חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

פטריות או לא להיות: מלקטים באחריות

4/12/2019
     

צילומים: תמר לוינסון, אודליה משולם


ליקוט פטריות ביער היא חוויה לכל החושים, אבל כדי לדאוג שתהיינה פטריות גם בעונות הבאות, אסור להגזים. 10 הדיברות לליקוט אחראי של פטריות

סוף סוף העונה החלה, הגשם ירד, ויצאנו ליער. אחרי כל כך הרבה שעות של חיפושים אנחנו פוגשים מקבץ אדיר של פטריות צעירות וטובות למאכל!
בתוך כל השפע הזה, כבני אנוש, האינסטינקט הראשוני שלנו הוא לקחת כמה שיותר, ולהשתמש בכל הדרכים האפשריות כדי ללקט את שלל הפטריות, ובראש כבר מתחילים לרוץ שמות ופרצופים של אנשים שאנחנו אוהבים וכמה הם ישמחו לקבל פטריות טריות מתנה, ואיך נשוויץ בפני החבר'ה על הכמויות שמצאנו...

פטריות למאכל הן משאב מוגבל

מותר ללקט. זה עושה טוב מאוד לגוף ולנפש. אבל עצרו שנייה. זוכרים שאנחנו ביער? זוכרים שהיער במדינה שלנו הוא משאב די מוגבל? זוכרים שיש כמות מוגבלת של פטריות..? לנוכחות בני האדם יש השפעה מוחצת על מיני הפטריות בטבע ועל הכמות שלהן. ידעתם, למשל, שאם מסירים 1 ס"מ משכבת הקרקע העליונה הורסים את הגוף החי של הפטריה, שחי מתחת לאדמה? הגוף הזה נקרא תפטיר, ובלעדיו לא יהיו כובעי הפטריות המוכרים לנו - שהם בעצם רק גופי הרבייה של הפטרייה עצמה. אז כדי שגם בעונות הבאות יהיו פטריות ללקט וחוויית הליקוט לא תהפוך לנחלת העבר, נשים לב לכללים הבאים שישמרו עליהן:

 

1. מלקטים אך ורק עם סלים מאווררים (סלי בד או סלסילות) ולא בשקיות פלסטיק, כדי לאפשר לנבגים, הזרעים של הפטריות, להמשיך ולהתפזר באדמה גם אחרי שנקטפו.


2. מוודאים שהשטח שמלקטים בו פטריות הוא לא שמורת טבע. על פי החוק בישראל, אסור להוציא דבר משמורת טבע מחשש לפגיעה במרקם האקולוגי, וזה כולל גם פטריות. ליקוט באזור שאינו מותר לכך כרוך בקנס של מאות שקלים.   צילום: איתי מור


3. מקפידים להישאר על השביל  ולא יורדים עם רכב מדרכים מסודרות. רמיסה של הקרקע היא גורם מכריע בהופעת הפטריות על פני השטח. על כן נקפיד להישאר בשבילים המוכרזים והקיימים.


4. לא מלקטים פטריה שלא מכירים או ללא מדריך בשטח. בישראל יש מספר רב של מינים שאינם ראויים למאכל ואף רעילים! וחוץ מזה – אין טעם לקטוף פטריה שאנחנו לא מכירים, ובכלל לא בטוחים שהיא ראויה לשימוש...


5שומרים על צניעות - אם מלקטים, אז בכמויות קטנות. כל פטריה שאנחנו מוציאים, לא תוכל לפזר בשטח את הזרעים שלה- שנקראים נבגים, וזה יפחית את כמות הפטריות שתהיינה בעונה הבאה.


6. משאירים בשטח פטריות בגילאים שונים. פטריות מבוגרות מפיצות הכי הרבה נבגים, פטריות באמצע חייהן הן הפטריות המבוגרות של עוד יומיים, וכן הלאה…את גיל הפטריה אפשר לדעת לפי הכובע שלה: ככל שהפטריה צעירה יותר, כך הכובע שלה סגור יותר וככל שהיא מבוגרת יותר כך הכובע נפתח כלפי מעלה ואיכות הבשר יורדת - הוא הופך לפחות טרי ורענן.


7. לא מלקטים פטריות צעירות. הן ה"תינוק" של הפטריה שעוד לא הגיע למלוא הפוטנציאל שלו.  הערך של פטריה צעירה בטבע הוא הרבה יותר גבוה מהערך שלה על הצלחת שלנו. בנוסף, פטריה בשלבי הבשלה ראשוניים עוד לא הספיקה לפזר את הנבגים שלה, ואם נוציא אותה מהאדמה נשלול ממנה את האפשרות הזו.


8. לא קוטפים פטריה בודדת ממין מסוים, כדי לאפשר לה  להמשיך ולהפיץ את עצמה.

9. מכסים בעלים או באדמה את המקום ממנו קטפנו. כשאנחנו קוטפים פטריה אנחנו קוטפים את איבר הרבייה של אורגניזם חי. בין אם ליקטנו עם סכין או בתלישה, אנחנו משאירים אחרינו פצע, שנשאר חשוף להטלה של חרקים שרימותיהם עשויים להגיע לתפטיר שבקרקע ולפגוע בו.

10. משאירים את השטח כמו שהיה לפני שהגענו ולא משאירים סימנים. נמנעים מהשארת עקבות, מדורות וכדומה, כדי לא לשנות את תנאי המחיה של הפטריות.

צאו לשטח, התנהגו באחריות וספרו לנו מה ראיתם! שתהיה לכולנו תהיה עונת פטריות נפלאה ונהדרת! למידע נוסף על פטריות

מקור:
The physiology of arbuscular endomycorrihizal symbiosis DS Hayman Candien Journal of Botany 1983
https://www.nrcresearchpress.com/doi/abs/10.1139/b83-105?mobileUi=0#.XcaCFldvbIU

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך