חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הריאה הירוקה של הרצליה תישמר

שלולית הבאסה בהרצליה (הגדל)

מרץ 2008

החברה להגנת הטבע מברכת על החלטת בית המשפט העליון לשמור על הריאה הירוקה של הרצליה נקיה מבנייה. פסיקת בית המשפט חיזקה את ידיהם של מוסדות התכנון לתכנן פארקים מטרופוליניים על פי שיקולי הסביבה וראיית טובת הציבור בכללותו, מבלי להיכנע ללחצים של בעלי קרקעות המבקשים לקבל נתח לעצמם על חשבון צמצום שטחים אלו ופגיעה בזכויות הציבור הנופש.

החברה להגנת הטבע, שפעלה בשיתוף העירייה לביטול תכניות הבנייה, קוראת לעיריית הרצליה לשמור על ערכי הטבע הייחודיים של פארק הרצליה ולקדם את נושא שימור בריכת החורף –"בריכת הבאסה", אחת מבריכות החורף האחרונות שנותרו בישראל, כאתר טבע עירוני. השטח הייחודי, הכולל כ-100 דונם משטח הפארק, הוא משאב אקולוגי, ציבורי וחינוכי ממדרגה ראשונה, ומצויים בו ערכי טבע נדירים בסכנת הכחדה. פיתוח הפארק חייב להיעשות תוך התחשבות ושימור ערכי הטבע המיוחדים, בכדי שגם תושבי הרצליה והאיזור כולו יוכלו ליהנות מטבע במרחק נגיעה.

רקע:
תכנית פארק הרצליה מקודמת על-ידי עיריית הרצליה החל משנת 1974. התכנית כוללת פיתוח פארק בן 700 דונם לרווחת תושבי הרצליה בשטח שבין הרצליה ה"מערבית" להרצליה ה"מזרחית" באזור ה"באסה" – שלולית החורף ההיסטורית של הרצליה. התכנית כוללת שימור של ה"באסה" והקמת נקודות תצפית ושבילי גישה אליה, מדשאות, מתקני משחק, אזור פיקניק, אזור אירועים, אגם נוי ועוד.

חשוב לציין כי לתושבי הרצליה אין כיום פארק גדול בעיר. שטח הפארק המתוכנן, הכולל כ-700 דונם של פארק פתוח, הינו שטח מינימאלי לפארק עירוני לאוכלוסיית הרצליה בשנים הקרובות (כ- 120,000 איש) . הפארק ישרת לא רק את תושבי העיר הרצליה אלא גם תושבים מהיישובים הסמוכים לה.  בשטח הפארק מתקיימת בריכת הבאסה, ובה מיני חי וצומח נדירים כדוגמת הצפרדע חפרית מצויה, צמחים נדירים כבוציץ סוככני וסרטנים נדירים כתריסן הקשקש.

שלוליות חורף הן בית גידול ייחודי הקיים כל השנה, בשתי צורות- רטוב בחורף, יבש בקיץ, לכן החי והצומח בבית גידול זה מותאם במיוחד להשתנות הקיצונית בתנאי בית הגידול. בריכות חורף היו נוף נפוץ בישראל, אך נעלמו עם פיתוח החקלאות והעיור. במישור החוף נותרו רק 4 בריכות חורף גדולות: ברכת עטא בחדרה, בריכת דורה, בריכת הבאסה בהרצליה ובריכת חורף באשקלון.

בבריכת הבאסה חי וצומח נדירים כדוגמת הצפרדע חפרית מצויה, צמחים נדירים כבוציץ סוככני וסרטנים נדירים כתריסן הקשקש. מעבר לחשיבותן האסתטית והטבעית, יש לבריכות חורף חשיבות חינוכית- היא מרכז חינוכי ללימודי טבע ונוף, מילדי גן ועד לסטודנטים באוניברסיטה, המבקרים במקום, עורכים עבודות ביוטופים וכו'. וכך גם ילדים עירוניים מגלים שיש להם טבע מתחת לאף.

כתבות נוספות