חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אלוף במיל. שי אביטל: לעצור את העבודות להקמת הגדר במדבר יהודה

תוואי גדר ההפרדה. מתוך אתר משרד הביטחון

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, אלוף במיל.שי אביטל, קורא לעצור את העבודות להקמת הגדר במדבר יהודה.

במכתב שהפנה לאלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה, האחראי על הקמת הגדר באיזור, קרא אביטל לבחון מחדש את החלופות והפתרונות המוצעים למכשול קו התפר.

לטענת אביטל, "הקמת המכשול כמתוכנן, המחלקת וקוטעת את המדבר לשני חלקים, תהווה פגיעה קשה למדבר יהודה, פגיעה לדורות שלא ניתן לשקמה בשום אופן".

עוד כותב אביטל: "אני מודע לכך שבראש ובראשונה מוטלת עלינו האחריות לקיום המשימה הבטחונית, אך יש לשקול בכובד ראש חלופות ביטחוניות אחרות, ובכך לקיים גם את חובתנו המוסרית לשמור על מדבר יהודה כנכס שהופקד בידינו לשמירה, לנו ולדורות הבאים.
מהבחינה הביטחונית, אופי השטח של המדבר הנטול תכסית המאפשרת מסתור, היותו ריק מתושבים והמרחק הרב של עשרות קילומטרים שבין ההתיישבות הפלשתינאית לישראלית, מאפשר לנו שליטה מלאה במרחב. הצבת אמצעי תצפית חכמים, שימוש בדרכי עפר מינימליות כדרכי פטרול ושימוש בכוחות ניידים, מאפשר מרחב התראה וסיכול חדירות לא פחות מגדר".

אביטל מוסיף ומציין כי לגדר גם מספר חסרונות מעבר לעלות הכספית של מאות מיליוני ש"ח. תפעול מערכת בט"ש לאורך הגדר דורש כוח אדם גדול ואינו מנצל את מרחב המדבר כמרחב תמרון המאפשר גמישות בהפעלת הכוחות".

את מכתבו מסיים אביטל כי עמדתו היא שיש לעצור את העבודות להקמת מכשול פיזי במדבר יהודה ולבחון מחדש את החלופות והפתרונות המוצעים למכשול קו התפר".