חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שמים את הפסולת על השולחן

12/09/2019

מאת איריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הטבע

                                                                                                                              נמייה בהררי אשפה. צילום: אסנת אל עז

כל ישראלי מייצר 1.7 ק"ג אשפה בממוצע ליום, לפי דוח של אדם טבע ודין. על הזיהום והאשפה בשטחים הפתוחים שבילי טיולים, נקודות תצפית, פארקים, שמורות טבע ועוד - לא צריך להרחיב, אתם מכירים את זה טוב כמוני. איך יכול להיות שכל כך הרבה פסולת מוצאת את דרכה למרחבים הפתוחים שלנו? מי אחראי לכך שישראל הפכה למדינה מאוד מלוכלכת?

 ישראל היא מדינה קטנה, אבל עשירה בערכי טבע ייחודיים שיש רק לנו - ים המלח, לדוגמא. המכתשים בדרום, החורש הטבעי בצפון, דיונות החול במרכז - כל אלו מטויילים ומתויירים, וטוב שכך. כמה עצוב ומקומם לצאת לשבילי ישראל ולגלות שהם מלאים בשקיות, מגבונים, בקבוקים, כלים חד פעמיים, קופסאות שימורים ועוד. תגידו, לא הגזמנו?

 

לכלוך ברשות הרבים היא תופעה כלל עולמית. כך למשל, על פי ממצאי הדוח שפרסמה לאחרונה הקרן הבינלאומית לחיות בר (WWF):

  • כמות פסולת הפלסטיק המושלכת לים התיכון שקולה להשלכת 33,800 בקבוקי פלסטיק מדי דקה (!).
  • ברחבי הים התיכון מייצרים מדי שנה כמעט 24 מיליוני טונות של פסולת פלסטיק!
  • כמעט 6 מיליוני טונות לא מגיעים לאתרים מוסדרים
  • כעשירית מהכמות מגיעה בסופו של דבר לים ולחופים שלנו.

 אין ספק, נדרש שינוי תרבותי !

 

המחקרים מלמדים כי בדרך כלל לכלוך הוא תופעה המצביעה על סימפטום למשהו עמוק יותר: ניכור, חוסר אחריות, חוסר שייכות של האדם המלכלך למקום בו הוא משליך פסולת . לפי המחקרים, בדרך כלל, אנשים נוהגים ללכלך יותר כאשר המקום כבר מלוכלך, ונמצא קשר ישיר בין כמות הפסולת לבין מספר פחי האשפה והמרחק אליהם.

לכן, עיקר השינוי שנדרש בנושא הניקיון הוא שינוי תרבותי, שינוי ביחס שלנו למרחב הציבורי הטבעי. בעולם כבר נבחנו מספר מקרי הצלחה בנוגע לשינוי כזה. נדרשת גישה מערכתית שכוללת פנייה לקהלי יעד שונים, שמירה על סטנדרטים גבוהים של ניקיון במרחב הציבורי, העמדת פחים במקומות המתאימים ופעילות חינוכית והסברתית, בגיבוי אכיפה יעילה.

 

                                                                                                                                                                             מבצע ניקיון בחופי חיפה. צילום: יעל אילמר-גירון  

 

מעלים הילוך !

בשנים האחרונות צצות וצומחות יותר ויותר יוזמות מקומיות לאיסוף פסולת מהשטחים הפתוחים ולשימור בתי גידול ייחודיים של בעלי חיים וצמחים: צלילות ניקיון בשמורות טבע ימיות, איסוף פסולת מהחופים ושימוש בה כחומר גלם לפיסול סביבתי, טיולי הליכה בשבילים ואיסוף אשפה "על הדרך" ועוד. המודעות עולה, ואיתה התגייסות של אזרחים מודאגים, שלוקחים אחריות על סביבתם.

באירועים האלו, לרוב, משתתפים כמה עשרות תושבים מקומיים, כאלו שהנושא או האתר יקרים לליבם ורוצים לשמר אותו. במקרים קצרי טווח הם מתגבשים לקבוצה ובמקרים ארוכי טווח נהפכים ל"מטה מאבק למען". בחלק גדול מהפעמים הם פועלים עצמאית, או עם תמיכה חלקית ורעועה, ורק לעיתים רחוקות הם מוכרים על ידי הרשויות כגוף מייצג ומקבלים את היחס הראוי.

באירועים האלו, לרוב, משתתפים כמה עשרות תושבים מקומיים, כאלו שהנושא או האתר יקרים לליבם ורוצים לשמור עליו. במקרים קצרי טווח הם מתגבשים לקבוצה ובמקרים ארוכי טווח נהפכים ל"מטה מאבק למען". בחלק גדול מהמקרים הם פועלים עצמאית, או עם תמיכה חלקית, ורק לעיתים רחוקות הם מוכרים על ידי הרשויות כגוף מייצג ומקבלים את היחס הראוי.

אנחנו בחברה להגנת הטבע עוסקים כבר שנים רבות בהסברה והעלאת מודעות, על מנת להילחם בתופעה חסרת ההתחשבות בסביבה, בבעלי החיים ובנו, בני האדם. בחודשים האחרונים אנחנו מעלים הילוך ומגבירים את הפעילות. ישראל זקוקה לשינוי תרבותי מן היסוד. המרחב הציבורי מלוכלך כי אנחנו, הישראלים, מלכלכים אותו, אנחנו לא מתייחסים אליו כאל חלק מהבית שלנו.


אני מזמינה אתכם להיות חלק מהתהליך ולהוביל יחד את השינוי. להפיץ יחד את המסר. האחריות היא שלנו, של כולנו. חייבים להפסיק ללכלך כדי שלכולנו יהיה טבע ישראלי נקי ובריא. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו 'מרימים לישראל נקייה' כדי להתעדכן בפעולות השונות המתקיימות בתחום הניקיון בכל רחבי הארץ.


 

 


 


כתבות נוספות שיעניינו אותך