השני להכחדת מינים בעולם
שימור המגוון הביולוגי מהווה כיום אתגר חשוב לכל המתכננים והעוסקים בשמירת טבע בשטחים הפתוחים. מבין הגורמים להכחדת מינים בעולם, תופעת המינים הפולשים מהווים את הגורם השני, אחרי הרס וקיטוע בתי גידול. "מינים פולשים" הם מיני צומח שהגיעו לארצנו, בתיווך האדם, מיבשות אחרות. מינים אלה מתאפיינים בגידול מהיר ואגרסיבי, עקב חוסר ב"אויבים" טבעיים וגורמי בקרה. עם התפשטותם, צמחים אלה דוחקים את רגליהם של מיני הצומח והחי הטבעיים.

שטחי החולות הכלואים בין חולון, ראשון לציון וכביש 4 מהווים את אחד ממרחבי החולות האחרונים שנותרו מחולות מישור החוף. למרות היותם כלואים בין שטחים בנויים וכבישים, שטחים אלו מכילים ערכי טבע ייחודיים ונדירים, והם כוללים צמחיית חולות ייחודית, מיני בעלי חיים וכמובן - מקום בילוי ונופש לתושבי מרכז הארץ.

10 דברים שאולי לא ידעתם על מינים פולשים
מבוסס על נתונים שהתפרסמו באתר האו"ם לשנת המגוון הביולוגי www.cbd.int/invasive

» מאז המאה ה-17, מינים פולשים גרמו לקרוב ל-40% מהכחדת בעלי חיים שהסיבה להיכחדותם ידועה.

» אובדן התוצרת השנתית כתוצאה ממזיקים פולשים בארה"ב, בריטניה, אוסטרליה, דרום אפריקה, הודו וברזיל מחושבת בלמעלה מ-100 מיליארד דולר אמריקאי.

» 80% מהמינים המאויימים במערכות האקולוגיות בדרום אפריקה נתונים בסכנת הכחדה כתוצאה מפלישה של מינים פולשים.

» מינים פולשים יכולים לשנות את מבנה ואת הרכב המינים של מערכות אקולוגיות על ידי דחיקה והדרה של מינים מקומיים.

» מאחר ומינים פולשים הם לעיתים קרובות חלק מהגורמים המשפיעים על מערכות אקולוגיות ספציפיות, לא תמיד קל לקבוע את היחס של ההשפעה המיוחסת להם.

» עלייה בכמות, טווח ומהירות הנסיעות, כמו גם התפתחות המסחר והתיירות בעולם עזרו לאפשר את תנועתם של מינים למרחקים ארוכים ומעבר לגבולותיהם הטבעיים. 

» בעוד שרק אחוז קטן של האורגניזמים שעברו הפכו למינים פולשים, יש להם השפעה אדירה על המזון, על בריאות הצומח, על בעלי חיים ואפילו על בני האדם. 

» ההשפעות השליליות של מינים פולשים על המגוון הביולוגי יכולות להתעצם על ידי שינוי אקלים, נזק לבתי הגידול וזיהום. מערכות אקולוגיות מבודדות כמו איים, מושפעות במיוחד. 

» איבוד מגוון ביולוגי יגרום להשלכות גדולות על רווחת האדם. זה כולל ירידה במגוון המזון, יוביל לתזונה לקויה, לרעב ולמחלות. יש לכך גם השפעה חשובה על הכלכלה ועל התרבות.

» ההשפעה של מינים פולשים על הכלכלה היא עצומה וגורמת לנזק שנתי ששוויו מוערך במיליארדי דולרים. ברגע שנוצרו, השמדה היא הפתרון הטוב ביותר, אבל הוא עלול להיות יקר, ולכן מניעה היא עדיין התשובה הטובה ביותר.

» מינים פולשים הם בעיה עולמית אבל שיתוף פעולה בין-לאומי יכול לפתור אותה. מניעה היא אמנם הצעד הראשון שיכול לסייע, אולם היכן שכבר נגרם נזק, ניתן לסייע אם כולם יפעלו יחדיו.


Read More about Invasive Alien Species

כתבות נוספות שיעניינו אותך