חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חוק ה"חסכמים" אושר בקריאה טרומית

יועבר להמשך חקיקה בוועדת הכלכלה, ויחייב התקנת אביזרים חוסכי מים במשרדי ממשלה ורשויות מקומיות. את החוק יזמה וקידמה החברה להגנת הטבע. ההצעה אמורה לחסוך 50 מיליון מ"ק מים בשנה

26 ביוני 2008

השבוע (רביעי) אושרה בקריאה טרומית הצעת חוק אביזרים חוסכי מים, של מספר חברי כנסת ובראשם יוחנן פלסנר (קדימה), שהוגשה בשיתוף החברה להגנת הטבע, ומטרתה לחייב משרדי ממשלה ורשויות מקומיות להתקין בשטחם אביזרים חוסכי מים, כחלק מהמאבק במשבר המים בישראל. מנכ"ל החברה להגנת הטבע, גרשון פלג, פנה ביום חמישי לשרי הממשלה בבקשה לתמוך בחוק.

אביזרים חוסכי מים (וסתי ספיקה) ניתנים להרכבה על ברזי הכיורים והמקלחת בקלות רבה, והם מגבילים את כמות המים העוברת בברז, מבלי להקטין את לחץ המים. עלותם היא קטנה יחסית ומחירם עומד על כ – 33 שקלים לווסת אחד.התקנת החכסמיםהיא אמצעי יעיל במאמץ להקטין את הצריכה במשק המים והם מפחיתים את צריכת המים בכ - 15%. אולם למרות הפוטנציאל הגדול לחיסכון במים, רק ב-20% מהבתים בארץ מותקנים חסכמים. לדברי היוזמים, החוק יקדם את המודעות הציבורית לבעיית משק המים בישראל.

בשבוע שעבר אישרה ועדת הכנסת הליך חקיקה מהיר להצעת החוק. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי: "משק המים בישראל סובל מגרעון חמור של מים שפירים שהולך ומחריף, שנובע בעיקרו מהידלדלות מקורות המים ומביקוש גובר למים. על מנת לצמצם גרעון זה, יש צורך בפעולה נרחבת ומיידית הכוללת שילוב בין צעדים להגדלת היצע המים הזמין, למשל על ידי התפלת מי ים או ייבוא מים מתוקים, וכן צעדים להקטנת הביקוש למים על ידי פעולות חיסכון והתייעלות במשק... ממחקרים שונים שנעשו בישראל עולה כי קיים פוטנציאל רב לחסכון במים במגזר העירוני והפרטי, האחראי לכ-40% מכלל הצריכה הלאומית. פעילויות לעידוד חסכון בצריכה שנעשו בעבר במגזרים אלו הראו כי ניתן להגיע לחסכון של 10% עד 20% מכמות המים הנצרכת, (כלומר לפחות 50 מיליון מ"ק מים), מבלי לפגוע באופן משמעותי ברווחת המשתמשים."

בחברה להגנת הטבע ברכו על כך שבכנסת הבינו את החשיבות של קידום הצעת החוק ללא כל עיכוב ובהליך מהיר, כחלק מהמאמצים והרצון לשפר את מצב משק המים בישראל". 

לכל הכתבות בנושא מים