חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ציפורים נכחדות בסתר

שדמית. צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבעדו"ח החברה להגנת הטבע חושף: בישראל 2008, 45 מינים של ציפורים נמצאים בסכנת הכחדה, מהם 18 בסכנת הכחדה חמורה וביניהם העיט הזהוב, האלימון והתחמס הנובי.

מתוך הציפורים החורפות בישראל או הנודדות בה, שבעה מינים נמצאים בסכנת הכחדה עולמית: עיט שמש, עיט צפרדעים, קיווית להקנית, צחראש לבן, זרון שדות, חוברה ובז ציידים 

אם לא נתחיל לשמור על בתי הגידול של הציפורים- יישארו רק זכרונות מימים מצייצים יותר...

ישראל היא אחת מהמדינות העשירות ביותר במיני עופות ביחס לשטחה, ונצפו בה יותר מ-530 מינים שונים של עופות השוהים כאן בעונות השנה השונות. צפיפות המינים בישראל גבוהה מאד, ומתקרבת לצפיפות המינים באזורים טרופיים.  206 מינים של ציפורים מקננים בישראל.לקראת כנס ירושלים לסביבה וטבע של החברה להגנת הטבע, ערכו יואב פרלמן ודן אלון ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע את דו"ח מצב הציפורים בישראל לשנת 2008.

ממצאי הדו"ח מדאיגים
במהלך השנים נכחדו לחלוטין מישראל 2 מינים של עופות שדגרו כאן בעבר: היען והקטופה. 11 מינים של ציפורים נכחדו כמקננים אך חולפים או חורפים בישראל. מהדוח עולה כי מתוך  192 מיני הציפורים המקננים בישראל,   נכון למאי 2008 יש בישראל 45 מינים בסיכון, מהם 18 מינים בסיכון חמור כלומר  סבירות גבוהה שהם יכחדו מישראל בשנים הקרובות אם לא יעשו צעדים ממשיים לשמירה עליהם, ו - 19 מינים מוגדרים כמינים בסכנה העלולים להיכחד מישראל ב- 10 השנים הקרובות.

הדו"ח מגלה כי מצבם של 21 מינים הוחמר במהלך שש השנים האחרונות, מצבם של שני מינים אחד הוטב, ומצבם של  22 מינים לא השתנה. מבין המינים הנודדים או החורפים בישראל 7 מינים נמצאים באחת משלוש קטגוריות הסיכון  העולמית:  עיט שמש, עיט צפרדעים, קיווית להקנית, צחראש לבן, זרון שדות, בז ציידים וחוברה. שני מיני העיטים נמצאים בארץ תחת איום מתמיד של התחשמלויות והרעלות. הצחראש הלבן נמצא לא אחת בסכנה של צייד.עיט ניצי. צילום: רואר זולהיים

גם מצבם של העופות הדורסים הוחמר: אוכלוסיית הנשרים הוחמרה מאד בעיקר עקב הרעלות חוזרות ונשנות. הנשרים נעלמו לחלוטין כמקננים מהגליל ואילו בגולן אוכלוסיית הנשרים המקננים קטנה מאד. מצבם של שני מיני העיטים המקננים בישראל הוחמר מאד ושניהם מוגדרים היום בסיכון או בסיכון חמור. עיט הסלעים (הזהוב ) המקנן בנגב נפגע קשה מהפרעות אדם, העיט הניצי נפגע מהפרעות שונות ובשנים האחרונות  הפרטים הצעירים נפגעים קשה מהתחשמלויות ופגיעות אחרות.

בין הגורמים שמובילים להכחדת הציפורים ניתן למצוא את ההרס של בתי הגידול הטבעיים, שימוש ברעלים, התחשמלויות, היפגעות עופות מרשתות בחקלאות וציד.

לדברי עורכי הדו"ח – יואב פרלמן ודן אלון ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, קיימות מספר פעולות הכרחיות על מנת להביא למפנה במצב הציפורים ולבלום את הכחדת המינים, יש לנקוט בצעדים מערכתיים, הכוללים את צמצום הלחץ על שטחים טבעיים, הכרזת שמורות טבע נרחבות, שיקום מקורות המים, צמצום שימוש ברעלים ומניעה ככל שאפשר את הציד.

יואב פרלמן, עורך הדוח: "ישראל התברכה בכך שהפכה להיות אחת ממעצמות הצפרות החשובות בעולם. בעונות הנדידה המוני ישראלים ותיירים  נהנים מהתופעה הקסומה של מיליוני הציפורים החולפות בשמי הארץ. מינים רבים בחרו בישראל כביתם. התמונה העגומה המצטיירת מהדו"ח מחייבת את הרשויות בישראל להשקיע יותר משאבים וחשיבה בשימור ערכי הטבע של ישראל. מצבם העגום של הציפורים מסמל את מצבם העגום של כלל בע"ח ושל ערכי טבע בישראל של 2008. אם מדינת ישראל לא תתעשת בקרוב, ותבין כי אוצרות הטבע בהם התברכנו, הולכים ונעלמים, נמצא את עצמנו יום אחד, בלי טבע. ומה יישאר לדורות הבאים?"

לחצו לצפייה בממצאים המלאים מהדו"ח

לחצו להורדת הדו"ח (1MB פורמט PDF)