חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מרכז צפרות מים ונחלים במעגן מיכאל

מרכז צפרות מים ונחלים במעגן מיכאל
חוף הכרמל בכלל ואזור מעגן מיכאל בפרט, משמשים בתודעה הציבורית כשם נרדף לצפרות ולטבע, ולא בכדי. הקרבה להר הכרמל מצד אחד ולחוף הים מן הצד השני, יוצרים מגוון רחב של בתי גידול המתקיימים על פני שטח קטן זה לצד זה. מגוון בתי הגידול הלחים מרשים במיוחד – חוף ים חולי לצד חוף ים סלעי המשופע במפרצונים ובאיים, רצף גדול של בריכות דגים ומאגרי מים הניזונים ממימיו של נחל התנינים, היחיד בנחלי החוף שמימיו לא הזדהמו.

אנפת לילה. צילום: שי אגמון, החברה להגנת הטבעאלו מהווים בית למינים רבים של עופות, זוחלים ויונקים, והם שהפכו את מעגן מיכאל לאתר טבע בעל שם עולמי. חוף הכרמל ממוקם על ציר נדידה מרכזי של ציפורים הנודדות מאירופה לאפריקה ובחזרה, לכן כל טיול באזור הופך למרתק כאשר הנדידה מזמנת בכל יום מפגש עם עופות אחרים.

במהלך שנות השישים התפתחה במעגן מיכאל פעילות קבועה סביב נושא הצפרות, זואולוגיה וטבע. בהדרגה הוקם במקום בית-ספר שדה של החברה להגנת הטבע, שיזם וריכז פעילויות תיירותיות וחינוכיות והיה מקום מפגש לצפרים וחובבי טבע. מרכז צפרות, מים ונחלים, שהוקם בשנת 2007, שם לו למטרה לחדש את הפעילות החינוכית והתיירותית, כמו גם הממשקית והמחקרית, שעיקרה שמירת הטבע ובתי הגידול הייחודיים של חוף הכרמל. תחומי העיסוק העיקריים של המרכז הם חינוך והסברה בנושאי צפרות, שיקום נחלים ושימור חוף הים. אנשי המרכז חברים בצוות שמטרתו הקמת פארק צפרות וטבע בחוף הכרמל.

שחפיות באי פורד, מעגן מיכאל. צילום: שי אגמון, החברה להגנת הטבעקיבוץ מעגן מיכאל, מהגדולים והיפים בקיבוצי הארץ, פעל בעבר ופועל גם כיום ליצור סביבה נוחה לציפורים ולצפרים כאחד, בריכות הדגים הוכרזו (אף אם לא באופן רשמי...) בעבר כשמורת טבע, והכניסה אליהן הותאמה לצרכי הציפורים, כולל איסור כניסה במהלך עונת הקינון, איים מלאכותיים עונתיים לקינון שחפיות הוקמו בבריכות הדגים הפעילות, ובשנים האחרונות הוקמו איי קבע. לכן לא הייתה כל הפתעה בשיתוף הפעולה המחודש בין הקיבוץ לחברה להגנת הטבע בהקמת המרכז המחודש.

פארק הצפרות Iבריכות הדגים של מעגן מיכאל משתרעות על פני רצועה ארוכה וצרה לאורך חוף הכרמל, מתל-תנינים ושפך נחל תנינים בדרום, ועד לשפך נחל דליה בצפון. אזור זה מוכר מזה שנים רבות כאתר צפרות מהמעניינים בישראל, ובעל חשיבות בינלאומית, במיוחד עבור נדידת עופות גדה ומים. פארק הצפרות ממוקם בבריכות הדרומיות של מעגן מיכאל, הנושקות לנחל תנינים ולחוף הים. הכניסה לפארק כיום היא בליווי מודרך בלבד, דרך בית ספר שדה חוף הכרמל.
כיום מתבצעים סיורים רבים בבריכות הדגים ולאורך הנחל והחוף, חלקם סיורי תצפית, חלקם סיורי קבלת שבת, וחלקם סיורי צפרות נטו הכוללים טיבוע ציפורים, תצפית והרצאת מומחה. בתי ספר רבים מגיעים לפעילויות מודרכות בנושאי צפרות מים ונחלים, ותלמידי תיכון עורכים כאן סיורי ביודע וביוטופ לבגרות.

שלח רפסודתך על פני המים...

כי ברבות הימים שחפיות ימצאונה. מספר אתרי הקינון של השחפיות מצטמצם מדי שנה וכך גם מספר השחפיות המקננות בישראל. השבוע הושקה במרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע במעגן מיכאל רפסודה צפה שתשמש אתר קינון לשחפיות.