חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ח"כים חוסכים במים

לאור המשבר במשק המים הלאומי, ח"כ פלסנר, ארדן וחנין והחברה להגנת הטבע מובילים חקיקה לחיסכון בגופים ציבוריים

13 במרץ 2008

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) גלעד ארדן ודב חנין, הגישו השבוע הצעת חוק להתקנת אביזרים חוסכי מים (חסכ"מים) בכל המוסדות הציבוריים במדינה, שיזמה וקידמה החברה להגנת הטבע וניסח עו"ד יובל לסטר מהחברה להגנת הטבע.

רשות המים מתריעה בימים אלה על משבר חמור ביותר במשק המים בישראל. אמנם האזהרות פורסמו רק בימים האחרונים, אולם החברה להגנת הטבע צפתה את המשבר העתיד להגיע, ולכן במהלך השנתיים האחרונות פועלת החברה להגנת הטבע במסגרות שונות, כולל מערכי חינוך נרחבים בקרב תלמידי ישראל בשיתוף חברת תה"ל,  בכדי להביא למודעות ולחשיבות החיסכון במים, במסגרתם מותקנים בבתי התלמידים חסכמים, והם לומדים לעקוב אחר צריכת המים הביתית ולחסוך במים.

מבדיקה שערכה החברה להגנת הטבע בנושא, שהתבססה על מחקרים שנעשו בישראל, עולה כי קיים פוטנציאל רב לחסכון במים במגזר העירוני והפרטי האחראי לכ-40% מכלל הצריכה הלאומית. פעילויות לעידוד חסכון בצריכה שנעשו בעבר במגזר זה הראו כי ניתן להגיע לחסכון של 10%-20% מכמות המים הנצרכת מבלי לפגוע באופן משמעותי ברווחת המשתמשים.

למרות שבעבר כבר קיבלה הממשלה החלטה בדבר התקנת אביזרים חוסכי מים במשרדי הממשלה, החברות הממשלתיות ותאגידים וגופים ציבוריים אחרים",(החלטת הממשלה מס' 510 מ י' באב התשס"א - 30 ביולי 2001), אולם בפועל לא ננקטו צעדים מספיקים ליישום החלטה זו.

פוטנציאל החיסכון של החסכמים נאמד בשיעורים של עד 15%, מתוך הצריכה הביתית, אולם רק בכ-20% מהבתים בישראל מותקנים חסכמים. "קיימת חשיבות לכך שיותקנו חסכמים במבנים המשמשים גופים ציבוריים לא רק בהיבט המהותי אלא גם בהיבט הציבורי", מציין ח"כ פלסנר. "יש בפעילות כזו משום הצהרת כוונות מצד המדינה. מדובר במתן דוגמא - כיצד נכון וראוי לפעול בזמן שמשק המים שרוי במשבר".

לדברי ניר פפאי, מנהל אגף שמירת טבע בחברה להגנת הטבע, הגיעה הזמן שהמדינה תיישם את עקרונות החיסכון במים, שהיא בעצמה קבעה. תוכנית טובה ואפקטיבית של חיסכון במים, בהשקעה ועידוד של המדינה, יכולה לצמצם את הפגיעה המיותרת באדם ובטבע הישראלי. קידום חוק החסכמים הוא פעולה מבורכת, ויש לקוות כי המדינה "תיקח את המים בידיים", ותהווה דוגמא טובה גם לאזרחי ישראל".

לכל הכתבות בנושא: לוקחים את המים בידיים

  לעיון בהצעת החוק