חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מה התירוץ של רשות המים? "התקנות בדואר"

9/11/2010

פורסם לראשונה: 14.10.2010

רשות המים קראה לנו לחסוך במים, יצאה במבצע חסר תקדים להתקנת חסכמים בבתים - אבל כרגיל, הסנדלר הולך יחף. התקנת החסכמים במוסדות הציבור טרם החלה. תשאלו מדוע מתעכבת חלוקת החסכמים במוסדות ציבור?
לדברי נציגת רשות המים בדיון בוועדת הכלכלה: "שלחנו את הכללים לוועדה בדואר"

בדיון שנערך (8.11.2010) בוועדת הכלכלה של הכנסת, בנושא העיכוב בחלוקת החסכמים במוסדות ציבור, אמרה נציגת רשות המים: "העיכוב נבע מהשביתה אצלנו. אכן, לקח לנו זמן להכין את הכללים. הם נשלחו לוועדת הכלכלה בדואר" * החברה להגנת הטבע, שלקחה חלק בדיון: "למה הם לא הביאו את הכללים איתם היום לוועדה?"
הדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא חלוקת חסכמים במוסדות ציבור, התקיים בעקבות פנייה של החברה להגנת הטבע לוועדה וביוזמת ח"כ חמד עמאר.

על פי חוק החסכמים במוסדות ציבור, שהתקבל בפברואר השנה, בסוף ספטמבר (לפני למעלה מחודש) כבר היו אמורים להיות מותקנים חסכמים בכל מוסדות הציבור בישראל. למעשה, יישום החוק מתעכב משום שעד כה רשות המים לא פרסמה את הכללים להתקנת החסמים, למרות שהייתה אמורה לעשות זאת, על פי החוק, עד סוף אפריל 2010.  בפתיחת הדיון עדכנה מנהלת הוועדה כי אתמול בשעות אחר הצהרים התקבל במייל של הוועדה טיוטא של הכללים, וצוין שם כי רשות המים תעביר את ההעתקים הרשמיים בדואר.

רכז מים וחופים בחברה להגנת הטבע, משה פרלמוטר, שיגר לפני כחודש מכתב חריף בנושא לחברי הכנסת שהובילו את החוק, לרבות ח"כ אקוניס, שמשמש כיום כיושב ראש ועדת הכלכלה. פרלמוטר קרא לאקוניס לקיים בהקדם דיון דחוף בנושא. "מדובר בשערורייה, ממש לא מובן לנו למה זה לוקח כל כך הרבה זמן. טיוטות אפשר להעביר במייל, אבל תקנות רק בדואר? לא יכולים להעביר גם את התקנות המוסכמות במייל? ולמה הנציגים של רשות המים לא יכלו להביא אותן איתם היום לוועדה? לפי איך שרשות המים מתנהלת, ייקח עוד זמן רב עד שהחוק ייושם וגם מוסדות הציבור בישראל יתחילו לחסוך. זה מקומם שדווקא הרשות, שאמורה להוביל את נושא החיסכון, גוררת רגליים ומעכבת את היישום."

בסיום הדיון קבעה הוועדה כי בתום פניות חוזרות ונשנות של ועדת הכנסת, אומרת רשות המים כי הכללים כבר מוכנים, אולם הם טרם הוגשו כראוי לוועדה. הוועדה קוראת לרשות המים להביא את הכללים כמה שיותר מהר. ישנו צורך חשוב לקידום הנושא ופרסום הכללים מול הגורמים השונים שאמורים להתקין את החסכמים.
החוק הקובע התקנת חסכמים על כל הברזים במוסדות הציבור עבר בכנסת הקודמת. מטרת המהלך, אותו יזמו חברי הכנסת דב חנין, יוחנן פלסנר, אופיר אקוניס וניצן הורביץ, הייתה להפוך את מוסדות המדינה למובילים בחיסכון במים. על פי החוק, את החסכמים היו אמורים להתחיל ולהתקין כבר לפני חודש, אך בפועל יש סתימה בצנרת: רשות המים לא התקינה תקנות כפי שדרש החוק, ולכן התקנת החסכמים במוסדות הציבור לא החלה.

  חוק החסכמים במוסדות ציבור
  מכתב לח"כ אקוניס בנושא חסכמים במוסדות ציבור