חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

תולדות שביל ישראל

הגדל

יוזם הרעיון היה עיתונאי ב"דבר לילדים", אברהם תמיר ז"ל, אשר טייל בקטעים בשביל האפלצ'ים בארה"ב (כ-3500 ק"מ אורכו). תמיר הביא את הרעיון, בראשית שנות ה-80 של המאה הקודמת, לאורי דביר, יו"ר הועדה לשבילי ישראל, והנושא יצא לדרך.
נאספו רעיונות ממדריכים, פקחים של הרט"ג ומטיילים ותיקים. לאחר בדיקות ואישורים ללא ספור, נחנך "שביל ישראל".  בתום כ- 15 שנות עבודה, על-ידי נשיא המדינה מר עזר ויצמן, בחג הפסח תשנ"ה (אפריל 1995).

"שביל ישראל", מהווה כעין עמוד שדרה, עליו נשענים ומחוברים כאחד, אלפי קילומטרים של דרכים ושבילים, המסומנים זה מכבר, ברחבי הארץ.
זו מערכת אחת המקפידה על שמירת הטבע ואופי האיזור. הגישה לקטעי השביל השונים אפשרית ברגל, בכלי-רכב פרטיים ובתחבורה ציבורית. במקומות רבים מוצבים לוחות מידע - שלטים עם מפות, הסברים כלליים, כללי בטיחות ועוד.
"שביל ישראל" נועד במקורו להליכה ברגל, אך "כיבושם" של כלי הרכב הביא לכך שיש היום קטעים שבהם ניתן גם לנסוע ברכב שטח (רב-מינוע) ואף ברכב רגיל. כל הדרכים המסומנות לכלי הרכב השונים מופיעות במפות טיולים וסימון שבילים!

עוד לפני שנחנך השביל, הזדרזו וטיילו לאורכו ב"מכה אחת". ה"צועד הרשמי" הראשון ב"שביל ישראל" היה יריב יערי, שעיקר הנאתו, בנוסף להליכה בנופי הארץ, היתה עצם הצעידה. הוא יצא לדרכו ב- 5.4.1994. יריב "גמע" את המרחק כולו ב- 21 ימים, ובדרכו אף סטה, לעיתים, למסלולים צדדיים הקשורים בשביל. היו גם שתי בנות, שלאחר שיחרורן מצה"ל וחזרתן מטיול בחו"ל, טיילו ב"שביל ישראל" במשך כ- 5 שבועות. הבנות לנו בישובים, לאורך הדרך, ובנוסף למראות הנוף רבתה הנאתן בהכרותן את תושבי הישובים השונים, בהם פגשו יוצאי ארצות רבות ובני דתות שונות.
הקבוצה הראשונה שעברה את השביל לכל אורכו בקיץ 1994, במשך כ- 20 ימים, הורכבה משישה בוגרי כיתה י"ב, מקיבוץ בארי, אשר יחד עם מחנכם דני גספר ראתה בצעידה זו הכנה לקראת הגיוס לצה"ל.
בשנים האחרונות התרבו הצועדים בשביל ישראל. עשרות רבות צעדו לכל אורכו ואלפים טיילו בקטעים שונים של השביל. חוג מטיילי סניף השרון והשומרון של החברה להגנת הטבע מטייל במשך ארבע שנים מדי חודש בקטעים לאורך השביל. סנוניות ראשונות של צועדים מחו"ל החלו לפקוד את שביל ישראל, ובודדים מהם אף הלכו אותו לכל אורכו. מזה שנים מסומן השביל בצבעי כתום-כחול-לבן לכל אורכו. בוועדה לשבילי ישראל מתקבלות הערות תחזוק הסימון מהמטיילים, ואנו משתדלים לצאת בהקדם האפשרי כדי לתקן את הטעון תיקון.
באוקטובר 2006 יצא להליכה רצופה בשביל בנו הצעיר של אברהם תמיר ז"ל, מיקי, לציין מאה שנים להולדת אביו, ויום הולדת ששים שלו עצמו. עשרות קבוצות מטיילות לאורך השביל ב"תשלומים" ומסיימות את כולו תוך שנתיים עד שש שנים (בהתאם ליכולת ולאילוצים).
ברנדון וילסון (בן 52), צליין אמריקאי מהוואי, הלך ברגל מפאריס עד אנטליה, שט לקפריסין ולאחר הליכה באי, שט לחיפה ועלה על "שביל ישראל" שהובילו עד לירושלים. בני ובנות מצווה הולכים קטעים לאורך השביל וחלקם אף את כולו. תומר מילוא רתמה את אביה, אודי, וסיימה את כל 940 הק"מ ב-52 ימי הליכה, שהסתיימו בבת המצווה שלה.

למידע נוסף אודות סימון שבילים