חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הלוטרות נעלמות מהנחלים?

אני יורדת אל נהר הירדן עם ד"ר עמית דולב, מנהל מרכז יונקים בחברה להגנת הטבע. עמית מדלג בין האבנים ומצביע על סלע גדול הבולט מן המים, שעליו מתנוססת ערמת גללים. יש!! מצאנו תחנת סימון נחלה של לוטרות! נשמע מוזר, אבל זה היה רגע מרגש מאד בשבילי...

מאת מירי לשם-פלאי

אני יורדת אל נהר הירדן עם ד"ר עמית דולב, מנהל מרכז יונקים בחברה להגנת הטבע. עמית מדלג בין האבנים ומצביע על סלע גדול הבולט מן המים, שעליו מתנוססת ערמת גללים. יש!! מצאנו תחנת סימון נחלה של לוטרות! נשמע מוזר, אבל זה היה רגע מרגש מאד בשבילי... לאחר חודשים בהם אני אוספת כל פיסת מידע על הלוטרה, סוף סוף אני רואה עדות ממשית לקיומה בנהר הירדן.

לוטרה בסקר 2005 , צילום: אייל ברטוב.הכל התחיל לפני כשנה, כשהגיעה לידי הרשימה (הארוכה כל-כך) של בעלי חיים בסכנת הכחדה בישראל. כשקראתי את הרשימה שבתה את לבי חיה מיוחדת ולא כל כך מוכרת - הלוטרה. התחלתי לקרוא על הלוטרה ופשוט התאהבתי בה.

ומדוע בעצם לא מכירים אותה? אולי מפני שהיא חיית לילה וכמעט בלתי אפשרי לראותה בטבע. אבל יש לה כל מה שצריך כדי להיות "כוכבת" - היא חכמה מאד, סקרנית, נמרצת ואוהבת להשתעשע. אם כך, חשבתי, הגיע הזמן שהילדים יכירו אותה! החלטתי לכתוב ולאייר ספר הרפתקאות חדש, שהגיבורה שלו תהיה לוטרה.

אנשים רבים ששמעו שאני כותבת ספר על לוטרה אמרו לי: "כן, ראיתי המון לוטרות בירקון". אך מי שאמר כך ראה למעשה נוטריה - מכרסם גדול החי בסביבת מים ופעיל בשעות היום. הלוטרה הייתה מצויה בעבר באזורים רבים בארץ, אבל למרבה הצער נתונות הלוטרות בסכנת הכחדה וכיום נותרו לוטרות באזורים מעטים בלבד, בעיקר בנהר הירדן.

כדי להתקיים זקוקה הלוטרה לנחל נקי, כמות גדולה של טרף (דגים, סרטנים, רכיכות) וצומח גדות סבוך בו היא מוצאת מסתור בשעות היום. אך בישראל, נחלים רבים מזוהמים, נחלים אחרים מיובשים על ידי שאיבת מים, ובאחרים הורסים מסיבות שונות את צמחיית הגדה. גם באזורים המעטים בהם יכולה הלוטרה להתקיים אורבת לה סכנה אחרת - המכונית.

מרכז היונקים של החברה להגנת הטבע היא יחידה קטנה העוסקת בפעילות שמירת טבע של מיני היונקים בישראל. הלוטרה היא אחד המינים, שהמרכז משקיע מאמץ רב בלימוד תפוצתם בארץ ובמציאת דרכים לשמירה על אזורי מחייתם. אני מקווה שעדיין אפשר להציל את הלוטרות, לפני שייעלמו החיות השובבות והמרתקות הללו מנופי הנחל בישראל.

קראו עוד על מחקר הלוטרות של מרכז היונקים בחברה להגנת הטבע