חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מלאך השביל ממושב מזור

הגדל

כתבה: מרב שטרק, צועדת בשביל ישראל

הצועדים בשביל ישראל משקיעים מאמצים עצומים. פה ושם, לאורך השביל, נמצאים "המלאכים" שעוזרים להם לעמוד במשימה. אחד מהם הוא דני פרל. הענין החל אצלו בשנת 2005, כששביל ישראל עבר ליד מזור. דני פרל הבחין במטיילים עמוסי תרמילים שחולפים מפעם לפעם במושב שלו. הניסיון הרב שצבר בארגון טיולי שטח בארץ ובחו"ל הזכיר לו שהחוויה הגדולה ביותר של המטייל היא המפגש הבלתי צפוי עם מקומיים. ללא רגע של היסוס הזמין את התרמילאים לביתו. המטיילים, שלא תכננו מראש להעביר את הלילה במושב מזור, עצרו לקפה ושיחה, קיבלו כרטיסי ביקור והזמנה פתוחה. וכרגיל במקומותינו, השמועה החלה להתגלגל. 

המטיילים הראשונים שהגיעו ביקשו רק להקים אוהל בחצר. הם קיבלו במקום זאת אירוח בבית על מזרונים ומרק חם. הבאים אחריהם כבר הגיעו לבית שיש בו נוהל מטיילים קבוע. כל המשפחה מגויסת לעניין. יש תורן בית, שמקבל את פני הבאים ומסביר על המטבח הפתוח, על החדר המפנק או הסטודיו של רונית, אשתו של דני, המנהלת סטודיו לספורט. בסטודיו ניתן לפרוס מזרונים ולהתרפק על הפרקט. בבית ובסטודיו יש מקלחת ובחצר, בצל העץ, יש שולחן וכסאות למנוחה, מקום מעולה לשיחה שנדמה כי היא הספורט הלאומי בישראל: לגלות מכרים משותפים על פי אזור המגורים, הצבא או המשפחה. השמועה על האירוח החם הביאה לדני גם מטיילים מחו"ל.

דני הוא יוזם ומתנדב סדרתי. הוא מארגן פרויקט אימוץ של חיילים בודדים, שמתגוררים אצלו בחצר בקרוונים מפוארים, ומאומצים ע"י משפחות במושב. הוא מלווה לוחמים מסיירת שקד ("הם דור ההמשך שלנו") ולאורך כל השירות מדריך ומקנה לדור הצעיר ערכים של אהבת הארץ. גם את שביל ישראל דני רואה כפרויקט המאפשר לו להשפיע על הצעירים להכיר צדדים נוספים במדינה שלנו ואת האנשים הטובים החיים באמצע הדרך.

בדני פרל, הגר במושב מזור שליד פתח תקוה, דבק הכינוי "מלאך שביל". בצדק. דני הוא אחד מאותם אנשים יוצאי דופן המקדישים מזמנם לאנשים שצועדים לאורכה של הארץ בשביל ישראל. כתבה זו מוקדשת באהבה לכל מלאכי השביל, הפזורים לאורכו של שביל ישראל. לאנשים שבזכותם ההליכה לאורכה של הארץ הופכת לחוויה אנושית מרתקת, שטעמה המתוק נשאר לכל החיים.

פורסם לראשונה במדור "שביל מסומן", ירחון "טבע וארץ", מרץ 2008