חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

לַבְנוּן הַיַּרְקוֹן

(Acnthobrama telavivensis
(Goren, Fishelson and Trewavas, 1973
לבנון הירקון. צילום: עמיקם שוב
סדרה: קרפיונאים Cypriniformes     
משפחה: קרפיוניים  Cyprinidae

סיכון עולמי: CR A1ad
סיכון אזורי: CR A1ad בסכנת הכחדה חמורה

תפוצה: מין אנדמי למערכת נחלי החוף בישראל. לבנוּן הירקון היה הנציג הבולט של משפחת הקרפיוניים במערכת נחלי החוף. אוכלוסיה של כמה אלפים חיתה במאגר ראש העין ובחלקו העליון הנקי של הירקון. כתוצאה מהבצורת בסוף 1999 נכחדה האוכלוסיה במאגר ראש העין, ובמעלה הירקון שרדו רק פרטים מעטים. אוכלוסיה זעירה נוספת, שחיתה בנחל תות (בין אליקים לבת-שלמה) ובנחל דליה, נכחדה בזמן שהנחלים התייבשו בקיץ 1999. אוכלוסיה קטנה נוספת נותרה בינתיים בנחל התנינים, אך יש חשש שבגלל עבודות הסדרת הזרימה בחלקו העליון של ערוץ נחל תנינים וירידת המפלסים בברֵכות תמסח תיכחד אוכלוסיית הלבנוּן גם במערכת נחל תנינים.
תפוצה בעבר: מערכת נחלי החוף: שורק, הירקון, תנינים, דליה ונעמן. למרות שאין חומר מוזיאוני המוכיח זאת, סביר להניח שהדג חי גם בנחל אלכסנדר. הנחל היחיד שנקטע בו רצף התפוצה היה הקישון, שם חי לבנוּן ליסנר.

מקום-חיוּת אופייני: נחלים וברֵכות של מים עומדים או זורמים לאיטם. ניזון מחומר צמחי ומבעלי חיים קטנים.

גורמי סיכון והפרעה: יבוש ו\או זהום הנחלים. בגלל זיהומם של רוב נחלי החוף או שאיבת מימיהם סמוך למעיינות, נמצא כיום המין על סף הכחדה.

גודל האוכלוסיה: כמה מאות פרטים בירקון ובנחל התנינים.
שינוי בגודל האוכלוסיה: יש ירידה חדה בגודל האוכלוסיה ב-50 השנה האחרונות.
בידוד בין תת-אוכלוסיות: קיים בידוד (טבעי) בין מערכות המים השונות. כיום יש קיטוע גם בין מעלה נחל התנינים לבין חלקו המרכזי. יש חשש שעבודות פיתוח והקמת סכרים יגרמו לקיטוע האוכלוסיה לתת-אוכלוסיות זעירות.

פעולות נדרשות לשמירת המין: 
» הבטחת נפחי מים מינימליים ואיכות מים סבירה במקומות חיותם להמשך קיום המין בבית-גידולו הטבעי.
» אכלוס מחדש של מקומות שבהם  היה מין זה בעבר. כמקור לאכלוס יכול לשמש גרעין הרביה שהוקם במעבדה האיכטיולוגית של אוניברסיטת תל אביב. ההשבה לבתי-גידול נוספים תלויה בשיקומם ובמחקר גנטי, שיאפשר אכלוס מחדש בדגים מהמקור המתאים ביותר.

(צילום: עמיקם שוב)

לחצו לצפייה בספר האדום על ממשק המפות של גוגל