חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הכנרת - קורבן על מזבח האינטרסים

מאת ניר פפאי

אוגוסט 2007

ביום ראשון האחרון (12 באוגוסט 2007) עמדה בפני ממשלת ישראל ההזדמנות לעשות מעשה להשבת חופי הכנרת חזרה לציבור. אולם לצערנו שוב נפלה הכנרת קורבן על מזבח האינטרסים, הפוליטיקות הקטנות ומאבקי הכוח, ובסופו של יום נדחתה ההכרעה.

אגם הכנרת, אגם המים הטבעי היחיד בארץ, הוא נכס טבע, נוף מורשת והיסטוריה בעל חשיבות ארצית ובינלאומית. למרות זאת, מצבו של האגם הלאומי, ממש כמו המפלס, מידרדר ומופקע מידיו של הציבור. ממשלות ישראל לדורותיהן הזניחו את האגם ובמקום לממש את הפוטנציאל העצום שבו, נתנו לו לשקוע לאיטו כפי שפורט בהרחבה בדוח מבקר המדינה (55ב') ודוחות החברה להגנת הטבע.

הפוטנציאל התיירותי-כלכלי של הכנרת נחשב לאחד מהגבוהים בישראל, כפי שהוכח בדוח שהוכן על ידי חברת הייעוץ הבינלאומית "ארנסט יאנג", שדירגה את הכנרת במקום השני בישראל מבחינת פוטנציאל תיירותי, מיד אחרי ירושלים
למרות כל זאת, וזאת יודע כל ישראלי המגיע לכנרת, המצב רחוק מלהיות מזהיר. גדרות בלתי חוקיות המונעות את מעבר הציבור, דמי כניסה מופקעים בכניסה לחופים, לכלוך, זיהום והשתלטויות על חופים גרמו לכך שהציבור הישראלי מדיר את רגליו מהכנרת.

ביום ראשון האחרון, במסגרת הדיונים על תקציב המדינה וחוק ההסדרים, עמדה בפני השרים החלטה בנושא "הסדרת חופי הכנרת" שיישומה כמופיע בהצעה "יאפשר את פיתוח אגם כינרת לצד שמירתו כגוף חיוני במשק המים בישראל, ושמירה על ערכי הטבע שבו, וזאת לרווחת כלל תושבי ישראל".

ההצעה באה לענות על אחד הכשלים המרכזיים בניהול חופי הכנרת הנובעים מכך שבאיזור הכנרת 19 גופים שונים, בכלל זה חמש רשויות מקומיות וגם, למרבה הפלא, מנהל נמל הכנרת. לכל גוף יש אינטרסים משלו,  ואין כל מדיניות אחידה וברורה.

מטרת הצעת ההחלטה לרכז את כל הסמכויות הנוגעות לחופי הכנרת בידי גוף אחד אשר ירכז את הטיפול בכנרת ובחופיה. אין הכוונה להקים גוף חדש אלא להתבסס על  מנהלת הכנרת שכבר כיום מבצעת בפועל מגוון תפקידים בחופי הכנרת, כגון ניקיון החופים הלא מוכרזים, פיקוח ואכיפת דיני איכות סביבה ועוד.

המבנה המוצע יאפשר למנהלה לטפל בחופי הכנרת בראיה כוללת ולנהל מדיניות אחידה תוך כדי יצירת תיאום מרבי בין הגורמים השונים בשורת המשימות המוגדרות למנהלת הכנרת נכללות: הסרת חסמים פיזיים על מנת לאפשר גישה חופשית לקו המים; טיפול בהשתלטויות על החופים; וקידום שביל סובב כנרת.

הצעת ההחלטה מתקצבת את הגוף ל- 10 מיליון שקל למנהלת הכנרת, אולם תחזוקת החופים בכנרת מחייבת 15 מליון שקלים לתחזוקה ופיתוח מינימלי של החופים ובמסגרת זו יש לתקצב את שביל סובב כנרץ, שכבר אושר בממשלה, בתקציב של 8 מיליון שקלים בכל שנה, במשך חמש השנים הבאות. 

למרות חשיבותו הרבה של המהלך, יש מי ששם רגליים ורוצה למנוע מאיתנו את ההזדמנות ליהנות מכנרת טבעית, יפה ופתוחה. שר התשתיות והממונה על רשות המים, ח"כ פואד בן אליעזר, הוביל ביום ראשון את הממשלה שלא לקבל החלטה, מאחר ורשות המים, המעוניינת שמנהלת הכנרת תהיה כפופה אליה, לא רואה בעין יפה את הרחבת הסמכויות שניתנות לה במסגרת ההחלטה. התנגדות זאת משחקת לידיהם של בעלי עניין שונים, שהמצב כפי שהוא היום מאפשר להם לעשות בכנרת ככל העולה על רוחם ולנצל את הכאוס לגריפת רווחים.

ביום ראשון הקרוב תעלה ההצעה פעם נוספת בממשלה. יש לקוות שנבחרי הציבור ינצלו הפעם את ההזדמנות הניתנת להם להוביל שינוי אמיתי בכנרת, שיביא לפתיחת הכנרת לציבור ולמיצוי הפוטנציאל העצום שבה, ולא יותירו הכאוס על כנו.

* ניר פפאי הוא ראש אגף שימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע