חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ראיון עם יעל לביא אפרת מהחברה להגנת הטבע בגלי צה"ל על המאבק בתכנית פארק היין בזכרון יעקב.

ראיון עם יעל לביא אפרת מהחברה להגנת הטבע בגלי צה"ל על המאבק בתכנית פארק היין בזכרון יעקב.

 

בואו נדבר על עצים. פינת המעקב.

לפני כחודש דיברנו על כך שפרויקט פארק היין של קרן קיימת לישראל נבנה על מסדרון אקולוגי סמוך לזכרון יעקב שמהווה בית גידול לחיות בר נדירות ובסכנת הכחדה. עבודות התשתית מתבצעות במקום בניגוד להחלטה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לשם שימור המסדרון.

הנה מה שאמרה לנו יעל בזמנו בתכנית: "בבחירה מאוד מודעת התחילו את העבודות כולל באזור המסדרון האקולוגי והם בעצם קובעים עובדות בשטח ופריצת תשתיות כל כך מאסיבית, מן הראוי שקרן קיימת לישראל תבקש שינוי ייעוד  ויגדירו את האזור לייעודים אחרים. אז קרן קיימת לישראל ציינה כי הם העבודות מתבצעות לאחר שאושרו על ידי כלל גורמי התכנון.

שלום יעל לביא אפרת, רכזת שמירת הטבע והתכנון במחוז חיפה. מה מצבנו מאז חודש אוגוסט? איפה הדברים עומדים בנושא פארק היין באזור זכרון יעקב?

מצבנו? המצב לא טוב אבל גם לא אבוד. הרבה מילים נשפכות והרבה פניות של תושבים וארגוני סביבה מכל הקשת הסביבתית כולל הוועדה המחוזית, רשות מקרקעי ישראל, ובינתיים הדחפור חופר. מבחינה זו מצבנו לא כל כך טוב.

השאלה מה ניתן להציל אם העניין כבר קורה והעבודות בשטח אפשר להחזיר את הגלגל לאחור?

המצב לא אבוד שבינתיים העבודות הן לביצוע פריצה של התשתיות והתשתיות אומנם פרוסות על כל הגבעה הנהדרת הזאת אבל מצד שני ההשפעה שלהם היא בעיקר אורכית והרוחב שלהם לא מאוד גדול. לא מדובר בבטון, אך זה ידרוש עבודת שיקום אבל זה אפשרי.

אם זה היה בידייך האם המטרה לבטל את התכנית הזאת לחלוטין? קרן קיימת לישראל אומרת שהיא אושרה. השאלה האם אתם רוצים לרסן אותה ולהציל עוד קצת ממעט הטבע שנשאר שם?

העובדה היא שהתוכניות הן לא בלתי הפיכות. עצם העובדה שהייתה תכנית ושינתה ייעוד קודם גם התכנית הזאת עשתה את זה. אז ברור שתכניות הן הפיכות כי יכולה להגיע תכנית חדשה ולקבוע אחרת. אנחנו מבינים שבתפיסה ריאלית, ביטול התכנית לחלוטין אולי משאלת לב אך לא אפשרית. מה כן ניתן לעשות? ניתן לתכנן אותה מחדש עם ניצול קומפקטי עם שימושים עדכניים, הגיוניים ושמירה על המסדרון האקולוגי שכל כך דרוש לבעלי החיים שכל כך דרוש במיוחד, במיוחד לצבאים.

אנחנו מדברים בעיקר על חיות בסכנת הכחדה, נכון?

נכון, הדגש הוא בעיקר על הצבי הארץ ישראלי, שהוא מן דגל לסכנת הכחדה בישראל שלא בטובתו האוכלוסייה שלו הצטמצמה דרמטית בעשור עד שניים האחרונים. באזור הספציפי הוא חי על הגבעה ובסמוך לה עוברים עדרי צבאים. בלי יכולת לעבור לצד השני תמנע מהאוכלוסיה להחליף גנים והיא תאלץ להתרבות בינה לבין עצמה או להיכחד.

עכשיו אנחנו מבינים שיצא צו עצירה לכריתת העצים באזור שהתחילה בצורה מצומצמת אך התחילה. צפוי להיות סיור בעוד שבוע עם אנשי קק"ל וגורמים רלוונטים שכנראה לאחר מכן תיהיה הכרעה לאן הולכים, האם זה נכון?

נכון, זה היה טוייסט מעניין בעלילה. ביום רביעי האחרון הסתבר לנו שניתנו רישיונות כריתה ל-209 עצים ורק שלושה מהם להעתקה בתחום התכנית. ובדיקה שלנו הראתה שהפרסום בפייסבוק של המועצה יצא ביום ה- 14 למתן הרישיון, כלומר המועד אחרון להגשת ערר בנושא. עבדנו על זה ממש בשעות הקטנות והגשנו ערר בשנייה האחרונה. לשמחתנו פקיד היערות הגיב במהירות וציין כי לעת עתה הוא מקפיא את הרישיונות הכריתה עד שיעשה סיור ובירור באזור ויבדקו את השתלשלות האירועים.

והסיור עוד שבוע וחצי ואז נהייה חכמים יותר לאן כל הסיפור הזה הולך. בואי נעשה סבב מהיר לתגובות. דרך אגב אולי יש תקווה כי פקיד קק"ל שהציל רק בשבוע שעבר את יער מכבים מול מקורות ואולי קיימת תקווה בסיפור הזה.

תגובת קק"ל - בהתאם לנהלים בעת מתן רישיון הכריתה, קק"ל מאפשרת להגיש ערר או התנגדויות במשך 14 ימים ובאם יתקבל ערר כמו במקרה הזה לאחר שנערך במקום סיור תוקפא הכריתה עד למצב של בדיקה ובירור בנושא וקבלת החלטה סופית של פקיד היערות של קרן קיימת לישראל.

תגובת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה באזור חיפה  - הוועדה החליטה לשמור על המסדרון האקולוגי בתוכניות המתאר של זכרון יעקב על אף שמדובר על תכנית מאושרת היא שוקלת לנקוט צעדים תכנוניים לרבות על היתרי הבנייה.

תגובת רשות מקרקעי ישראל - העבודות המתבצעות כרגע באזור אושרו על ידי כלל גורמי התכנון, עקב ערעור שהוגש בנושא  הקפיא פקיד היערות את האישור לכריתת העצים והיא אף בוחנת מלפנים משורת הדין את רעיון הרחבת המסדרון האקולגי מ-50 ל-150 מטרים. בימים אלו מתבצעות בדיקות בעניין.

יעל, 150 מטרים זה מספיק, תסבירו למי שלא מבין בנושא…

150 מטרים זה יותר טוב מ-50 מטרים שהקציבו תחילה, ועם קצת מאמץ מבינימינה הסמוכה ניתן להגיע למסה שתיהי מספקת ביותר למסדרון האקולוגי בנסיבות האלה, גם אם הם לא אופטימליים.

יש לי הרגשה שהתכנית הזו הלכה רחוק מידי ובמקרה הטוב צריך לרסן אותה או אף להרחיב את המסדרון האקולוגי או לרדת מהעץ לגמריי אז נראה מה יהיה בסיור עם קק"ל. ונבין לאן זה הולך.
ניצוצות זעירים של תקווה.

תודה רבה יעל לביא אפרת , נמשיך לעקוב.

כתבות נוספות שיעניינו אותך