חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

תל יזרעאל ועין יזרעאל

קוד פעילות: 1111
סוג פעילות: טיולי משפחות
מתאים לגיל: 5+
אזור: צפון->גליל תחתון, גלבוע ועמקים

ברוכים הבאים לתל יזרעאל. כאן אפשר להיזכר בסיפור התנכ"י על כרם נבות. על התל היה ארמונו של המלך אחאב, ומתחת, באזור המעין - עין יזרעאל - הייתה נחלתו של נבות היזרעאלי.
המלך אחאב אשר מעוניין בנחלה, מחליט לבקשה מנבות ומוכן להציע לו בעבורה כסף או נחלה במקום אחר. נבות, שאינו מוכן לוותר על נחלתו, עונה לו: "חלילה לי מה' מתתי (מלתת) את נחלת אבותי לך". אחאב המתוסכל, חוזר לארמונו ואיזבל אשתו מבטיחה לו שתשיג את הנחלה.
איזבל מתכננת תחבולה ומעלה את נבות למשפט על כך שקילל את ה' ואת אחאב. נבות נמצא אשם ומוצא להורג. וכתוצאה מכך- הכרם של נבות עוברת למלך - אחאב. אחאב המאושר מספח את הכרם אך אז מוכיח אותו אליהו הנביא: "כה אמר ה', הרצחת וגם ירשת?" ומקלל אותו במידה כנגד מידה – היכן שנבות מת, גם אחאב ואיזבל ימותו. כאשר אחאב שומע את הדברים האלו, הוא נופל על ברכיו ומתאבל.

מידע על תל יזרעאל

אז איך מגיעים?
לבאים מצומת מגידו - מזרחה על כביש הסרגל 5 ק"מ, ימינה בצומת הסרגל לכביש 675, אחרי 10 ק"מ נעבור את צומת יזרעאל ואחרי חצי ק"מ, שמאלה ליזרעאל ומיד ימינה לתל יזרעאל, במקביל לכביש הראשי עד החנייה. לבאים מכביש בית שאן-עפולה, בצומת נבות דרומה לכוון תל-אביב, עברו את הפנייה לגלבוע ואחרי ק"מ ימינה ליזרעאל.

מה רואים בדרך?
לאחר דקת הליכה מהחנייה, נגיע לתצפית יפה ולאנדרטה ושולחנות פיקניק בסמוך. הסימון הכחול יורד בצורה מתונה לכיוון צפון מזרח דרך טרסות מטופחות ומגיע למרפסת תצפית. משם נרד בירידה מעט יותר תלולה לכיוון חורשת האקליפטוס של עין יזרעאל. החורשה מקיפה בריכה גדולה שהמים בה נקיים אך ירוקים ואינם מזמינים לרחצה. בצד הדרומי של החורשה תראו אמת מים הנכנסת אל ניקבה נמוכה. זה קצה הנקבה של עין יזרעאל. מומלץ לחפש את פתח הכניסה כמה עשרות מטרים דרומה יותר- יש פתח אחד עם פיר גבוה ולא בטוח לכניסה ומזרחה לו פתח לכניסה קלה. המעבר במים הרדודים עם פנסים הוא חוויה לילדים בכל גיל.
מהתל נשקף נוף עמק חרוד וגבעת המורה מעליו, תצפית מקסימה כל השנה ובעיקר בחורף ובאביב. בעונות אלו הפרחים מכסים את העתיקות של העיר הקדומה יזרעאל. לא ניתן לראות הרבה מהעיר הקדומה אך מומלץ להיזכר כאן בסיפור התנ"כי על אחאב, איזבל וכרם נבות ותוכחת אליהו הנביא - "הרצחת וגם ירשת". אל ספר הספרים נחזור בעין יזרעאל, המזוהה עם המקום בו קיבץ שאול את צבאו לפני הקרב האחרון נגד פלישתים. בחודשים ינואר - מרץ פריחה מגוונת ומשתנה, מהאדום של הכלניות עד לצהוב של החרציות ועוד עשרות מינים בכל הצבעים.

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

 

לינה והדרכה באזור: בי"ס שדה אלון תבור

  תל יזרעאל. צילום: נמרוד סימבה כרמי

 תל יזרעאל. צילום: נמרוד סימבה כרמי

 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.