חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שומרים על נוף הילדות: גבעות כורכר וחמרה

21/07/2014

המראות, הנופים והחוויות של כולנו מרכיבים את זיכרון הילדות שלנו, שהולך איתנו לכל מקום. רכסי כורכר וגבעות חמרה נשקפו בעבר מחלון ביתם או מגן המשחקים של הרבה ישראלים, והיום הולכים ונעלמים במהירות. אנחנו קוראים לשמור על הנופים האלו, ומזמינים אתכם להצטרף לפרויקט הייחודי שלנו שמטרתו להגביר את השמירה על בתי הגידול הייחודים של כורכר וחמרה, באמצעות אימוץ ע"י הקהילות המקומיות

 

 

 

 

רכסי הכורכר והחמרה השתרעו בעבר מהגליל ועד אזור עזה, וכיום מוערך כי פחות מ- 1% משטחי החמרה והכורכר המקוריים נותרו כשטחים פתוחים שאינם מעובדים. גבעות החמרה והכורכר מהווים כיום את נקודת החן של מישור החוף- ריכוזים עשירים של בע"ח וצמחים, המצויים בשיאם בחודשי האביב, אז הם מהווים מוקד עלייה לרגל לתושבי הערים הצפופות.

 

לקריאה נוספת בנושא >>

 

גרגר ועוד גרגר
כורכר וחמרה מורכבים מתשתית של גרגרי חול. הכורכר הוא דיונת חול שהתאבנה, והחמרה היא קרקע חולית חומה-אדומה, עשירה בברזל וחרסית. גבעות הכורכר והחמרה במישור החוף מהווים בית גידול ייחודי מבחינת הנוף, התשתית והצומח. בגלל אופיו הייחודי של בית הגידול, גדלים בגבעות הכורכר והחמרה צמחים ובעלי חיים נדירים וייחודים לבית גידול זה, חלק גדול מהם נמצא בסכנת הכחדה. הכורכר והחמרה הם מהמערכות האקולוגיות הנדירות והמאוימות ביותר בישראל- ונחשבות כאחד משלושת בתי הגידול החשובים ביותר לשמירת צומח בישראל.


נרתמים למשימה החשובה
מטרת הפרויקט הוא להגביר את השמירה על בתי הגידול הייחודים של כורכר וחמרה, באמצעות אימוץ ע"י הקהילות המקומיות. הוא משלב פעילות קהילתית וחינוכית עם ממשק אקולוגי של בית גידול נדיר, ויצירת מעגלי השפעה מקומיים. אתרי הפרויקט נבחרו לפי שני קריטריונים עיקריים– רמת החשיבות האקולוגית של האתר והנכונות של קהילה מקומית להירתם לפרויקט. הפרויקט פעל ב-2014 ב- 6 אתרים מכרכור בצפון ועד רחובות בדרום וכלל קהלים שונים: בית ספר יסודי עד חטיבת ביניים, כיתות אורגניות וקבוצות רב-גילאיות. במסגרת הפעילות יצאו הילדים לשטח, חקרו את החי, הצומח והמסלע שבו ואף ביצעו עבודות לטובת האתר, כגון ניקיון וסימון נתיב הליכה בחבלים למניעת רמיסת צמחים ייחודיים.

 

 

 

 

מעגלי השפעה

אימוץ האתרים על ידי הילדים הפעילים הופך אותם ל"שגרירים" של הפרויקט בפני הקהילה. הם יוצרים עניין אצל ההורים והילדים הקטנים יותר לקחת חלק ולהיחשף לנושא. בקיבוץ רמת הכובש, למשל, הילדים הבוגרים הדריכו בשטח את הילדים הצעירים יותר בקיבוץ, והסבירו להם על בעלי החיים והצמחים הייחודיים שבשטח. בבי"ס "השיטה" שברחובות, הילדים הבוגרים הציגו בפני התלמידים הצעירים את נושא שמירת הטבע בדרך מקורית של תאטרון בובות.

 

 

 

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך