חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

איך מלהיבים ילדים על מיחזור? בלוד מצאו את הדרך

23/06/2013

בני נוער מלוד שפועלים במרכז  לימודי שדה לוד (מל"ש) של החברה להגנת הטבע, החליטו לקחת אחריות ולהעביר מסר ברור – אנחנו צריכים לשמור על כדור הארץ שלנו! הם הבינו שכדי להעביר את המסר לילדים בבתי הספר בלוד, הם חייבים לחדש, לרגש ולמצוא את הדרך לדבר לילדים בגובה העיניים. בלי משפטים גבוהים וללא קלישאות, הם החליטו שההומור יעשה את העבודה.
אז איך מלהיבים ילדים על מיחזור? בני הנוער ממל"ש לוד הצליחו למצוא את התשובה.

שניר צאולקר, פנטהון אלמו ואושר גורל, הם חלק מקבוצת המד"צים שהמל"ש מפעיל בשיתוף יחידת הנוער העירונית בלוד. בין הבגרויות להדרכות אחרות, החליטו לקחת אחריות על הסביבה ולהעביר מערכים בכיתות בית ספר רמב"ם בלוד, על הפחתת פסולת בעיר.

 
 שניר, פנטהון, אושר ואני (אילה קדרי פרידמן) נפגשנו במשך כמה שבועות, כתבנו את מערך ההדרכה, אספנו פחי סיד שהפכו לפחי מחזור בכיתות, עשינו חזרות, הכנות והתאמות וכשהשלושה היו מוכנים - נכנסו לכיתות!
בתוך דקות, הפך אושר למר כדור הארץ, שכאבי בטן עזים מטרידים את מנוחתו נוכח הזבל הרב המתחבא בבטנו. התלמידים הגיבו בהפתעה והפנימו את המידע עם חיוך גדול. פנטהון הסביר לתלמידים שהזבל שאנו מייצרים לא נעלם לשום מקום, והציג את זמני ההתכלות של החומרים השונים. שניר הציע לתלמידים פתרונות מעשיים- כיצד נצמצם את כמויות הזבל? בעזרת שלושת הל': להשתמש שוב, להפחית ולמחזר.
לסיום התחלקו התלמידים לקבוצות בהם צבעו וקישטו במדבקות את פחי המחזור החדשים בכיתה.
הרגשנו שעשינו שינוי ונגענו בליבם, השינוי הזה מתחיל אצלם ובתקווה ימשיך גם בביתם ובסביבתם הקרובה.

בסופו של הפרויקט המרגש והאינטנסיבי, יצאו שלושת המד"צים עם חוויות חדשות, ונעשו שותפים אמיתיים לנו, מדריכות המל"ש, בחינוך לשמירה על הסביבה. מהיום, ילדי בית ספר הרמב"ם בלוד יפחיתו פסולת בזכותם!

הכותבת היא מדריכה במל"ש לוד של החברה להגנת הטבע.  
למטה: תמונות מההכנות ומההדרכה בכיתות
   
 צילומים: החברה להגנת הטבע