חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

תורחב התקנה על מדשאות פרטיות וציבוריות

רשות המים תרחיב בקרוב את התקנה האוסרת השקיית מדשאות פרטיות וציבוריות בחורף לאיסור גורף לכל שנת 2009, כולל הקיץ. כך הודיע היום בכנסת ראש רשות המים, פרופ' אורי שני. החברה להגנת הטבע: "לצערנו הגענו למצב בו אם לא יינקטו צעדים קיצוניים, ייגרם נזק בלתי הפיך למקורות המים"

ינואר 2009

ועדת הפנים ואיכות הסביבה, בראשותו של ח"כ אופיר פינס, קיימה היום דיון מיוחד בנושא משבר המים, בהשתתפות חברי-כנסת, ראש רשות המים, פרופ' אורי שני, נציגי חברת מקורות, החברה להגנת הטבע, חקלאים ונציגי השלטון המקומי. בפתח הישיבה אמר פינס כי "אחת הרעות החולות של מדינת ישראל היא שאין חזון בנושא המים, לפיו פועלים כל הגורמים הרלוונטיים. היינו שמחים לחזון כזה".

פרופ' אורי שני אמר בדיון כי בשנת 2010 תהיה תוספת של כ-200 מיליון קוב למשק, ממתקן ההתפלה בחדרה וגם מהרחבת מתקני ההתפלה הקיימים". בנוסף אמר שני כי בקרוב רשות המים תוציא תקנה חדשה לפיה בצורה חד משמעית לא תורשה השקיית מדשאות פרטיות וציבוריות לאורך כל שנת 2009, כולל בקיץ. "הסיבה היא פשוטה: אין לנו מים.  נכון להיום, ירדו בחודש ינואר 55% מהמשקעים ממה שאמורים היו לרדת עד כה. התחזית לפברואר טובה יותר, אולם מדובר רק בתחזית. אנו בודקים כל רעיון לשיפור מצב משק המים".

נציג החברה להגנת הטבע בדיון, ניר פפאי, ראש אגף שמירת טבע וסביבה, אמר: "אנו  מחזקים את הרשות בנקיטת הצעדים לחיסכון במים. אין מנוס מצעדים קיצוניים. לצערנו, הגענו למצב בו אם לא יינקטו צעדים כאלה, אנו עלולה להיגרם  פגיעה בלתי הפיכה באקוויפרים ובכנרת. אין ספק כי בכדי לנסות ולהציל את משק המים של ישראל נדרשים צעדים נחושים ולאו דווקא פופולאריים. בדיון דובר על פעולות לצימצום הצריכה של התעשייה ובחקלאות ואילו המגזר העירוני כמעט ולא מטופל. הצריכה העירונית השנתית עומדת על כ-750 מיליון קוב והתחושה היא שלא נעשה כמעט דבר בכדי לצמצם את הצריכה במגזר זה. תוכנית האב לשנת 2005 למשק המים שהדגישה את פעולות החיסכון החשובות לא מומשה, האכיפה חייבת להיות נחושה יותר. יש לקדם תוכנית חינוך ארוכת טווח לחיסכון וכמובן לקדם התקנת חסכמים, אביזרים חוסכי מים בכל מקום אפשרי. על פי נתוני רשות המים, אבינזרים אלו חוסכים  כ-35% מצריכת המים (שליש!)- ומי שעצר את הצעת החוק בנושא התקנת חסכמים במבני ציבור ומוסדות ממשלתיים היה שר התשתיות עצמו".

בסיכום הדיון אמר פינס כי "מצב חירום מחייב צעדי חירום", וכי הוא קורא לרשות המים להוביל קמפיין ציבורי להתקנת חסכמים בכל הבתים, באופן מיידי.