חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

דו"ח חדש קובע: אין צורך בהקמת שדה תעופה במרחב נחל אלכסנדר

20/03/2019

על-פי הדוח, שנכתב על-ידי עו"ד נרי ירקוני, מומחה לתעופה אזרחית, והוזמן על-ידי החברה להגנת הטבע, ניתן לפזר את פעילות שדה התעופה של הרצליה, העומד בפני סגירה, בין שדות התעופה הקיימים ללא צורך בהקמתו של שדה נוסף סמוך לחדרה, אשר עלול להרוס לחלוטין את תפקודו ואופיו של מרחב נחל אלכסנדר כשטח פתוח ועשיר בערכי טבע

עינות חוגלה שבמרחב נחל אלכסנדר. צילום: החברה להגנת הטבע

 

מרחב נחל אלכסנדר מהגדולים והחשובים בנחלי החוף, בורך בערכי טבע ואקולוגיה משמעותיים הכוללים מגוון בתי גידול לחים, גופי מים, מאגרים ובריכות.הבולטים והמרשימים שבהם:

  • אגמון עמק חפר: פרויקט ייחודי המשמר בריכות דגים והופך אותן לאתר טבע וצפרות.
  • מאגר משמר השרון: מאגר מים הכולל בשטחו את מצפור ויקר, שבעונת הנדידה מתקיימת בו פעילות רחבת היקף של האכלת אלפי השקנאים הנוחתים שם במהלך מסע הנדידה שלהם. זאת במטרה למנוע נזקים בבריכות הדגים.
  • עיינות חוגלה שטחים נרחבים של חקלאות פעילה ומדי סוף שבוע מגיעים למרחב אלפי מטיילים ורוכבי אופניים, כדי ליהנות מהטבע והנוף.

לדעתנו אין שום צורך בשדה תעופה חדש

דו"ח חדש שהזמנו מנרי ירקוני, מומחה לתעופה אזרחית ולשעבר מנהל מינהל התעופה האזרחית קובע, שרשות שדות התעופה מלכתחילה לא היתה צריכה לעסוק בסוגיה, שכן מדובר בהחלטה הנוגעת לתשתיות לאומיות ולפיכך מי שצריכה להוביל את קבלת ההחלטות היא המדינה ולא גוף עם אינטרסים עסקיים (הלגיטימיים כשלעצמם) כרשות שדות התעופה.

החברה להגנת הטבע תומכת ושותפה במטה המאבק נגד הקמת שדה התעופה החלופי בחדרה- מזרח שהוקם ע"י המועצה האזורית עמק חפר ותושבי האזור. תפיסתנו היא, כי הקמת שדה התעופה תהרוס לחלוטין את תפקודו ואופיו של המרחב כשטח פתוח עם ערכי טבע, וכשטח לטיולים ופנאי בחיק הטבע, ותאפשר בעתיד להכניס פרוייקטי תשתית נוספים בטענה שהשטח כבר מופר.

לעמדתנו אין צורך בהקמת שדה תעופה חדש: ניתן לפזר את הצרכים התעופתיים להם נותן שדה התעופה בהרצליה מענה ולפזר אותם בין שדות התעופה הקיימים.

נמשיך לפעול לביטול התכנית

בכוונתנו להציג את חוות הדעת בפני מקבלי ההחלטות ובמוסדות התכנון בהם אנחנו יושבים במטרה להראות שאין באמת צורך בהקמת שדה תעופה חדש וכי ניתן לגמרי להימנע מכך.

לדבריה של יעל לביא- אפרת, רכזת שימור סביבה וטבע של מחוז חיפה, מדובר במרחב ערכי במיוחד מבחינה אקולוגית ונופית, כך שלא אמור היה להתאפשר בו פיתוח כזה. הדוח של ירקוני מוכיח שאפשר למצוא פתרונות אחרים שלא כרוכים בפגיעה בשטחי טבע פתוחים.  

 

לעיון בדוח

כתבות נוספות